5000
Kurz jako dárek Rodina a škola jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Novinářská cena pro Rodinu a školu

Novinářská cena pro Rodinu a školu

Autor: Jan Nejedlý | Datum: 6.6.2016 | Vydání: 6/2016

Prestižní Novinářskou cenu za rok 2015 v kategorii Nejlepší česko-slovenský kreslený vtip, komiks nebo karikatura vyhrál výtvarník Vojtěch Jurík za sérii kreseb v našem měsíčníku Rodina a škola. Humoristický kreslíř, který svá díla podepisuje pseudonymem Vhrsti, zaujal porotu sympaticky úsporným stylem kresby i náměty, které odrážejí problémy mladé generace. Novinářskou cenu vyhlašuje od roku 2010 Nadace Open Society Fund Praha.

Novinářská cena pro Rodinu a školu

Co považujete za svůj největší úspěch?

Pokud to, co dělám, přináší lidem radost. A je už celkem jedno, jestli jde o děti smějící se nad mými knížkami nebo o dospělé, které pobaví můj kreslený vtip. V tomhle cítím smysl tvorby pro děti i pro dospělé úplně stejně.

Jak se vám kreslí pro Rodinu a školu? Je současná mládež pro humoristu dostatečně inspirativní?

Inspirací vtipů pro Rodinu a školu není ani tak situace v dnešních školách či rodinách jako spíš skvělé fejetony Ervína Bedrníčka. Ale je to vždy oříšek vymyslet vtipnou situaci, kterou bych smysluplně rozvinul nastolené téma. Na druhou stranu humorných situací těžících z generačních rozdílů je nepochybně dostatek v každé době.

Jak vzpomínáte na výtvarnou výchovu na základní škole?

Vlastně nijak zvlášť. Dalo by se říct, že mě ve škole bavilo kreslit během jakýchkoliv jiných předmětů víc než při výtvarce samotné. Nejednoho pedagoga jsem tím doháněl k šílenství.

Je něco, co byste nedokázal namalovat?

Zatím jsem se vždycky se zadáním nějak popral. Často se motivy opakují, takže už to má člověk v ruce. Jindy se samozřejmě musím podívat, jak vypadá třeba lenochod, nebo jak se oblékali šlechtici v první polovině 19. století.

Nevyhýbáte se ani politické satiře. Nemyslíte, že je satirikovou smrtí, když dá svůj um do služeb jedné politické strany, jako to svého času udělal Vladimír Jiránek, k němuž máte mimochodem stylem kresby relativně blízko?

Samozřejmě že mám k některým stranám názorově blížeji než k jiným. Ale pracovat pro nějakou konkrétní partaj bych se rozhodně zdráhal. Na druhou stranu ani pro Jiránka neznamenala spolupráce na jedné volební kampani profesní smrt, což je dobře.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 6/2016 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy