5000
Kurz jako dárek Rodina a škola jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Jiřina Šiklová: Každý student by měl vyjet do zahraničí…

Jiřina Šiklová: Každý student by měl vyjet do zahraničí…

Autor: Maki Těthalová | Datum: 10.2.2010 | Vydání: 2/2010

Společenské změny, které se v naší zemi udály za posledních dvacet let, jsou podle Jiřiny Šiklové opravdu zásadní. Kromě nich jsme v rozhovoru zmínili i autoritu učitelů nebo nepoměr mezi zastoupením mužů a žen ve školách.

Každý vysokoškolák by měl alespoň půl roku studovat v zahraničí

Jste signatářkou Charty 77. Myslíte si, že dnešní děti vědí, co pro jejich rodiče a prarodiče tento dokument znamenal?

Nevím, neučím na základní ani střední škole, ale informací je dost a dost a zvláště v posledních dvou letech měli možnost se rodiče i učitelé o mnohém poučit. Děti? Nevím, zda s nimi o tom mluví jejich učitelé a rodiče.

Je podle vás důležité, aby dnešní mládež měla povědomí o vlastní historii?

Každý snad zná frázi o tom, že kdo nezná vlastní minulost, je na nejlepší cestě chyby opakovat. V tomto směru je potřeba, aby mladí lidé měli znalosti z historie. Bohužel, hodin věnovaných tomuto tématu je na školách jen málo.

Myslíte si, že se od předchozího režimu hodně změnilo?

Od převratu v roce 1989 se nezměnilo „hodně“, ale prakticky všechno: existuje zde pluralitní demokratický systém, desítky politických stran, které se svými odlišnými programy ucházejí o hlasy občanů. bohužel, snaží se je získat někdy i jen líbivými sliby, tedy populisticky. Více jak 20 let zde neexistuje cenzura. Byla zrušena, dříve socialistickou ústavou garantovaná vedoucí úloha jedné politické strany, tedy KSČ, a ústavou deklarované, tedy preferované postavení jejích členů (paragraf 4 zrušen již v prosinci 89). Je možné vyznávat jakékoliv náboženství a tyto ideje propagovat, hlásat odlišné názory, vyjma názorů, které ohrožují některé skupiny občanů, tedy hlásat myšlenky nacistické. Ale i to existuje. V oblasti ekonomické je možné, na rozdíl od minulého režimu, vlastnit soukromě výrobní prostředky, získávat majetek a podnikat a majetek včetně půdy soukromě vlastnit a dědit, investovat v zahraničí, podnikat tam a vlastnit podíly na firmách zde i v zahraničí, stěhovat se a podnikat i v cizině. Ve výčtu bych mohla pokračovat.

Dokladem těchto změn je totální změna zákonů, ústavy, soudnictví a samozřejmě i požadavků kladených na školství. Změna existuje, to ale neznamená, že jsou s tím lidi spokojeni.

Na FF UK jste se zabývala problematikou studentského hnutí, myslíte si, že tomu dnešní doba přeje? Jsou studenti ještě angažovaní, nebo už je to jaksi „nepálí“?

Ano, doba, pokud to tak chcete nazvat, umožňuje mladým lidem – tedy studentům – politicky se angažovat. Ale, tak jako vždy, angažuje se jen nepatrná část. Vždy to tak bylo. Na politickém a společenském hnutí se vždy podílí jen nepatrná menšina. Ale je to menšina profilující. Angažovanost vysokoškolských studentů kolem dvacátého výročí převratu v listopadu 89 prokázala, že studenti mají o politiku zájem. Prakticky všechny připomínky tohoto výročí byly organizovány studenty a občanskými organizacemi. Vyjma setkání v Senátu vláda nepořádala žádnou připomínku.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 2/2010 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy