5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > ABY DRUŽINA DĚTI BAVILA

ABY DRUŽINA DĚTI BAVILA

Datum: 24.1.2007 | Vydání: 1/2007

Každý si od školní družiny slibuje něco jiného. Rodiče, aby bylo o děti po škole dobře postaráno a oni mohli déle pracovat, ředitelé, aby se dodržovala pravidla bezpečnosti a školní řád. Úředníci chtějí, aby se vše vešlo do tabulek a vzdělávacích programů. Vychovatelky zase, aby děti příliš nezlobily a pracovní doba se dále neprodlužovala... A co si přejí samy děti?


 Většinou se těší na kamarády, volnou zábavu a dobrodružství. Milují hry venku i ve třídách, kde se družinářky se svými svěřenci často tísní, protože ne každá škola si může dovolit vybavit zvláštní místnosti vhodným nábytkem a pomůckami, které by odpovídaly požadavkům na vhodnou společnou aktivitu. A přitom někdy stačí tak málo – dobrá vůle, šťastný nápad...

A právě nepřeberným množstvím nápadů na aktivity dětí v družině hýří kniha Náměty pro školní družinu. Její autorka, pedagožka Mgr. Krista Balková, čerpala z bohaté praxe svojí i svých kolegyň. Sama pracovala 15 let ve školní družině ZŠ Jana Palacha v Kutné Hoře. Proto může všechny aktivity jako vyzkoušené skutečně doporučit.

Pro celoroční práci pedagoga v družině uvádí několik osvědčených projektů, např. Letem celým světem nebo Dokážu to. Sama však doporučuje spíše projekty kratší, složené tak, aby zahrnovaly různé výchovné složky, aktivity fyzické, zdravotní, poznávací, technické, umělecké, vycházky i besedy. Pěkně zpracované jsou projekty Bludištěm k pokladu, Nebudeme se nudit nebo Poznáváme všemi smysly.

Ještě více než rámcové roční a měsíční projekty mě zaujaly projekty týdenní. Autorka v nich nezapomíná na vhodnou motivaci, poetický jazyk a praktičnost. Vychovatelé tak mohou rozvíjet při hrách dětskou fantazii, ctižádostivost, zvědavost. Práce může bavit i dospělé, protože se nestává v žádném případě rutinou. Pokud chcete s dětmi zažít Týden radosti, pohybu nebo dobrodružství, najdete dostatek vhodné inspirace. Přestože s dětmi budete dělat určitě i jiné činnosti, chodit na vycházky, odpočívat, učit se, zpívat a hrát si, můžete aspoň část odpoledne vyhradit tematickému celku. Děti jej určitě uvítají s radostí a z jednoho nápadu se hned může zrodit další.

TÝDEN SPLNĚNÝCH PŘÁNÍ – VYCHÁZÍ PŘÍMO Z AKTUÁLNÍCH PŘÁNÍ DĚTÍ, MŮŽE BÝT I DNEM NARUBY, KDY SE VYCHOVATEL STÁVÁ DÍTĚTEM.
Týden zimních radovánek – hry a soutěže na sněhu, výlet na hory.
Týden plný zábavy – akce a soutěže zábavného charakteru, např. Kufr, Rekordyáda zábavných disciplín, šouparáda.
Týden pohádkových proměn – výroba maňáska, stínohra, nácvik divadla, Hrajeme si jako skřítci.
Týden velké odvahy – překonej sám sebe, Klíče k pokladu, Stezka odvahy.
Olympijský týden – motivace soutěžemi olympijských her, seznamujeme se s osobnostmi OH a chceme se jim podobat.
Zahradnický týden – exkurze do zahradnictví, pěstování rostlin, práce na zahradě, aranžování květin, sběr léčivých rostlin, meteorologická pozorování.
Týden se zvířátky – návštěva útulku pro zvířata, Moje zvířátko, soutěže, chráněná zvířata, zoo.
Týden cestou necestou – orientační závod, azimutový závod, výlety, učíme se a hrajeme si s turistickými, mapovými a pochodovými značkami. Týden kutila Tima – malý technik, výroba letadel, lodiček, lego, Malá kadeřnice.
Čertovský týden – strašení, soutěže, kostýmy, Čertovská diskotéka.

Jednotlivé náměty a nápady mohou najít své uplatnění i na dětských dnech, ve školách v přírodě nebo třeba na skautských schůzkách. Například zajímavě rozpracovaná Cesta kolem světa, ve které děti na stanovištích – světadílech plní úkoly motivované zvláštnostmi jednotlivých států. Dětí při ní zkouší hry, jaké znají děti v jiných státech, mohou tvořit kostýmy, zkoumat místní zvyky, svátky i třeba jídlo.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 1/2007
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy