5000
Kurz jako dárek Rodina a škola jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Debatování považuji za něco nesmírně užitečného

Debatování považuji za něco nesmírně užitečného

Autor: Nina Rutová | Datum: 6.12.2013 | Vydání: 10/2013

Na gymnázium jej pro třídní původ – stejně jako jeho bratra – odmítli nebo nesměli vzít. Proto vstoupil do učení na jemného mechanika. Jeho matka se nevzdala a vyjednala mu možnost chodit současně na večerní gymnázium. Maturoval na samé jedničky, ale na vysokou zase nemohl. Později se na vysokou školu dostal, a to na přímluvu jednoho z komunistických funkcionářů, který trval na tom, že talentovaní lidé by měli studovat.

Debatování považuji za něco nesmírně užitečného

Dostala se mi do rukou knížka Didasko – učím. Kniha je plná barevných obrázků vaší matky z cyklů Abeceda, Čísla a Věda. Jaké jsou vaše vzpomínky na tohle domácí učení? Učila vás doma jen maminka?

Abecedu si dodnes pamatuji v pořadí, jak obrázky visely v dětském pokoji na stěně. Na obrázky z vědy si pamatuji spíše z doby, kdy je matka malovala. Vjemy jsem měl dokonce i čichové, dodnes si pamatuji charakteristickou vůni temperových barev.

Lišily se nějak výrazně otázky, které jste si nad učením a světem pokládal vy a které váš bratr?

Vlastně nevím, jaké otázky si tehdy kladl vnitřně, ale nahlas to byly otázky podobné těm, jaké vzrušovaly i mne: kde končí vesmír, jak vypadá atom, jak z atomů vznikají molekuly.

Nebyli jste pak ve škole napřed? A jak jste se s tím jako děti vyrovnávali? Nenudili jste se?

Ve škole jsme se o konci vesmíru, atomech a molekulách moc neučili. Já jsem byl trochu šprt, on míň, každopádně jsme se nenudili – byli tam kamarádi a spousta legrace.

Jak se u vás doma mluvilo o škole a učitelích? Vždyť jste se často museli učit něco jiného, než jste znali z domova.

Dítě školou povinné se ničemu nediví, snese i rozporné názory.

Jaké předměty jste měl ve škole rád a proč?

To bych musel probírat rok od roku. Nejraději jsem měl ty předměty, na které jsme měli vynikající kantory, vzácněji i kantorky. Bratr často mluvil o svém třídním na obecné škole, jmenoval se Radechovský, já jsem měl na devítiletce výbornou (i když přísnou) fyzikářku Mašitovou.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 10/2013 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy