5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Rodina a škola

1/2008

Rodina a škola 1/2008

Barbara Čechová, 16.1.2008

První číslo Rodiny a školy v novém roce čtenáře přivítá rozhovorem s mladým ministrem Ondřejem Liškou o jeho plánech, názorech na reformu a využití evropských fondů. Dále si přečtete, proč je nesnadné vytvořit jednotný evropský systém školství a proč děti už tolik nelákají knihy. V oblíbené rubrice Pro a proti sledujeme různé názory na to, jak bude škola vypadat za 10 let. Jaký máte názor vy? Inspirovat vás mohou nové techniky využití čtenářského deníku nebo zapojení mediální výchovy do výuky. Zajímavou tečkou časopisu je rozhovor s průvodcem pořadu PORT o vědě Michaelem Londesboroughem. Povídá o tom, proč věda není pro studenty příliš zajímavá a jak ji zatraktivnit.

Celý článek

701.jpg

NA LOVU KAMZÍKŮ V TATRÁCH aneb Mediální výchova v přírodě

Pavel Wojnar, 16.1.2008

Efektivní mediální výchova může probíhat i mimo školu. Co třeba vydat se s žáky na turisticko-mediální kurz? Pavel Wojnar s Martinem Blatoněm ze ZŠ Mendelova v Karviné - Hranicích takový vymysleli a zrealizovali pro zájemce z 8. a 9. ročníku. Do Jasné v Nízkých Tatrách vyrazili na čtyři dny v září 2007. Mediální výchovou byly naplněny ale také dny před odjezdem do hor.

Celý článek

VĚDA JE ZÁBAVA - Michael Londesborough

Barbara Čechová, 16.1.2008

Brit pracující v Ústavu anorganické chemie v Řeži, vědec, který týdně v pořadu o vědě PORT předvádí experimenty, jež vysvětlují zákony fyziky a chemie takovým způsobem, že i laik zatouží po bílém plášti. MICHAEL LONDESBOROUGH má vynikající dar řeči a svou neúnavnou chuť vysvětlovat přírodní zákony mi při rozhovoru demostruje tak houževnatě, že si nelení do čerstvě nalité minerálky nasypat cukr.

Celý článek

STARÝ DOBRÝ ČTENÁŘSKÝ DENÍK

Ilona Horáčková, 16.1.2008

Čtenářský deník - nově, nebo naopak úplně postaru? Všichni jsme se s ním někdy setkali, ať už na základní škole, nebo na střední, na vysoké už jen studenti literatury... Někteří z nás dosud archivují své staré záznamy z četby, z takzvaně povinně doporučené, v lepším případě z vlastní dobrovolně přečtené.

Celý článek

POČÍTAČ, TELEVIZE A CO KNIHA?

Božetěch Siwek, 16.1.2008

Můj devítiletý syn nepřečetl ještě ani jednu knihu, stálě chce být jen u počítače.

Celý článek

JEDNOTNÝ SYSTÉM ŠKOLSTVÍ V EU? NECHCEME!

Tatiana Welchová, 16.1.2008

Evropská unie se stále snaží propojovat vzdělávací systémy jednotlivých zemí, a umožňovat tak mobilitu lidí (spolu s jejich dětmi) za prací. Vydávají se směrnice, vyhlašují programy podpory, organizují rozličné projekty. Výsledky jsou však stále žalostné.

Celý článek

MLADÝ MINISTR - Ondřej Liška

Barbara Čechová, 16.1.2008

Po dlouhém hledání Strana zelených vybrala na post ministra školství mladého poslance ONDŘEJE LIŠKU. Hned na začátku se třicetiletý poslanec setkal se skepticismem od prezidenta Klause, který ho jmenoval kvůli jeho věku „s třesoucíma se rukama“. Stejně tak veřejnost příliš nevěděla, co může od nového ministra očekávat. Co přinese na ministerstvo nového? Pan ministr odpovídal na otázky týkající se jeho priorit, postoje k fondům a reformě a také jeho vztahu ke škole a vzdělávání.

Celý článek

JAKÁ BUDE ŠKOLA V ROCE 2018?

16.1.2008

S novým rokem máme možnost se zastavit, přemýšlet a uvědomovat si vývoj. Kam směřuje školství? Jak bude vypadat škola za deset let, tj. v roce 2018? Vybrali jsme dva názory: jeden směřující do kurikula škol, druhý do jejich postavení. Co si myslíte vy?

Celý článek

VE TŘÍDĚ MÁME MALÉHO JEŽKA

Yvona Darániová, 16.1.2008

PRAXE

Celý článek

VĚDA JE ZÁBAVA

Barbara Čechová, 16.1.2008

Michael Londesborough

Celý článek

CO DOPORUČUJE UČITEL Z PRAXE

Renata Špačková, 16.1.2008

KULTURNÍ TIPY DO VÝUKY

Celý článek

NOBLESNÍ SVĚT PODLE GUTHA-JARKOVSKÉHO

František Morkes, 16.1.2008

KE KOŘENŮM

Celý článek

STARÝ DOBRÝ ČTENÁŘSKÝ DENÍK

Ilona Horáčková, 16.1.2008

PRAXE

Celý článek

POLSTROVANÁ ŽIDLE ZA KATEDROU?

16.1.2008

OHLASY Velký ohlas a diskusi vzbudil článek Jana-Michala Mlezivy Jak špatná je úroveň našich škol.

Celý článek

VE VENKOVSKÉ MALOTŘÍDCE, KDE TO FRČÍ

Oldřich Suchoradský, 16.1.2008

Úbytek žáků zaznamenávají všechny školy. Osudový význam má ale pro malotřídní venkovské školy, které velkým počtem žáků nikdy neoplývaly. Jednou takovou školou je i Základní škola v Nemyčevsi na Jičínsku. Jednoho podzimního rána jsme zaklepali na její dveře. Otevřela se nám naplno a přesvědčila nás, že právě v Nemyčevsi se o osud školy obávat nemusejí.

Celý článek

VZDĚLÁNÍ MÁ HODNOTU!

Ivana Nováková, 16.1.2008

plné středoškolské vzdělání je základním prostředkem k tomu, aby člověk dosáhl nějakého slušného zaměstnání, aby získal alespoň průměrně ohodnocené zaměstnání a aby nedělal jenom nějaké pomocné práce. V současné době, kdy je velice komplikovaná technika a složitá je i společnost, jedinec bez vzdělání nedosáhne většího uplatnění. Nevím, nakolik je Lukáš vyhraněný; já se s ním setkávám v předmětu, který ho evidentně vůbec nezajímá, takže nevím, jaké je jeho zaměření. Pokud nemá nějaký vysloveně vyhraněný zájem a pouze ve třídě přežívá, tak jeho další uplatnění bude velkým problémem. A to i v případě, že by rodiče měli prosperující soukromou firmu, ve které by ho zaměstnali. Protože dříve nebo později začne mít problém s nedostatkem vzdělání, budou mu chybět vědomosti v určitém oboru. Ta doba takzvaných selfmademanů je opravdu pryč. Co se týká toho, že rodiče rozhodnou a umístí dítě na osmileté gymnázium - za desetileté dítě nikdo jiný než rodič rozhodnout nemůže. Ale měl by rozhodnout velmi zodpovědně, zda dítě opravdu na studium má předpoklady, nebo ne, což se někdy v těch deseti letech poměrně těžko poznává. Pokud dítě není úspěšné na nižším gymnáziu (látka nižšího gymnázia do značné míry odpovídá látce základní školy, probírají se pouze komplikovanější a náročnější příklady a je větší hodinová dotace pro výuku jazyků), tak by měli velice pečlivě zvážit jeho další osud a dát ho třeba na odbornou školu. Tam žák, který u nás v tercii nebo kvartě příliš úspěšný nebyl, může určitě dobře prospívat.

Celý článek

ŽÁK VERSUS VÝCHOVNÝ PORADCE

Maki Těthalová, 16.1.2008

PSYCHOLOGIE

Celý článek

STŘEDNÍ ŠKOLY OČIMA ŘEDITELŮ

Eliška Vanclová, Marek Numerato, 16.1.2008

TRENDY

Celý článek

MICKEY MOUSE A UČÍ ČESKÉ DĚTI ANGLIČTINU DONALD DUCK

Marcela Kořínková, 16.1.2008

KRITICKÉ OKO

Celý článek

1 2 
6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy