5000
Kurz jako dárek Rodina a škola jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Rodina a škola

8/2014

Rodina a škola 8/2014

Jan Nejedlý, 8.10.2014

V říjnové Rodině a škole jsme pro vás připravili:

Celý článek

Rodina a škola 8/2014

Písně pro děti i levharty

Jan Nejedlý, 8.10.2014

Obchody s hudebními nosiči přetékají písničkami pro děti. Každý, kdo má samohrajku a trochu kuráže, může dnes vydat CD. Ale děti jsou malé, nikoli hloupé. Hned tak něco za své nevezmou. Když jim však pustíte písně někdejší učitelky Jany Rychterové, záhy zpozorní, začnou se pohupovat do rytmu a přidávají se v refrénech. To se možná stává i u Maxim Turbulenc – jen s tím rozdílem, že tady jde o písně původní a rodiče při nich nemusejí skřípat zuby.

Celý článek

Písně pro děti i levharty

Sex nezletilých a jeho právní důsledky

MUDr. Alexandr Barták, 8.10.2014

Čtrnáctiletá žákyně naší školy se svěřila učitelce s obavou z gynekologické prohlídky, neboť již měla dobrovolný pohlavní styk. Bála se, že lékař vše nahlásí rodičům, případně policii. Je tedy skutečně lékař, který při prohlídce zjistí, že dívka ztratila panenství ještě před dovršením zákonné věkové hranice patnácti let, tuto skutečnost povinen hlásit rodičům, případně policii nebo dokonce i škole?

Celý článek

Sex nezletilých a jeho právní důsledky

Jak se dělá ticho

Jan Nejedlý, 8.10.2014

Pokud patříte k učitelům, kteří otevřou dveře třídy a ta se vzápětí naplní vaším charismatem, žáci doslova oněmí, visí vám 45 minut na rtech, přestože probíhá šestá hodina v pátek, a promluví jen na výslovné vyzvání či pošťouchnutí ukazovátkem, pak pro vás tento článek není. Vy ostatní čtěte dál.

Celý článek

Jak se dělá ticho

Porozumět duši chuligána

Jan Nejedlý, 8.10.2014

Takové příběhy můžeme číst v Bibli či alespoň ve Strážné věži. Říká se tomu obrácení Šavla na Pavla nebo návrat ztraceného syna. Vzdáleně to připomíná i příběh Michala Černého, dnes ředitele jedné pražské základky. Zastihli jsme ho na tradiční školní slavnosti, k níž patří i disciplína „Trefa do Černého“, tedy hod mokrou houbou na ředitele. Ten je skryt v pláštěnce za dřevotřískou s otvorem akorát pro hlavu. První otázka byla nasnadě.

Celý článek

Porozumět duši chuligána

NEBOJME SE POP KULTURY

Text: Jan Nejedlý, foto: CinemArt, 8.10.2014

Nejsou to až na výjimky žádná veledíla. Nicméně bez masivní reklamní podpory oslovila řadu teenagerů. A to je nelákala na žádné cukrkandlové ani lechtivé vějičky. Tématem knih (a filmů) Hvězdy nám nepřály a Carrie jsou rakovina a šikana.

Celý článek

PITOMCEM SNADNO A RYCHLE

Veronika Válková, 8.10.2014

Celý článek

FAN-FICTION

Jiří Lacman, 8.10.2014

Dnešní mladá generace prý moc nečte. Zato však píše. Alespoň někteří. Důkazem může být celosvětový fenomén zvaný fan-fiction. Fan-fiction, jak název napovídá, je literární žánr vytvářený fanoušky. Základ tvoří dílo již existující, z něhož si nový tvůrce vypůjčí námět, postavy nebo prostředí. Ačkoli se fan-fiction občas blíží parodii, prvotní záměr není výsměšný. Cílem je vytvořit pokračování nebo novou verzi oblíbeného opusu, jímž může být kniha, komiks, film, seriál. Jelikož nejde o záležitost komerční a týká se převážně nezletilých psavců, není tato tvorba kriminalizována ohledně autorských práv.

Celý článek

A K ČEMU JSOU VLASTNĚ TY TABLETY VE ŠKOLÁCH DOBRÉ?

8.10.2014

Tuto otázku si v poslední době kladou odborníci i laická veřejnost, a to především v souvislosti s projektem ministerstva školství „Výzva 51“1, jehož smyslem je vzdělávání pedagogů pro využívání moderních technologií ve výuce.

Celý článek

PSYCHOAKTIVNÍ LÉKY PRO ADOLESCENTY

Text: Carl Pickhardt, překlad: Vojtěch Pišl, 8.10.2014

U většiny adolescentů během náročné cesty k dospělosti nastanou období emočních proměn a problematického fungování. Většina mladých lidí se takovými potížemi zvládne propracovat sama, často s podporou rodičů. V některých obtížných situacích může být nicméně užitečná i psychologická pomoc -a v extrémně vysilujících případech lze doporučit i farmaceutickou léčbu.

Celý článek

PRO NAŠE DĚTI JEN TO NEJLEPŠÍ!

8.10.2014

Současná doba nám přináší nové technologie, nové možnosti ve vzdělávání a cizí jazyky se stávají nedílnou součástí našich životů. Díky moderním komunikačním technologiím se hranice ve všech koutech světa stále více posouvají a jedinou bariérou, kterou je třeba překonat, je ta jazyková.

Celý článek

NEOPISUJ! JEHOVA TĚ VIDÍ…

8.10.2014

Obyčejně s nimi nejsou problémy. Při hodinách ožijí, když se začne mluvit o Bibli. Jejich vyznání vyjde najevo nejpozději kolem Vánoc. Řeč je o dětech svědků Jehovových. Text: Jiří Lacman „Paní učitelko, je to obyčejná hvězda z nebe, nebo hvězda betlémská?“ ptá se žák při hodině výtvarné výchovy, když má stříhat motivy na vánoční výkres. Svědci Jehovovi totiž neslaví Vánoce. Neuznávají je za dobu Ježíšova narození. Zavrhují tudíž i všechny symboly a zvyklosti okolo. Kdyby tedy učitelka řekla, že jde o hvězdu, co zářila nad Betlémem, odmítl by žák výkres vytvářet. Tak mu káže víra i rodiče. Ze stejného důvodu na vánoční besídce nedává dárky ani nezpívá koledy. A při hymně nestojí v pozoru. To zas proto, že pocty patří podle jeho přesvědčení jen Bohu, nikoli státu.

Celý článek

VEZMI VAŠE DO KLUBU!

8.10.2014

O tom, zda z dítěte bude celoživotní čtenář, rozhoduje zpravidla rodina. Co však dělat, když právě v této oblasti rodiče nezafungují? Škola má řadu možností, kterých zřídkakdy využívá. Školní čtenářské kluby se snaží ovlivnit volný čas dětí, je však jasné, že bez pomoci rodičů to prostě nepůjde. Zkrátka, „vezmi vaše do klubu“… Text: Irena Poláková, foto: Ondřej Polák

Celý článek

PEPÍK POŘÁD PLETL QUETZALKOATL…

Jiří Lacman, 8.10.2014

Přiznám se, že v současné době neznám skutečně inspirativní, chronologicky uspořádanou a koncepčně promyšlenou čítanku pro základní školy. Zato znám mnoho tematicky velmi volně rozčleněných souborů literárních úryvků, které jako čítanka mají sloužit. Můžete je v průběhu roku otevřít vlastně kdekoliv - a buď máte štěstí, nebo ne.

Celý článek

SEX NEZLETILÝCH A JEHO PRÁVNÍ DŮSLEDKY

8.10.2014

Čtrnáctiletá žákyně naší školy se svěřila učitelce s obavou z gynekologické prohlídky, neboť již měla dobrovolný pohlavní styk. Bála se, že lékař vše nahlásí rodičům, případně policii. Je tedy skutečně lékař, který při prohlídce zjistí, že dívka ztratila panenství ještě před dovršením zákonné věkové hranice patnácti let, tuto skutečnost povinen hlásit rodičům, případně policii, nebo dokonce i škole? A. S., ředitelka ZŠ

Celý článek

PÍSNĚ PRO DĚTI I LEVHARTY

8.10.2014

Obchody s hudebními nosiči přetékají písničkami pro děti. Každý, kdo má samohrajku a trochu kuráže, může dnes vydat CD. Ale děti jsou malé, nikoli hloupé. Hned tak něco za své nevezmou. Když jim však pustíte písně někdejší učitelky Jany Rychterové, záhy zpozorní, začnou se pohupovat do rytmu a přidávají se v refrénech. To se možná stává i u Maxim Turbulenc - jen s tím rozdílem, že tady jde o písně původní a rodiče při nich nemusejí skřípat zuby. Text: Jan Nejedlý, foto: T. T. Dohnal, Z. Šolcová, J. Mudra

Celý článek

NEKVALIFIKOVANÉ DOJMY

8.10.2014

„Srdce ženy je nestálé, stálá bude vaše kvalifikace, až si ji zvýšíte,“ říkával humorista Jan Vodňanský. Ministerské nařízení o nekvalifikovaných učitelích vyhnalo ze škol stovky, možná už tisíce pedagogů. Další zástupy pak nedobrovolně zamířily do učeben pedagogických škol coby dálkově studující pracující. Jednou z potrefených se stala i vysokoškolsky vzdělaná učitelka s aprobací na druhý stupeň, která se z rodinných důvodů rozhodla učit v mateřské školce. I na ni dopadla novela příslušného zákona. Jelikož může srovnávat pedagogické vzdělávání dříve a nyní, požádali jsme ji o několik dojmů z prvního měsíce studia. Říkejme jí třeba Milena. Své pravé jméno zveřejnit nechce. I to o něčem svědčí v Čechách roku 2014. J. N.

Celý článek

SMS LEKCE

8.10.2014

MOJE NEJHORŠÍ HODINA:

Celý článek

EXPEDICE, S NÍŽ DOJDETE DÁL

Text: Jasna Simonová,, 8.10.2014

Vyvrcholením každého školního roku na gymnáziu Přírodní škola je studentský výzkumný projekt Expedice. Projekt probíhá od konce května do konce školního roku. Několik dnů je mu věnováno i na podzim roku následujícího.

Celý článek

1 2 
6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy