5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Jídelna Eurest na Gymnáziu Jana Keplera

Jídelna Eurest na Gymnáziu Jana Keplera

Autor: Růžena Milatová | Datum: 7.10.2010 | Vydání: 8/2010

Začínáme novou rubriku, ve které se vždy podíváme na zoubek některé školní jídelně. V době, kdy obezita patří mezi největší světové problémy, je školní stravování nesmírně důležité. Jídlo musí být nutričně vyvážené a děti by se měly učit návyky zdravé výživy. Uvidíme, jak jídelny obstojí pod kritickým okem naší sympatické gastroexpertky Růženy Milatové.

Jídelna Eurest na Gymnáziu Jana Keplera

Jsem úplně v rozpacích, jak jídelnu ohodnotit. První návštěva školní jídelny, a místo očekávaného „průšvihu“ si pomlaskávám. To jsem tedy nečekala. Proboha! Já nemám téměř žádné připomínky, které bych vytkla.

Jídelníček se vcelku řídí zásadami zdravé výživy a velkou „vychytávkou“ je bezobjednávkový systém, ve kterém děti platí kartou. Odpadá tak povinnost jídlo odebrat. Nemusí proto do jídelny volat, že jsou nemocní, a daný den jídlo nepropadá. Mají možnost si vybírat ze tří jídel, která jsou značena barvami podle obsahu živin, které v nich převládají. Vědí tedy, jak které jídlo odpovídá zdravé výživě. Dokonce je možné přes internet rezervovat to, co si dítě přeje, aby na něj zůstalo i polední půlhodinu, ale to potom musí v každém případě zaplatit. Na můj dotaz, jak jídla plánují, aby vyhověli všem, jsem se dozvěděla, že garantují výběr do půl hodiny před koncem výdeje. Pokud vidí, že některé jídlo dochází, mají v zásobě nějaké jednoduché jídlo, které jsou schopni připravit navíc. 

Žádné vikslajvantové ubrusy

Kuchyně je propojená s jídelnou, a tak děti i ostatní vidí, jak je čistá. A je skutečně vyleštěná! Čistá je i jídelna. Jednoduše zařízená, bez hnusných smradlavých vikslajvantových ubrusů. Jedině, co se mi zdálo trochu nedomyšlené, bylo schodiště, na kterém může snadno některý student uklouznout.

Personál, který vydává jídlo, je čistě oblečen a vydává tak, že jsou v kontaktu pouze přes pult, takže kdo chce, může se dotázat na to, z čeho se dané jídlo skládá. A popřípadě si i požádat o velikost porce přílohy. Na ukázku vystavují upravené naservírované jídlo ve vitríně před vstupem do jídelny. Měla jsem i otázku na možnost přípravy ně-kterých diet. Například bezlepkové diety. Ty tedy nenabízejí, ale je možnost po dohodě s rodiči a dětmi ji sestavit z nabízených jídel, někdy za pomoci rodičů, kteří dětem doma připraví příkrm. Ten zdejší kuchaři zakomponují do jídla připraveného v jídelně. Samozřejmě jim ho ohřejí.

Příliš sladkých lákadel

Co je přinejmenším diskutabilní, je možnost nakoupit si sladkosti a sladké limonády. Rodiče zřejmě většinou stanovují limitní částku, kterou můžou děti z karty denně odčerpat, a děti se pak můžou rozhodnout, že si místo oběda koupí tři tyčinky Mars. Kdo jim na to přijde? Jistě rodiče si mohou nechat vyjet, za co dítko peníze utratilo. Kolik z nich to ale opravdu udělá? Možná namítnete, že pokud si děti sladkost nekoupí ve školní jídelně, tak si ji koupí v krámu u školy a takhle alespoň nemusí přecházet silnici. Jenže na druhou stranu každá překážka, která se staví nezdravým návykům, je dobrá. Takto mohou mít zdejší studenti sladkosti pořád, co hrdlo ráčí. Ale na druhou stranu zde studenti mají i velký výběr ovoce, zeleninových salátů, tmavého pečiva a čisté minerálky.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 8/2010 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 1 / nových příspěvků: 1

  • Fabulace veřejnosti 18.11.2010, 22:32 Zobrazit

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy