5000
Kurz jako dárek Rodina a škola jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > ČTYŘI ZPŮSOBY, JAK VYZRÁT NA PIRÁTY REFERÁTŮ

ČTYŘI ZPŮSOBY, JAK VYZRÁT NA PIRÁTY REFERÁTŮ

Autor: Barbara Čechová | Datum: 21.2.2007 | Vydání: 2/2007

Zdálo by se, že díky rozmachu internetu, který umožňuje v podstatě nekontrolovatelné kopírování cizích prací a textů, nastává soumrak referátů a seminárních prací. Nemusí tomu ale tak být! Jen při zadávání práce musíme být rafinovanější a s náklonností žák versus počítač počítat dopředu.

Jak se postavit k tomu, že žáci mohou mít díky internetu referát za tři minuty hotový? Několikahodinová činnost se může smrsknout na pouhou chvilinku. Žáci se mohou neuvěřitelně jednoduše vyhnout povinnosti pracovat s literaturou, porovnávat zdroje, shánět informace. Stejný problém je u seminárních prací. Na některých školách proto učitelé vyhlásili internetu válku: při psaní referátů je internet zakázán. Žáci se mají při psaní referátů učit pracovat s literaturou, internet není uznávaným zdrojem. Za pirátství referátů a seminárních prací se pak dokonce dávají tresty. Pokud učitel zjistí, že byl referát stažen z internetu, může žák dostat třídní důtku, uvědomí se rodiče, při opakovaném prohřešku hrozí žákovi i vyhazov ze školy. Vnucuje se ale šibalská otázka: dá se to doopravdy ohlídat? Někdy je to snadné, žáci při kopírování ani text nepřečtou a pedagog pak zjišťuje, že seminární práce Jana Nováka je psána v ženském rodě. Nebo se v referátu porovnává ovzduší s rodným městem Ostravou, ačkoliv žák je z Českých Budějovic… Učitele však někdy jímá vztek, zejména, když dá celé třídě stejné zadání a polovina odevzdaných prací je si více než podobná. Pro úplnou kontrolu by však učitelé museli při čtení referátů a seminárních prací sedět u internetu a zadávat klíčová slova do vyhledávačů. Práce učitelů se tak násobí a žáky důsledná kontrola nakonec může motivovat, aby hledali referáty jen na stránkách přístupných pod heslem, které pedagog objevit nemusí.

Krom toho je v současné době čím dál tím důležitější, aby se žáci s internetem ve vzdělávací činnosti pracovat naučili. Stává se klíčovým zdrojem pro odborníky na celém světě.

Na základě diskuze s učiteli z naší redakční rady jsme vytvořili několik tipů, jak se nepříjemnostem s pirátstvím referátů vyhnout a vytěžit přitom z existence internetu co nejvíce.

  1. Referáty zadávejte na témata, která na internetu určitě nejsou. Např. „Popište ekosystém naší školní zahrady“, „Porovnejte podobu našeho města s podobou před 80 lety“. Vztahujte témata k lokálnímu prostředí a vyžadujte konkrétní informace. Místo „ekologické problémy planety“, můžeme žákům zadat „ekologické problémy v našem městě“. Místo seminární práce na téma Rómové, zadejme žákům vypracovat průzkum veřejného mínění na téma soužití s Rómy v našem okolí.

  2. Používejte v zadání referátu slovesa jako porovnej, seřaď, analyzuj, vysvětli (tj. z celé šíře tzv. Bloomovy taxonomie). Například referátů na téma „Globální problémy lidstva“ jsem ve vyhledavači nalezla během pěti minut přes deset. Dáte-li ale žákům zadání „Seřaďte globální problémy lidstva podle jejich naléhavosti a u každého z nich uveďte důvody, pro jejich zařazení“, stane se pro žáky v tom okamžiku internet pouze zdrojovým pomocníkem. Naleznou si zde potřebné informace, které musí porovnat, seřadit a přidat svůj vlastní názor.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 2/2007
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy