5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > ANGLICKÉ ŠKOLY: NA KAŽDÉM DÍTĚTI ZÁLEŽÍ

ANGLICKÉ ŠKOLY: NA KAŽDÉM DÍTĚTI ZÁLEŽÍ

Autor: Anna Valouchová | Datum: 13.5.2009 | Vydání: 5/2009

Přijíždím do Lincolnu, hlavního města lincolnského hrabství ve východní Anglii. Důvodem je studijní návštěva organizovaná evropskou agenturou CEDEFOP. Přihlásila jsem se na ni loni prostřednictvím české národní agentury NAEP a nebýt toho, nejspíš bych toto poněkud zapadlé, ale malebné město, kterému vévodí ohromující katedrála, nikdy nepoznala.

Na katedrálu máme výhled i večer před zahájením oficiálního programu, kdy se celá skupina poprvé setkává s organizátorem v hotelu. Ve skupině mají převahu ženy (z Polska, Německa, Itálie, Portugalska, Estonska a Turecka). Muže zastupuje jen Antonio ze Sicílie a organizátor Chris. Během návštěv ve školách nás ovšem bude znovu a znovu překvapovat, kolik mužů pracuje v anglických školách. Sami nevědí, čím to je, nejspíš poměrně vysokými platy, hlavně na vedoucích místech. Co do podílu žen a mužů sice naše skupina za anglickým školstvím zaostává, jinak je ale velmi rozmanitá. Jsou v ní učitelky i vedoucí škol a také zástupci státní správy. A právě porovnávání našich perspektiv přináší po celou dobu velmi zajímavé podněty. První večer příjemně posedíme, to ještě netušíme, že je to jen klid před bouří, respektive před maratonem, který nám začne v pondělí.

Hurá do škol

Program máme totiž skutečně nabitý. Tématem návštěvy je anglické národní kurikulum Every Child Matters (Na každém dítěti záleží) v praxi a my během pěti dnů navštívíme osm škol různého stupně i rozličné úrovně. Podíváme se do mateřské školy spojené s denním centrem pro nastávající rodiče i rodiče s miminky, do speciální školy, všeobecné střední (comprehensive school) ve velmi problematické oblasti, kde většinu žáků tvoří děti sezónních dělníků a cizinců a které navíc konkuruje nedaleká „grammar school“ (obdoba našeho gymnázia). Asi všechny zaujala škola s velmi zapálenou žákovskou samosprávou, kde se žáci zapojují mj. do přijímání nových učitelů, jednou do roka si s učiteli vymění místo, a tak nás ani nepřekvapilo, že jeden z našich průvodců z řad studentů plánuje kariéru spisovatele a pak ministerského předsedy.

Červenou nití programu je systematická práce s dětmi, které mají různé zázemí a různé vzdělávací potřeby. Prohlídky konkrétních škol jsou zarámovány setkáním se zastupiteli i úředníky městské rady, abychom si udělali obrázek o tom, jak se školní praxi snaží podporovat místní úřady. Nečekaným zpestřením je návštěva inspekce na jedné ze škol, a tak pronikáme také do způsobu hodnocení a sledování kvality.

Každý večer pak ve skupině probíráme své zážitky a píšeme podle nich společnou závěrečnou zprávu. Všichni jsme překvapení počtem asistentů učitele ve třídě a spoluprací mezi jednotlivými aktéry, kteří mají co dočinění s dětmi (školy, rodiče, úřady, volnočasové kluby, sociální pracovníci, lékaři, sexuální či drogové poradny a další organizace), což je koneckonců hlavní přidaná hodnota pojetí kurikula v Lincolnshiru.

Přestože jsou celkové dojmy veskrze pozitivní, shodneme se, že nám prezentace našich hostitelů připadají někdy až příliš optimistické, a zaznívají i povzdechy nad tím, že se jen málokde zajímají o to, jak podobné problémy řešíme u nás. Snad je to jen nedostatkem času. Já si rozhodně odvážím i pár dobrých nápadů třeba z Portugalska, Itálie nebo Německa.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 5/2009
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy