5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Autismus je sexy, pokud jím zrovna netrpíte

Autismus je sexy, pokud jím zrovna netrpíte

Autor: Jan Nejedlý | Datum: 2.11.2017 | Vydání: 9/2017

Autismus se už dávno neřeší jen na uzavřených odděleních psychiatrie. Autistické děti přicházejí dnes i do běžných škol. Jak jim rozumět a jak s nimi jednat, jsme se ptali Martina Selnera, který pracuje v pražském stacionáři jako asistent dětí s poruchou autistického spektra. Je to svérázný muž se smyslem pro suchý humor, něco jako kdyby se Phil Marlowe nevěnoval zločincům, ale autistům. O své práci nejen vypráví, ale i píše. Vtipně a zároveň citlivě. Nedávno mu vyšla kniha Autismus & Chardonnay. Na rozdíl od Marlowa, který preferoval gimlet, koktejl z ginu a džusu, totiž dává přednost vínu.

Autismus je sexy, pokud jím zrovna netrpíte

S knihami o autismu se v poslední době roztrhl pytel. Může se vůbec dostat do módy něco takového jako autismus?

Kdysi jsem napsal, že autismus je sexy, pokud jím zrovna netrpíte. Chtěl jsem tím zdůraznit určitou „atraktivnost“ pro společnost. Trh to samozřejmě cítí, takže se vydává spousta knih s touto tematiku, točí se dokumenty… Pro běžné lidi jde o svět, který má zcela jinou logiku. Přitahuje je. Myslím si, že je fér si to přiznat. Taková lupénka nepřijde do módy asi nikdy.

Co je podstatou autistického chování? Čím zásadním se liší autistické dítě od zdravého?

Obecně se dá říct, že mezi problémové oblasti patří sociální chování, komunikace, představivost, zájmy… Říkám to teď velice obecně a povrchně. Hodně se řeší, čím se liší autistické dítě od zdravého. Stejně tak nosné je ale všechno to, co mají společného. Mám pocit, že o tom se moc nemluví.

Není někdy za autistu vydáváno prostě jen zanedbané dítě?

Teď se bavíme o diagnostice. Ta je podle mě na dobré úrovni. Spíš je jen nedostatek lidí, kteří se tomu věnují. Čekací lhůty jsou dlouhé. Zanedbané dítě a autista selhávají v úplně jiných úkolech.

Píšete, že diagnózou autismu bývá postižená celá rodina – nikoli ve smyslu medicínském, ale lidském. Jaké je to, být rodičem autistického dítěte?

Vnímám trochu rozdíl mezi postižením a handicapem, tedy nějakou nevýhodou. Postiženo je samozřejmě to dítě, ale hendicap pocítí celá rodina. Nevím, jaké to je, být rodičem autistického dítěte, a nebudu to ani nijak hodnotit. Na druhou stranu se mezi autisty a jejich rodinami pohybuju. Myslím si, že narození autistického dítěte otestuje nejenom to, jaký jste rodič, ale především jaký jste člověk.

Na jedné straně je autismus coby téma v módě, na druhou stranu je většinová společnost naštvaná kvůli tzv. inkluzi. Jak se díváte na myšlenku „jedné školy pro všechny“?

Společnost ale není naštvaná na autisty. Jen se rodiče zdravých dětí obávají, že postižené děti budou brzdit vývoj těch jejich zdravých. Prostě se chovají jako starostliví rodiče – a to je v pořádku. V celé té otázce inkluze mi chybí dvě věci – rodiče mají nějakou obavu, a kdo se o tu obavu stará? Na druhou stranu dětem kontakt s nějak znevýhodněným člověkem dává něco, co nemají šanci nikde jinde dostat. A jde právě o věci, které nás dělají lidmi.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 9/2017.


Hodnoťte a doporučte:Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy