5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Rodina a škola

4/2013

Učitel v pasťáku: tady stereotyp nehrozí

Nina Rutová, 9.4.2013

Na základě zpráv z médií víme, že máme na počet obyvatel nadměrné množství zařízení ústavní péče, která by se měla postupně rušit a transformovat na jiný způsob péče. Jsme informováni jen kuse a náhodně a málokdy lidmi, kteří v takových ústavech pracují. Učitel Libor Širůček mne pustil na celé dopoledne do své výuky. Během lekce věnované penězům jsem zjistila, že jsem v lecčems podobně neinformovaná jako kluci z pasťáku a loučili jsme se s tím, že se brzy znovu ohlásím.

Celý článek

Učitel v pasťáku: tady stereotyp nehrozí

Rodina a škola 4/2013

Nina Rutová, 9.4.2013

Jako vždy je nabídka témat i v dubnové Rodině a škole velmi pestrá. V rozhovoru s Liborem Širůčkem jsem se dozvěděla, co to znamená být Učitel v pasťáku: tady stereotyp nehrozí. Pokud máte chuť začít četbu časopisu něčím odpočinkovějším, doporučuji ponořit se do světa tanečních v článku Jen tak se posouval podle svého. Zajímavá je nabídka na Nový školní kroužek pro podnikavé děti. Lze jej od září otevřít na každé ZŠ u nás i na Slovensku, poznat ve volném čase žáky školy z neobvyklých stránek a ještě si jako Pán nebo Paní hry přivydělat. Skauting pro všechny je dobrou zprávou pro rodiče dětí se specifickými potřebami. Více se můžete dozvědět ihned také na www.face-book.com/znevyhodyvyhoda . Jestli si nejste jako rodiče jisti, jestli vaše dítě patří mezi intelektově nadané děti, můžete si v časopise vyplnit dotazník a ihned se dozvědět, jak lze dítě dále rozvíjet, a také o možnostech, které má při péči o nadané žáky škola. V Rodině a škole i v tomto čísle pokračuje diskuse, zda je vhodné, aby jedenáctileté děti dělaly tříhodinové písemné přijímací zkoušky společnosti SCIO na osmileté gymnázium. V rubrice Přijímačky 2013 pak najdete výsledky výzkumu, jehož cílem bylo získat podrobné informace o přechodu žáků na osmiletá gymnázia. Autoři textu Jana Straková a David Greger vyzývají k přemýšlení, „jak by se dalo zařídit, aby přijímací proces neznamenal celoroční stres pro celé rodiny a aby neměl pro děti škodlivé následky".

Celý článek

Rodina a škola 4/2013

Z DĚTÍ SI MŮŽEME VZÍT POUČENÍ

Nina Rutová, 9.4.2013

POLÁRNÍK JAROSLAV PAVLÍČEK VEDE KURZY PŘEŽITÍ

Celý článek

KDYŽ SE ŘEKNE…

9.4.2013

OPISOVAT DOVOLENO

Celý článek

JEN SE TAK POSOUVAL PODLE SVÉHO...

Nina Rutová, 9.4.2013

„To musíš vidět!“ lákala mne do tanečních v Kulturním domě Ostrov v Havlíčkově Brodě má kamarádka Martina. Do tanečních doprovází už své třetí dítě a umí si to užít. Mluvila jsem nejen s ní, ale také s její dcerou Sárou a její spolužačkou Janou. Vzaly mne s sebou do „starých časů“ a „nových světů“.

Celý článek

NOVÝ ŠKOLNÍ KROUŽEK PRO PODNIKAVÉ DĚTI

Nina Rutová, 9.4.2013

Po noci strávené v jeskyni hluboko v srdci Kavkazu vás šerpa budí do mrazivého rána. Prý že už je čas vyrazit. Začnete se proto pomalu balit a chystat na cestu. Takto začíná jedna ze třiceti pěti schůzek Lovců Podnikatelských duchů – zážitkového vzdělávacího programu zaměřeného na rozvoj podnikavosti dětí. Dvanáct párů zvědavých dětských očí upírá pohled na lektorku, Paní hry, která začíná rozplétat další část dobrodružného putování za Podnikatelskými duchy, bytostmi opředenými závojem dávných tajemství. Legendy říkají, že pokud se někomu podaří získat jejich Životní karty, získá tím i část jejich tajemných schopností. O programu jsem hovořila s jedním z tvůrců celého vzdělávacího programu, Jakubem Křižkou, ředitelem společnosti Business Kids, spol. s r. o.

Celý článek

APRÍL

PAVLA LOUCKÁ, 9.4.2013

SERIÁL JAZYKOVÝCH FEJETONŮ PAVLY LOUCKÉ

Celý článek

SKAUTING PRO VŠECHNY

Klára Kochová, 9.4.2013

Skautští vedoucí se mohou připravovat na práci s dětmi s různými potřebami. Inkluze je totiž trendem, který je aktuální i v této největší dětské organizaci v ČR. V loňském roce uspořádal Junák mezi svými členy rozsáhlý výzkum (Sondy do skautského světa 2012). Dvě třetiny skautských vedoucích v něm uvedly, že mají v oddíle dítě s nějakým postižením či znevýhodněním. Když se měli rozhodovat, zda dítě se specifickými potřebami do oddílu přijmou, v 99 procentech případů se rozhodli kladně.

Celý článek

CO DĚLAJÍ SKŘÍTKOVÉ ENEŘI

9.4.2013

Eneři jsou energetičtí skřítkové, kteří žijí všude tam, kde je energie. Tedy všude kolem nás. Energie se vyskytuje v mnoha různých formách a každou má na starosti jedna z těch veselých postaviček.

Celý článek

POSTŘEHY Z PRAXE. ANKETA

9.4.2013

* JAKÉ JSOU VAŠE PRAKTICKÉ ZKUŠENOSTI S MATÝSKOVOU MATEMATIKOU?

Celý článek

MATÝSKOVA MATEMATIKA: UČEBNICE PODPORUJÍCÍ ČTENÁŘSKÉ DOVEDNOSTI

Dana Hýlová, 9.4.2013

Představou autorů bylo vytvořit nové učebnice matematiky odlišné od těch, které již existují. Myslím, že tento záměr se jim plně podařil a že vznikla nová řada učebnic, která je skutečně jiná než konkurenční učebnice, a co je nejdůležitější, žáci ji mají rádi.

Celý článek

JAK TO, ŽE SI NEROZUMÍME?

Veronika Válková, 9.4.2013

SLOUPEK Veroniky Válkové

Celý článek

JAK VYLADIT PSYCHIKU PŘED ZKOUŠKOU

Daniela Kramulová, 9.4.2013

Po měsících příprav na zkoušky je třeba změnit taktiku – poslední dny bychom měli věnovat hlavně posilování sebedůvěry. Už nemá smysl zdůrazňovat, co kterému žákovi dělá problémy, a místo celkového „opáčka“ svým svěřencům doporučte, ať si zajdou do kina nebo zahrát volejbal.

Celý článek

PŘIJÍMAČKY NA OSMILETÉ GYMNÁZIUM - DŮLEŽITÝ ÚKOL PRO CELOU RODINU

David Greger, Jana Straková, 9.4.2013

Čekají vaše dítě přijímačky na střední školu? V této příloze každý měsíc najdete odpovědi na své otázky.

Celý článek

PŘÍBĚH NADANÉHO ŠTĚPÁNA

Andrea Vedralová, 9.4.2013

Celý článek

PÉČE O TALENTY: JAK JE TO V ČESKÉM ŠKOLSTVÍ

Andrea Vedralová, 9.4.2013

Když se řekne talent nebo nadání, obvykle si představíme celou škálu výjimečných schopností, nejčastěji pohybových, uměleckých, rozumových nebo osobnostních. Sportovně nebo umělecky nadané děti se většinou daří rodičům a škole podchytit a rozvíjet jejich talent v mimoškolních organizacích. V praxi však může být obtížné pracovat s dítětem, které je nadané především intelektově. Jak mohou svému dítěti pomoci rodiče a co pro nadané děti může udělat škola?

Celý článek

UČITEL V PASŤÁKU: TADY STEREOTYP NEHROZÍ

Nina Rutová, 9.4.2013

Na základě zpráv z médií víme, že máme na počet obyvatel nadměrné množství zařízení ústavní péče, která by se měla postupně rušit a transformovat na jiný způsob péče. Jsme informováni jen kuse a náhodně a málokdy lidmi, kteří v takových ústavech pracují. Učitel Libor Širůček mne pustil na celé dopoledne do své výuky. Během lekce věnované penězům jsem zjistila, že jsem v lecčems podobně neinformovaná jako kluci z pasťáku, a loučili jsme se s tím, že se brzy znovu ohlásím.

Celý článek

DOMÁCÍ VZDĚLÁVÁNÍ I NA DRUHÉM STUPNI ZŠ? A PROČ VLASTNĚ NE?

Daniela Pražáková, 9.4.2013

Domácí (v zákoně „individuální“) vzdělávání je v České republice umožněno již čtrnáct let. Za tu dobu jím prošly stovky dětí, první generace domácích školáků dnes úspěšně studuje na vysokých školách.

Celý článek

Skauting pro všechny

Klára Kochová, 9.4.2013

Skautští vedoucí se mohou připravovat na práci s dětmi s různými potřebami. Inkluze je totiž trendem, který je aktuální i v této největší dětské organizaci v ČR. V loňském roce uspořádal Junák mezi svými členy rozsáhlý výzkum (Sondy do skautského světa 2012). Dvě třetiny skautských vedoucích v něm uvedly, že mají v oddíle dítě s nějakým postižením či znevýhodněním. Když se měli rozhodovat, zda dítě se specifickými potřebami přijmou do oddílu, v 99 procentech případů se rozhodli kladně.

Celý článek

Skauting pro všechny

1 2 
6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy