5000
Kurz jako dárek Rodina a škola jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Rodina a škola

2/2016

AMERICKÉ PARADOXY

Jan Nejedlý, 5.2.2016

Jon Davis (1958) je rodák z Chicaga. Poté, co v roce 1992 promoval na University of Illinois, se odstěhoval do Prahy. Tady pracuje jako překladatel, také vydal tři knihy humorných postřehů o Češích. Nás zajímalo jeho dětství strávené zhruba v době prezidenta Nixona na základní a střední škole (v USA rozdělené do tří stupňů -elementary, junior high a high school). Americké školství se tehdy - při vědomí všech rozdílů - nacházelo v podobné situace jako české školství dnes, tedy v předvečer velké inkluze. Na rozdíl od nás víme, jak se situace v USA dále vyvíjela.

Celý článek

OTEVŘELI JSME DVEŘE…

Naděžda Motyková, 5.2.2016

Koncem ledna se dveře Základní školy Mládežnická v Havířově Podlesí otevřely nejen v půl osmé jako obvykle, ale i v devět hodin dopoledne. Jako každý rok byly otevřeny všem rodičům dětí, které po letních prázdninách opustí mateřské školy, aby zasedly do školních lavic. Zájem byl velký. Rodiče i prarodiče se zajímali nejen o výuku a školní družinu. Byli seznámeni se vším, co se týká stravování, zájmových kroužků i hudebního vzdělávání svých dětí. Naše škola totiž umožňuje výuku hry na hudební nástroje a učitelé ze ZUŠ za dětmi v odpoledních hodinách přímo docházejí. A co návštěvníky mohlo dále zaujmout? Určitě nahlédnutí do vyučovací hodiny angličtiny, kde naši druháci ukázali, jak si dovedou poradit s interaktivní tabulí. V jiné třídě zas žáci předvedli matematické dovednosti a budoucí školáčci měli možnost nejen zasednout do školních lavic, ale vyzkoušet si i školní křídu a opravdickou školní tabuli.

Celý článek

VÝROK MĚSÍCE

5.2.2016

„VŠICHNI CHTĚJÍ ZACHRÁNIT SVĚT, ALE NIKDO NECHCE POMOCT MÁMĚ S NÁDOBÍM.“

Celý článek

JAK RELAXUJÍ UČITELÉ

5.2.2016

„Jak relaxujete po hektickém dni či týdnu stráveném za katedrou ve škole? Máte nějaké speciální tipy a triky?“

Celý článek

POHYB JE ŽIVOT

Matěj Toman, 5.2.2016

Tímto heslem se řídí známý propagátor tělesné výchovy na školách Vojmír Srdečný (nar. 1919). I ve svém požehnaném věku sedmadevadesáti let jezdí besedovat s mládeží. Postřehy z jednoho takového setkání nám zaslal student pražské Palestry neboli Vyšší odborné školy tělesné výchovy a sportu.

Celý článek

NAPŘÍČ SPEKTREM

5.2.2016

Jedno z 88 dětí mladších 8 let trpí některou z poruch autistického spektra (PAS), a jak název napovídá, může jít o celou řadu různých poruch. My se pravděpodobně setkáme s žáky s lehčími symptomy. Dlouhou dobu byli rodiče dětí s PAS obviňováni, že poruchy svých dětí zapříčinili „chladným“ přístupem. Výzkumy ale prokázaly, že PAS jsou do velké míry podmíněny geneticky.

Celý článek

GRAVITACE JE ZAJÍMAVĚJŠÍ NEŽ HARRY POTTER

Jan Nejedlý, 5.2.2016

Na rozhovor přišla s půvabnou růžovou školní aktovkou ve stylu retro, kterou používá místo kabelky. Ovšem nenechme se zmást. Markéta Baňková, na pohled éterická výtvarná umělkyně, vešla v posledních letech ve známost tím, že píše knihy o fyzice či genetice. Její Straka v říši entropie, fyzikální bajky pro děti i dospělé, vyvolala svého času senzaci u nás i v zahraničí. Nyní přichází s novým románem, který pojednává o genetice. A opět jde o napínavé dobrodružství.

Celý článek

ABY TŘÍDA FUNGOVALA

Veronika Válková, 5.2.2016

Současná škola se mění. Je čím dál tím víc nucena brát na svá bedra krom funkce vzdělávací i funkci výchovnou a socializační. Z mnoha důvodů.

Celý článek

ZEMĚDĚLSTVÍ ŽIJE!

Soňa Jelínková, 5.2.2016

Zemědělství je tu odpradávna. Udělalo z nás „člověka moudrého“ a je oborem, bez něhož bychom se neobešli. Přesto, ruku na srdce, kdo z vás má o něm alespoň pramalé povědomí? Komu nejsou zemědělci trnem v oku, když hnojí pole, ačkoliv hnůj udržuje půdu úrodnou a nic jej nenahradí?

Celý článek

PEDAGOGICKÝ ODKAZ C. R. ROGERSE

Jitka Nosková, 5.2.2016

Zajímavou inspirací pro práci učitelů se může stát kniha Petra Mikošky Člověk, psychoterapie a pedagogika v přístupu C. R. Rogerse z nakladatelství Moravapress. Kniha čtivou formou seznamuje čtenáře s odkazem tohoto amerického psychologa, který se zabýval jak psychoterapií, tak i vzdělávacím procesem.

Celý článek

PROHLÍDKA ZPŮSOBILOSTI

MŠMT, 5.2.2016

Musím na pravidelnou lékařskou prohlídku, zda jsem způsobilá vykonávat učitelské povolání, k tzv. závodnímu lékaři, který nezná můj zdravotní stav a prohlídku odbude měřením tlaku a minutovým formálním pohovorem, anebo mohu přinést potvrzení o způsobilosti od svého obvodního lékaře? E. L., Tábor

Celý článek

KAMERY VE ŠKOLE

MŠMT, 5.2.2016

Chystáme se z důvodu zvýšení bezpečnosti instalovat před vchodem do školy kamery. Musíme to někam nahlásit či zažádat o povolení? Podléhá archivace natočených záběrů nějakým pravidlům? P. Š., Rakovník

Celý článek

ČTVRTLETNÍ PRÁCE

MŠMT, 5.2.2016

Je nějaký předpis, že se musí čtyřikrát do roka psát čtvrtletní práce z matematiky, češtiny a angličtiny? A jak dlouho se musí tyto práce ve škole archivovat? M. S., Praha

Celý článek

KDO SE BOJÍ POP-MUSIC?

Jiří Karban, 5.2.2016

Začátkem letošního roku odešly za nebeskou bránu tři osobnosti: Lemmy Kilmister, David Bowie a Glenn Frey. Veteráni hudební scény, kteří po sobě zanechali výraznou stopu. Co myslíte, kolik učitelů hudební výchovy alespoň okrajově zmínilo jedno z uvedených jmen. Že na to ve standardní výuce není prostor? Kdo to tvrdí, ochuzuje svou třídu o důležité informace.

Celý článek

 1 2
6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy