5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Vzdělávání je i naše věc

Vzdělávání je i naše věc

Autor: Barbara Hansen Čechová | Datum: 9.12.2010 | Vydání: 10/2010

Možná jste v analýzách testu maturitní zkoušky v médiích zaznamenali, že se k ní vyjadřovala dosud neznámá obecně prospěšná společnost EDUin. Pokud byste si dali práci a společnost vyhledali na internetu, zjistili byste, že za ní mimo jiné stojí Tomáš Feřtek, známý publicista a reportér.

Vzdělávání je i naše věc

Mnozí čtenáři vás znají z Reflexu, kam jste dlouho přispíval svými články (nejen) o školství. Pak jste nám čtenářům ale někam „zmizel“. Kde jste působil?

Pořád působím. Z Reflexu jsem odešel před třemi roky. Mým hlavním zaměstnáním je práce pro produkční firmu, která vyrábí televizní pořady. Takže hodně čtu, dramaturguji a občas i píšu scénáře. Má profese se jmenuje kreativní producent a nejvíc času jsem zatím věnoval detektivkám, které vysílá televize Nova pod názvem Kriminálka Anděl.

Co vám to dalo?

Pro mě je to hlavně zajímavá práce a zábava a krom toho užitečné rozšíření kvalifikace. Patnáct let jsem se zabýval hlavně publicistickými texty a psaní filmových a televizních scénářů je podstatně jiná práce. Takže je to nahlédnutí do světa, o kterém jsem neměl tušení. Musím se přiznat, že mě překvapilo, jak náročné a zdlouhavé je udělat obyčejnou televizní detektivku.

Působíte jako tiskový mluvčí nového portálu EDUin. Mohl byste nám říci něco o tomto projektu?

EDUin jsme založili s přáteli, manžely Danem a Lucií Slejškovými, což jsou lidé, kteří se vzděláváním léta zabývají. Shodli jsme se někdy začátkem tohoto roku na tom, že ve školství se těžko něco podstatného změní, pokud to nebude chtít veřejnost a politici, pokud se vzdělávání nestane často diskutovaným veřejným tématem. Protože veřejnost o reformě školství skoro nic neví, netlačí na politiky, ti to nevnímají jako prioritu a také proto reforma usnula. Tak jsme založili obecně prospěšnou společnost, začali jsme komunikovat s médii, psát články, pořádat debaty a rádi bychom s tím neveselým stavem alespoň trochu pohli. Heslo, které jsme si napsali do loga, zní: Vzdělávání je i naše věc.

Co byste považovali s tímto projektem za splnění svého cíle?

Cíl je docela těžko měřitelný. Spíš asi půjde o pocit, že vzdělávání je v médiích a veřejných debatách důležité téma, že je běžné, když se rodiče důsledně zajímají, co a hlavně jak se učí jejich děti ve škole. A že třeba jako informovaní rodiče přirozeně pochopí, že takové nápady, jako třeba plošné testování dětské populace po páté a deváté třídě, nadělají víc škody než užitku. Jak z toho výčtu vidno, je to dost vzdálený cíl. Zatím to nechápe ani ministr školství.

Na internetu jsem nenašla, z čeho je portál financován. Kdo jsou vaši sponzoři?

Ožehavá otázka, sponzory zatím nemáme. Pracujeme zadarmo a nutné náklady si platíme ze svého. Proto taky pracujeme v minimální verzi. Máme připravených několik podle mě zajímavých projektů, které ale můžeme rozjet až ve chvíli, kdy seženeme první peníze na lidi, kteří by se jimi mohli zabývat. Takže děláme to, co se dá zvládnout skoro zadarmo a při jiné práci. Co všechno to je, snadno zjistíte na adrese eduin.cz.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 10/2010 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy