5000
Kurz jako dárek Rodina a škola jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Respekt nebolí

Respekt nebolí

Autor: Iva Janská | Datum: 9.1.2013 | Vydání: 1/2013

Lze o lidských právech vyučovat poutavě, tvořivě a interaktivně? A dokonce za využití sociálních sítí a dalších hitů mezi dnešními studenty? Ano! A ani to moc nebolí.

Respekt nebolí

Důkazem může být projekt Respekt nebolí vzdělávacího programu Varianty, v jehož rámci vznikl i stejnojmenný multimediální výukový materiál pro žáky a pedagogy středních škol. Díky němu si studenti mohou celkem jednoduše osvojit znalosti z oblasti lidských práv a rovných příležitostí a zároveň získat kompetence potřebné k tomu, aby se mohli sami aktivně podílet na pozitivních změnách ve společnosti.

Webový portál www.respektneboli.eu nabízí studentům nejen úvodní texty k jednotlivým oblastem lidských práv, ale také komiksy, krátká audia, videa či animované filmy. Pro pedagogy jsou na webu k dispozici čtyři desítky metodických listů pro přímou práci se třídou. Lekce vycházejí z postupů kritického myšlení a pracují s autentickými (lidsko-právními) příběhy a také s řadou atraktivních doprovodných materiálů.

Respekt nebolí

Výukové materiály pro studenty i pedagogy jsou rozděleny do dvanácti základních tematických oblastí: Obecný úvod o lidských právech, Média a informace, Náboženství, Občanství, Rodina, Stát, Trh, Volný čas, Vzdělání, Zaměstnání, Zdraví a Životní prostředí, přičemž inspirací pro toto členění nám byla struktura Listiny základních práv Evropské unie a Rámcové vzdělávací programy.

Věříme, že se nám tímto projektem podaří ukázat, že lidská práva nejsou pouze abstraktním pojmem a že jejich ochrana a prosazování v každodenním životě vede k podpoře fungování společnosti. Budeme rádi, když se i vy přesvědčíte o tom, že respekt k sobě a k druhým může přispět k potřebným změnám v současném světě. Vždyť přece: Respekt nebolí!

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 1/2013 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy