5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Do skauta se nechodí, skautem člověk je nebo není

Do skauta se nechodí, skautem člověk je nebo není

Autor: Maki Těthalová | Datum: 9.12.2009 | Vydání: 10/2009

Zdeněk Prančl sedí v čele největší výchovné organizace u nás, Junáka – svazu skautů a skautek ČR. A jako dlouholetý skautský vedoucí ví, co přesně skautská výchova znamená.

Junák – svaz skautů a skautek ČR je největší výchovnou organizací v republice, což s sebou přináší značnou odpovědnost. V čem je Junák jiný než ostatní volnočasové organizace?

Všestranností, morálkou, celosvětovou působností a výchovou k demokracii, kdy každý člen oddílu má možnost spolupodílet se na řízení oddílové činnosti a tím přejímá i svůj díl odpovědnosti za výsledky oddílové práce, vychovává sám sebe, získává názor a je schopen si za ním stát. Skauting je celosvětové hnutí a Junák organizace, která nám umožňuje skauting žít v Česku. Proto totalitní režimy nemají skauting rády a zakazují ho. A je jedno, vládne-li komunismus nebo fašismus.

Jaké jsou výchovné cíle Junáka?

Podle Charty českého skautingu na počátku 21. století je posláním Junáka „podporovat rozvoj osobnosti mladých lidí, jejich duchovních, mravních, intelektuálních, sociálních a tělesných schopností tak, aby byli po celý život připraveni plnit povinnosti k sobě samým, bližním, vlasti, přírodě a celému lidskému společenství“.

Myslíte si, že je pro dítě „in“, když může před svými vrstevníky říct, že chodí do skauta? Přece jenom někteří lidé považují tuto organizaci za přežitek – kdo dneska potřebuje umět uzlovat a rozdělávat oheň?

Je pravda, že mnozí dospělí pod pojmem „junák“ vidí právě ono uzlování, rozdělávání ohně… Zaměňují cíle a prostředky. Cílem je umět se chovat v krizových situacích, jedním z prostředků pak je i znalost rozdělání ohně. Mimochodem – mnozí dospělí s tím dnes mají problém a zatopit v kamnech je pro ně téměř neřešitelná záležitost. Ale zpět k otázce. Víc než jinde platí, že je-li činnost oddílu zajímavá, každý se rád pochlubí. A pro nás je to ta nejlepší reklama.

Chodí do skauta také vaše děti?

Do skauta se nechodí. Skautem člověk je, nebo není. Děti mám tři. Skautským oddílem prošly všechny. Nejstarší donedávna vedl oddíl skautů, prostřední se podílí na vedení roje světlušek a i ta nejmladší je skautka.

Co říkáte na rodiče, kteří své děti nutí chodit do skauta (nebo na jakoukoliv jinou aktivitu)? S těmito dětmi je určitě těžké pracovat…

Dokážete-li dítě k činnosti v oddíle nadchnout, je jedno, jestli přišlo do oddílu s kamarádem, samo nebo ho k tomu „donutili“ rodiče. Z takového kluka se prostě stane skaut. A pak už ho nikdo k ničemu nutit nemusí. A naopak. I nadšený kluk, který přišel sám a pak zjistí, že práce v oddíle je nezajímavá a nudná, prostě přestane do oddílu chodit.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Rozumíme penězům Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy