5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Učte fyziku na příbězích ze života

Učte fyziku na příbězích ze života

Autor: Barbara Hansen Čechová | Datum: 9.2.2011 | Vydání: 2/2011

Tím, jak učit fyziku zábavně, si lámou mnozí lidé hlavu. Nikoho ale ještě nenapadlo napsat fyzikální bajky. S tímto nápadem přišla Markéta Baňková a utržila zasloužený úspěch. Její neobvyklá kniha humorných příběhů o zvířatech, které nám přibližují zákony fyziky, rychle mizí z knihkupeckých pultů. Určitě se dá s úspěchem použít i ve výuce.

Učte fyziku na příbězích ze života

Jak byste knihu popsala někomu, kdo ji nečetl?

Má kniha je beletrie, která zároveň popularizuje fyziku. Je určená jak pro lidi se zájmem o vědu, tak pro naprosté laiky, kterým fyzika nic neříká, či dokonce k ní mají negativní vztah. Týká se jak fyziky, ale především témat, která známe ze života: lásky, alkoholismu, krize středního věku, touhy po dokonalosti, mateřství a podobně. Takové humorné bajky pro děti i dospělé.

Jak se ve vás vůbec zrodil nápad, že napíšete fyzikální bajky?

Když jsem četla pohádky své malé dceři, nebyla jsem často spokojena s jejich obsahem. Připadalo mi, že do ní zasévám mylné ideály o světě. Trochu jsem je tedy prokádrovala a při čtení upravovala. Místo příběhu o krásné princezně, jež se šťastně vdala za prince, který se do ní zamiloval po dvou minutách, jsem jí četla o krásné princezně, kterou princ nakonec nechtěl, protože zjistil, že přes svou krásu je hloupá a nic neumí. Nebo jsem jí vyprávěla o chrabrém princi a krásné princezně, kteří se vzali, ale v manželství zjistili, že si spolu nemají co říci. Chtěla jsem dcerku trochu víc připravit na život.

Nakonec jsem začala psát pohádky sama – pak z nich byly bajky, v nichž jsem zúročila svůj zájem o vědu, pak už jsem je adresovala nejenom dětem, ale i dospělým… forma knížky se vyvíjela spíš sama.

Vaše kniha se mi moc líbí jako celý produkt. Nápad, obsah, k čemu slouží a také jak vypadá. Jak se vám podařilo připravit tak hezkou knihu za poměrně rozumnou cenu?

Knížku jsem dělala dlouho, vlastně s přestávkama čtyři roky, tak by se to mělo doufám projevit i na formě. Jsem výtvarnice, a tak jsem si hodně hrála i s formou knihy, nejen s obsahem. Často chodím do knihkupectví a prohlížím si pěkné knížky, zápisníky, hladím si papíry, čichám k nim, a proto jsem chtěla vydat knížku, která bude i po formální stránce přesně podle mých představ. Někdy můj perfekcionismus nabíral až maniakální obrátky, jak mne upozornili mí přátelé, třeba když jsem chtěla chybějící čárku v textu ručně dopisovat v celém nákladu… nakonec jsem nad tím mávla rukou a tiskovou chybu opravila v dotisku. Knížka vyšla samonákladem. Můj kamarád Pancho mi však nabídl, že knížku vydá pod svým nakladatelstvím a postará se o distribuci. Doporučil mi, ať knihu prodáváme lacino. Nakonec jsem souhlasila a dohodli jsme se na rozumné ceně i s tiskárnou v Klatovech.

Proč si myslíte, že v současné době není fyzika příliš populární? Například učitelé fyziky jsou na vymření...

Četla jsem někde, že přírodní vědy studuje méně lidí než před lety! Nevím, to nechápu. Mně připadá, že například v oblasti genetiky je úžasná, vzrušující doba, kdy se každou chvíli objevuje něco, co mění předchozí pohled na biologii. Možná, že kdyby mi dnes bylo osmnáct, šla bych studovat biologii. A proč tu není o přírodní vědy takový zájem? Snad to souvisí s celkovým stavem vědy v ČR. Čeští vědci jsou nespokojeni se státní podporou a situaci ve vědě považují za nejhorší za desítky let. I to může být důvodem, proč studenti nevidí zajímavou perspektivu ve svém budoucím uplatnění a nejdou ani tak často přírodní vědy studovat.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 2/2011 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Rozumíme penězům Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy