5000
Kurz jako dárek Rodina a škola jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Rodina a škola

5/2013

KOŘENY EVROPSKÉ KULTURY

Hana Antonínová Hegerová, 10.5.2013

KEK. Mladá učebnice o velmi starých, ba prastarých záležitostech. Staré se ale v pojetí autorky PaedDr. Jaroslavy Šiftové proměňuje v aktuální a nadčasové. Kořeny evropské kultury – původně „pouze“ výjimečný předmět vyučovaný v primě Podještědského gymnázia v Liberci, od roku 2011 také učebnice.

Celý článek

DCERY FORMUJÍ MŮJ HUDEBNÍ VKUS

Nina Rutová, 10.5.2013

* Pamatujete si na svůj první dětský hudební zážitek? Co to bylo, co vás okouzlilo?

Celý článek

VIKÝŘE PLAY: PŘIJĎTE SI HRÁT DO MALOSTRANSKÉ BESEDY

Anna Pogranová,, 10.5.2013

Malostranská beseda na Malostranském náměstí v Praze se otevřela lidem, kteří si ještě nezapomněli hrát, kteří se rádi a s chutí ponoří do svých snů a fantazií, a stanou se tak aktivními tvůrci expozice pojmenované Vikýře Play. Výstava bude otevřená i v průběhu letních měsíců, takže přinášíme tip také rodičům, kteří chtějí vzít své děti v létě do Prahy na výlet.

Celý článek

DÁ SE MĚŘIT GRAMOTNOST?

Ing. Jiří Chábera, 10.5.2013

JSOU UČITELÉ ČESKÝCH STŘEDNÍCH ŠKOL DIGITÁLNĚ KVALIFIKOVANÍ? JSOU UČITELÉ OPRAVDU SCHOPNI EFEKTIVNĚ VYUŽÍVAT INFORMAČNÍ A KOMUNIKAČNÍ TECHNOLOGIE? S JAKÝMI POČÍTAČOVÝMI DOVEDNOSTMI MAJÍ ČEŠTÍ UČITELÉ NEJČASTĚJI POTÍŽE? JAK JSOU NA TOM ŽÁCI VE SROVNÁNÍ SE SVÝMI PEDAGOGY? Na tyto a podobné otázky mohou pomoci odpovědět testy digitální gramotnosti a kvalifikace pedagogů středních škol podle mezinárodního konceptu ECDL. V tomto článku se můžete dovědět, jak obstála náhodně vybraná česká střední škola.

Celý článek

KOKTAVOST OPŘEDENÁ MÝTY

Monika Weilová, 10.5.2013

CO NA PORUCHU ŘEČI ZABÍRÁ A CO NE

Celý článek

RAP, KICKBOX A PREVENCE

Iva Hlaváčková, 10.5.2013

Raper a kickboxer Lukrecius Kišš, uměleckým jménem Chang, dochází pravidelně na Základní školu T. G. Masaryka v Bohumíně-Pudlově. Kromě hudby a sebeobrany se s dětmi věnuje tématům, která se týkají práva.

Celý článek

CESTA TEREZÍNSKÝCH KLUKŮ STÁLE POKRAČUJE

Irena Poláková, 10.5.2013

V polovině března proběhla na Lauderových školách vernisáž výstavy projektu Vedem. Nebylo to první představení tohoto projektu, nicméně to bylo představení velmi symbolické.

Celý článek

POZITIVA A NEGATIVA NAŠEHO PŘEDŠKOLNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ

Lenka Tomcová, 10.5.2013

Mnohdy si ani neuvědomujeme, že vzdělávání nezačíná až v základní škole, ale již v předškolním věku. Na předškolní vzdělávání se v posledních letech klade stále větší důraz a postupně se stává docházka do školky samozřejmostí. Do mateřských škol chodí více než 95 % dětí, které v následujícím školním roce zahájí docházku do školy základní.

Celý článek

MOHL MÁCHA NAPSAT KVĚTEN?

Pavla Loucká, 10.5.2013

SERIÁL JAZYKOVÝCH FEJETONŮ PAVLY LOUCKÉ

Celý článek

OTVÍRÁNÍ STUDÁNEK ANEB VODA NAD ZLATO

Naďa Černá, 10.5.2013

Tradici probouzení a čištění studánek a potoků po zimě lze oživit i ve městě. Stačí zajít do nejbližšího lesíka a najít v něm pramen nebo strouhu. Se třídou tráví čas v přírodě rádi i někteří rodiče. Jsou vděční za nabídnutou relaxaci i program ve společnosti dětí. Až bude máje, půjdem do háje. Co tam budem dělati? Studánečku kopati, studánečku maličku, aby měla vodičku. Nejprve je dobré vytipovat si dostupné okolí kolem jakéhokoli potoka. Dříve, než se vydáme na jarní výlet, připravíme si gumové rukavice, igelitový pytel, plastové kelímky, sázecí lžíce, skládací přepravku na osázené kelímky nebo pár košíků s plochým dnem a starý velký klíč z vetešnictví nebo jeho maketu k odemykání potoka či studánky.

Celý článek

ABY DĚTI RÁDY ČETLY

Eva Šilerová, 10.5.2013

Dětské čtenářství nevzniká jen tak samo pouze spontánním zájmem dítěte, je potřeba mu pomáhat. Následující řádky představí několikero aktivit knihoven, škol a dalších subjektů, které podporují čtenářství dětí a mládeže v Německu a Rakousku. V České republice svým dětem čteme dvacet minut denně. Naše děti rostou s knihou, v první třídě je pasujeme na čtenáře a svým čtením pomáhají potřebným. V posledních letech se snažíme podporovat dětské čtenářství ze všech sil, řada projektů však vzniká poněkud živelně, nekoordinovaně a leckterý rodič nebo škola se o nich i přes značnou propagaci ani nemusí dozvědět. Naši západní sousedé jsou o krok dále a čtenářství vnímají jako součást školního vzdělávacího programu a mají pro něj vymezený čas i ve školním rozvrhu.

Celý článek

KDYŽ SE ŘEKNE… JARNÍ POZADÍ

Martina Staňková, 10.5.2013

V několika lekcích jsme s dětmi řešili, jak si poradit s vytvořením pozadí na jejich obrázcích. Často se dětem do zadního plánu moc nechce, a tak jsme vymýšleli, jak na to, aby to byla zábava. Pro inspiraci jsem dětem ukázala obrazy Fernanda Légera. Pak jsme různými způsoby nalepili na papír papírové pásky. Plochy ohraničené páskou jsme natřeli barvami, které evokují jaro. Pak jsme pásky opatrně strhli a po zaschnutí jsme hlavní námět namalovali černou barvou. Vznikly tak obrázky se zajímavou kompozicí. Pro děti bylo důležité také poznání, že barvou se jen nevybarvuje, ale že pomocí barev lze vytvořit atmosféru, dojem a k dokončení í celého sdělení nám potom stačí už jen černá barva.

Celý článek

PĚTKA BUDIŽ POCHVÁLENA

Veronika Válková, 10.5.2013

SLOUPEK Veroniky Válkové

Celý článek

SOUKROMÉ VERSUS STÁTNÍ

Ivana Motýlová, 10.5.2013

Zvažujete možnost studia na soukromém gymnáziu? Zde jsou pro i proti. Máme za sebou první kola přijímacích zkoušek. Některým dětem to možná nevyšlo, ale stále je ještě možnost přihlásit se do druhého nebo třetího kola přijímaček nejčastěji na soukromé školy. Usilovat za každou cenu o studium na státní škole nebo vzít do hry i školy soukromé? Zde jsou plusy a mínusy veřejného i soukromého školství.

Celý článek

CO ZNAMENÁ RODOVĚ CITLIVÁ VÝCHOVA VE ŠKOLE

Lucie Zormanová, 10.5.2013

Studijní materiály, způsob komunikace učitele s žáky, školní činnosti ovlivňují představu žáků o sobě, světě a jejich očekávání toho, co mohou od světa očekávat, zvyšují či naopak snižují jejich sebevědomí a studijní aspirace, pomáhají budovat si představu o své budoucí kariéře.

Celý článek

JAK VYCHOVÁVAT CHLAPCE A DÍVKY

Lucie Zormanová, 10.5.2013

Vyhraněně stereotypní představy o „mužské“ a „ženské“ roli, o vhodném chování chlapců a dívek se dnes sice ocitají pod palbou kritiky, ale stereotypní předsudky týkající se „feminity“ a „maskulinity“ stále ve společnosti panují a ovlivňují očekávání rodičů od dítěte i to, jak dítě samo sebe vnímá.

Celý článek

VNITŘNÍ DIALOG JE ZÁSADNÍ VĚC

Nina Rutová, 10.5.2013

ROZHOVOR O HLEDÁNÍ SMYSLU UČITELSKÉ PRÁCE

Celý článek

VIZE VZDĚLÁVÁNÍ 2025 SETKÁNÍ PRO STŘEDOČESKÝ KRAJ

Blanka Klimešová, 10.5.2013

Kampaň Česko mluví o vzdělávání se vydala na cestu z virtuálních internetových debat do reálného prostoru, z hlavního města do regionů. Od března do května se ve všech krajích konala série workshopů s názvem Vize vzdělávání 2025. Jelikož mám dvě děti ve škole a třetí před jejími branami, rozhodla jsem se na jeden z workshopů vyrazit.

Celý článek

Soukromé versus státní

Ivana Motýlová, 10.5.2013

Máme za sebou první kola přijímacích zkoušek. Některým dětem to možná nevyšlo, ale stále je ještě možnost přihlásit se do druhého nebo třetího kola přijímaček nejčastěji na soukromé školy. Usilovat za každou cenu o studium na státní škole nebo vzít do hry i školy soukromé? Zde jsou plusy a mínusy veřejného i soukromého školství.

Celý článek

Soukromé versus státní

Rodina a škola 5/2013

Nina Rutová, 10.5.2013

Hlavním tématem květnového čísla jsou genderové stereotypy. Lucie Zormanová se zamýšlí nad tím, Jak vychovávat chlapce a dívky doma i ve škole a k rodově citlivé výchově nabízí i dvě praktické aktivity do výuky. Mohl Mácha napsat Květen?, ptá se v časově aktuálním jazykovém fejetonu Pavla Loucká. Na jaře jezdí učitelka Naďa Černá se svou třídou z centra Prahy na její okraj, aby i městské děti prožily starodávný obyčej Otvírání studánek . Třeba i vás její článek inspiruje k rodinnému nebo třídnímu výletu k nejbližšímu potůčku. Přemýšlíte o studiu potomka na soukromé škole? Ivana Motýlová řadu let učila na střední škole hrazené státem, nyní je na gymnáziu, kde rodiče platí školné. Své zkušenosti z obou typů škol shrnuje v článku Soukromé versus státní . Zajímajícím se rodičům budou její objektivně viděná pro i proti rozhodně ku pomoci. O plusech a mínusech můžete přemítat také s Lenkou Tomcovou, která hodnotí naše předškolní vzdělávání.

Celý článek

Rodina a škola 5/2013

1 2 
6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy