5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Dítě, ale s cigaretou v puse

Dítě, ale s cigaretou v puse

Autor: Gabriela Bachárová | Datum: 10.6.2009 | Vydání: 6/2009

Kouření je dětská nemoc. Výrobci nikotinové iluze to dobře vědí.

Už v deseti letech si čeští školáci zapálí první cigaretu. A většinou se pak nepříjemného a nezdravého zlozvyku nezbaví celý život. Co mohou rodiče a škola udělat, aby mladých kuřáků nepřibývalo?

Školáci kouřili vždycky. Partičky nikotinových stoupenců se před branami vzdělávacích budov grupují už několik desetiletí. A tak nějak patří ke školnímu koloritu. Dospěláci se sice většinou rozčilují a pohoršují, ale tím to hasne. Však z toho vyrostou. Jenže nevyrostou.

„Devět kuřáků z deseti začalo v dětském věku, a když chtěli přestat, nešlo to. Přestat je opravdu těžké, především kvůli závislosti na nikotinu. Ten je dokonce návykovější než heroin. Sedm z deseti dospělých kuřáků by přitom raději nekouřilo, kdyby si mohli vybrat,“ upozorňuje známá bojovnice proti kouření MUDr. Eva Králíková, CSc., z pražského Ústavu hygieny a epidemiologie 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecní fakultní nemocnice.

„Kouření je hlavně dětská nemoc. Výrobci dobře ví, že dospělé ke kouření už většinou nezlákají a děti musejí do závislosti dostat dřív, než dostanou rozum. Je-li vám deset, nemáte ještě dost znalostí ani schopností pro kvalifikované rozhodnutí, zda chcete nebo nechcete být závislí na cigaretách,“ upozorňuje.

Producenti cigaret kalkulují s tím, že v období začínající puberty není pro děti nic tak důležité jako obdiv kamarádů. Pokud je cigareta v puse podmínkou přijetí do party, pak jsou všechna moudrá slova o nebezpečnosti kouření házením hrachu na stěnu. Škoda se namáhat. Dítě chce být dospělé a nezávislé. A cigareta pro něj tento sen dokonale symbolizuje.

Byl jsem prostě zvědavý

V regionu Moravského Krumlova proběhl před třemi lety průzkum na téma kouření školáků. Z ankety mezi žáky devátých tříd jasně vyplynulo, že s cigaretovým kouřem si tyká vysoké procento dětí. Více než 80 procent už kouřit zkusilo a jen devatenáct procent si cigaretu nikdy nevzalo. Během posledních třiceti dnů kouřilo téměř 40 procent žáků. Průměrný věk prvního šluku byl jedenáct let a osm měsíců. A důvodem ve více než 60 procentech zvědavost, jaké to vlastně je. Pokud by se podobná anketa dělala i na jiných místech České republiky, výsledky by byly přibližně stejné.

Co může udělat škola...

Přímo ve školách je kouřit vysloveně zakázáno. Zákon říká, že se nesmí kouřit ve vnitřních ani vnějších prostorách školních zařízení. Pokud někdo nařízení porušuje a nemíní cigaretu uhasit, lze zavolat policii a ta může udělit pokutu. To jsou restrikce. Co ale může škola udělat, aby k podobným situacím docházelo jen teoreticky? Podle Evy Králíkové by příkladem měli jít především sami učitelé. Pokud děti vidí pana ředitele, jak si radostně zapálí hned za školní branou, těžko pochopí, proč by to samy dělat neměly. Lze také pořádat přednášky odborníků o škodlivosti kouření nebo tuto problematiku zařadit do vyučovacích hodin. Do biologie se přímo hodí.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 6/2009
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy