5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Jsou řemesla, která mají zlaté dno

Jsou řemesla, která mají zlaté dno

Autor: Barbara Hansen Čechová | Datum: 10.2.2010 | Vydání: 2/2010

Ne všichni absolventi odborných učilišť mají uplatnění lehké. Existují však obory, kde panuje obrovský nedostatek řemeslníků a platy se mohou vyšplhat až ke dvojnásobku průměrné mzdy. Nový pořad české televize Devatero řemesel se snaží na tyto mezery na trhu práce upozornit. Pořadem provádí oblíbený sportovní redaktor Vojtěch Bernatský.

Jsou řemesla, která mají zlaté dno

Proč jste se rozhodl moderovat pořad Devatero řemesel?

Byl jsem osloven, abych se zúčastnil konkursu, a v tom jsem uspěl. Byla to výzva. Poté, co jsme si po čtyřech letech dali pauzu s pořadem Neuvěřitelný svět rekordů a kuriozit, jsem měl chuť zkusit něco tak říkajíc na vlastní pěst.

Co myslíte, že může tento pořad divákům přinést?

Byl bych moc rád, kdyby divákům přinesl pohodu, zábavu a také spoustu zajímavých informací o jednotlivých řemeslech. Nejúžasnější by bylo, kdyby mladí lidé zjistili, že i tudy vede cesta a že schopný pekař, kominík nebo čalouník si v dnešní době může žít velmi dobře. Navíc opravdu dobrých řemeslníků je u nás pořád strašně málo.

Které řemeslo, z těch, které jste natáčeli, vás zaujalo a proč?

Abych řekl pravdu, bavilo a zaujalo mě prozatím každé řemeslo, o kterém jsme natáčeli. V každé profesi se totiž vždy dá najít spousta zajímavých věcí. Navíc je úžasné sledovat známé české osobnosti, jak se vždy zhostí svého nelehkého úkolu.

Překvapily vás nějaké metody nebo nástroje, které se v současné době v řemeslné práci používají?

Pro mě jsou všechny nástroje a metody většinou úplnou novinkou. I z toho důvodu jsem moc rád, že se při natáčení a seznamování s jednotlivými řemesly dozvídám spoustu nových informací. Například kominíci pracují s podobnými nástroji jako gastroenterologové – mají takové sondy, které vpouští do komína, aby zjistili, kde je závada. Díky pořadu už umím pracovat se dřevem, hoblovat, čistit komíny, upéct chleba nebo vánočku, očalounit židli, nakrmit žirafu či gorilu a taky udělat vlasový melír.

Přiučil jste se něco praktického, co se vám případně může hodit i v normálním životě?

Velmi pečlivě jsem sledoval například práci cukrářů při natáčení s Josefem Náhlovským. Myslím, že příští Vánoce zvládnu minimálně pět druhů cukroví. Velkým zážitkem bylo také natáčení profese chovatel exotické zvěře s Petrou Janů. Sice to v běžném životě asi moc neupotřebím, ale vím přesně, čím se krmí fretky, baziliškové nebo chameleón jemenský. Pokud jde o praktičtější dovednosti, tak mi například moc pomohlo natáčení krejčího s Petrem Jablonským. Zvládám už přišít knoflík a vyzkoušel jsem si i šití na stroji. Se Sašou Hemalou jsme se u košíkářů zase dokonale naučili plést velikonoční pomlázku. Prostě každý díl vždy přinese něco nového.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 2/2010 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy