5000
Kurz jako dárek Rodina a škola jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Český učitel na zkušené

Český učitel na zkušené

Autor: Lucie Zormanová | Datum: 6.3.2015 | Vydání: 3/2015

V rámci projektu Učitelé na zkušené jsem navštívila několik školek a škol v Anglii a Nizozemí. Ze stáží, které proběhly ve městech Lancaster a Leuwardeen, jsem si odnesla postřehy, o nichž bych se chtěla podělit.

Český učitel na zkušené

Ve Velké Británii platí zásada různorodosti vzdělávacího systému. Týká se to i předškolního vzdělávání. Děti do pěti let mohou zůstat doma, chodit do mateřské školy, dětských center nebo využívat paní na hlídání. Stát poskytuje 15 hodin týdně dětské péče zdarma pro tří až čtyřleté děti, za zbývající hodiny si musí rodič platit (nebo požádat o příspěvek). Rodiče mají právo využívat dotace 38 týdnů v roce, tj. mimo dobu prázdnin. Studující si mohou žádat o grant na hlídání.

Rodičovská dovolená je v Británii pouze do jednoho roku věku dítěte, proto děti nastupují do mateřských škol a jeslí již záhy. Pětina dětí navštěvuje jesle ještě před prvními narozeninami. Státní školky (nursery school) jsou určeny dětem od dvou do pěti let. Poslední rok ve školce se nazývá reception year a je přípravou na základní školu.

Tříleté děti se ve školce pomalu seznamují s čísly a písmeny. Od čtyř let se učí základy psaní a čtení, matematické postupy a orientaci v číslech. V posledním roce školky je již dítě schopno napočítat do dvaceti, rozezná čísla do pěti, s použitím počítadla umí spočítat příklady na sčítání a odečítání do dvaceti, umí napsat a přečíst krátká slova a podepsat se, rozezná barvy, tvary.

Děti jsou ve školce vedeny k samostatnosti a sebeobsluze. Když udělají nepořádek, musí si ho uklidit, sami se přemisťují mezi koutky aktivit. Při řízené činnosti ve skupinách vede děti kvalifikovaný učitel či asistent, kterých je zde dostatek. Také ve zdejších mateřských školách pracují převážně ženy.

Přednosti a nešvary

V Anglii jsou třídy menší než u nás a pedagogických pracovníků na jedno dítě je více. U dvou až čtyřletých dětí připadá jedna dospělá osoba na čtyři děti, u starších je to osm dětí na jednoho dospělého. Pokud dítě neumí anglicky (navštívené školky byly velmi multikulturní), je mu přidělen asistent, který mu pomáhá naučit se jazyk.

Ve školkách, jež jsou převážně soukromé, většinou neexistují prázdniny. Fungují po celý rok. Stravování se výrazně liší. Někde děti dostávají oběd (nejčastěji formou sendvičů), někde si mohou donést vlastní.

V anglických školkách je kladen důraz na dodržování zákonů týkajících se dětských práv. V praxi však řada z nich vyznívá směšně, např. učitelka nesmí namazat dítě opalovacím krémem z důvodu osahávání, dítě musí přebalovat pouze v místnosti se svědkem, dveře musí být otevřené a každá plínka se musí zapsat (záznam se uchovává deset let) atd.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 3/2015 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy