5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Český učitel schůzující, dozorující

Český učitel schůzující, dozorující

Autor: Jitka Neradová | Datum: 7.10.2016 | Vydání: 8/2016

Učitelská profese obsahuje řadu faset, které zůstávají veřejnosti poněkud skryty, leč pro školu se jeví jako podstatné. Paradoxně, v některých vzdělávacích ústavech podstatnější než výuka sama. Na mysli mám schůze a dozory.

Český učitel schůzující, dozorující

Kdysi dávno jsem zažila přístup vedení školy, kdy omluvit se ze schůze byl větší problém než omluvit se z výuky. Z podstaty určité prapodivné logiky. Do hodiny se pošle supl, kdo ale bude za mě na schůzi?!

Nejsem určitě sama, koho dlouhé a mnohdy zbytečné schůzování nenaplňuje žádným blahem. Jistě, pokud jde o pedagogické záležitosti, nemám námitek. Pokud se však – a to je mnohem častější model – řeší hlouposti, jsem poměrně zásadně proti. Takové každotýdenní páteční porady, na nichž se mlátí prázdná sláma a které se často protáhnou do večerních hodin, už dohnaly nejednoho pedagoga ke změně pracoviště, či dokonce oboru, zvlášť když se za nepřítomnost na schůzi hrozilo vytýkacím dopisem.

A přitom by stačilo tak málo. Pana ředitele – který to nemá shůry dáno – proškolit v nějakém skutečně kvalitním kurzu pro manažery, jak vést porady, diskusi atp. Ono třeba stačí zavést jednoduché pravidlo, pokud s něčím nesouhlasíš, navrhni jiné řešení, jinak mlč. Na některých školách dělají v obavách před květnatou diskusí provozní porady raději od sedmi hodin ráno, neboť nejpozději ve čtvrti čtvrtě na osm musí být plamenné projevy utnuty, aby se stihla výuka.

Chodbaři

Trochu jiné je to s dozory na chodbách. Ty jsou ze zákona nedílnou součástí pedagogické práce. V některých školách je jejich otázka vyřešena jednou provždy. V rozvrhu máte dozory jasně vyznačeny, a pokud je nedodržujete, máte zaděláno na problém, který se v okamžiku, kdy se během vašeho dozoru něco stane, mění v kardinální průšvih. Takový dozor spočívá v tom, že se zvoněním prcháte na místo určení, a než zazvoní na konec přestávky, musíte intenzivně sledovat volnočasovou aktivitu svěřených dětí. Aby se třeba během přestávkového fotbalu nepomlátily, nezlomily si nohu či nedej bože ještě něco horšího. Na Západě tuto funkci vykonávají zpravidla vyčlenění nepedagogičtí pracovníci, na některých školách v Anglii dokonce vysloužilí vojáci.

Z bezpečnostního hlediska dnes situaci paradoxně výrazně usnadňují tolik kritizované mobily. Když máte dozor nad skupinkou pubescentů, kteří vytrvale zírají do blikajících displejů, je mnohem menší pravděpodobnost, že se zraní, než ti, co předstírají, že třeba nějak sportují. Dozor ovšem musí být přítomen v každém případě.

Někdy se stane, že stojíte na dozoru celé dopoledne, prostě vám to tak v rozvrhu naplánovali. Pokud byste doopravdy ctili literu školského zákona, ani na toaletu si nemůžete odskočit, protože co kdyby zrovna v tu chvíli něco zásadního proběhlo. Je třeba nabalit si přípravy na celý den, učit, dozorovat, učit… Jeden by nevěřil, jak se tím pádem jindy velmi oblíbená velká přestávka stává nekonečnou. A průpovídka, že učitelem se může stát každý, kdo udrží 45 minut křídu a moč, se v těchto dnech lehce protáhne až na šest hodin.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 8/2016 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy