5000
Kurz jako dárek Rodina a škola jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > ELEKTRONICKÁ ŽÁKOVSKÁ ZATÍM S ROZPAKY

ELEKTRONICKÁ ŽÁKOVSKÁ ZATÍM S ROZPAKY

Autor: Daniela Kramulová | Datum: 6.6.2007 | Vydání: 6/2007

Ačkoli v obchodě či bankovnictví považujeme elektronické formy komunikace za samozřejmé a zcela běžně je užíváme, ocitneme-li se v roli rodiče, máme při jednání se školou v ruce raději hmatatelný kus papíru a před obrazovkou a klávesnicí dáváme přednost jednání z očí do očí. Mnozí učitelé to cítí stejně.

Výkazy, evidence, rozvrhy a suplování či vysvědčení psané jen v ruce si už umí představit málokterý pedagog. Školy využívají nejčastěji software pro školní administrativu Bakaláři, případně lokální systémy SAS a DM servis. V posledních letech nabízí společnost CCA Group, a. s., ve spolupráci s Microsoftem možnost vést celou administrativu přes internet on-line. Jejich projekt Škola OnLine nabízí manažerský systém školy Katedra s nadstavbou pro rodiče Žákovská.

První kroky k zavedení on-line systému do škol jsou snadné - není třeba kupovat žádný software a implementovat ho do školních počítačů. „Škola si objedná službu, sepíšeme smlouvu, v níž jsou standardně nastaveny povinnosti obou stran. Poté obdrží přístup do celého systému a zaplatí licenční poplatek za kalendářní rok podle počtu žáků ve škole,“ vysvětluje František Halada z CCA Group. Dlužno dodat, že někteří zřizovatelé, například město Plzeň, tento on-line systém všem svým školám uhradili. Je tedy třeba pouze přístup na internet a jakýkoli prohlížeč. „Nezáleží na výbavě počítače, máme školy, které aplikaci úspěšně provozují na PC Pentium starém šest a více let s připojením Indoš,“ tvrdí Halada. Výhodou je i to, že se do systému dá připojit odkudkoli, třeba z domova.

Nicméně už samotná myšlenka „dat na dálku“ není přijímána jednomyslně. František Halada sice říká, že je to méně riskantní, než kdyby si škola vše ukládala na svém lokálním serveru, a že poskytovatel systému denně všechna data zálohuje. Pedagog Zdeněk Zouhar v internetové diskuzi naopak pochybuje: „Jako zcela scestné vidím vést veškerou agendu školy na internetu a nemít tyto údaje k dispozici na školním serveru. Jako vhodnější vidím program Bakaláři, kde mohu údaje ve škole bez velkých problémů upravovat spolu se zálohováním dat. Dovedu si představit situaci, kdy internet nebo samotný program Katedra spadne a já budu právě psát vysvědčení.“ Ovšem spadnout může i školní server. Máme-li po ruce zdatného „ajťáka“, patrně na nás nepadne takový vztek z bezmoci, jako když hodiny čekáme, až někdo někde zprovozní vzdálený server a internet „rozchodí“. Na druhé straně, programátorské špičky s nonstop pohotovostí bych čekala spíše u komerční firmy s velkým počtem zákazníků než ve škole.

Přestože je provozovatel Školy OnLine přesvědčen, že nabízí komplexní řešení plně odpovídající moderním vývojovým trendům, v praxi to občas drhne. „Od aplikace jsme čekali víc, v současném modelu nevyhovuje například funkce suplování. Bakaláři našim potřebám odpovídají lépe, včetně kvalitnějšího tisku vysvědčení. Zlepšování on-line systému, které autoři slibují, se moc nehýbe,“ říká Jiří Rymeš, zástupce ředitele ZŠ Gerská v Plzni. Bakaláře si pochvaluje i ředitel vsetínské ZŠ Ohrada Zdeněk Hlavčík. Z celého projektu Školy OnLine je podle něj nejlepší Žákovská.

Ponechme stranou diskuzi o tom, co on-line systém umožňuje či neumožňuje v rámci vnitřních potřeb školy, a podívejme se na první zkušenosti s virtuální komunikací pedagogů a rodičů.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 6/2007
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy