5000
Kurz jako dárek Rodina a škola jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > EMO STYL JAKO SUBKULTURA?

EMO STYL JAKO SUBKULTURA?

Autor: Jiří Šustr | Datum: 13.5.2009 | Vydání: 5/2009

Černé mikádo, černé oční linky, proklamovaný smutek, těsné kalhoty a trička, nenávist k současnému střednímu proudu - to je EMO. Jedna ze současných nejoblíbenějších subkultur dnešních teenagerů.

Problematika rizikových subkultur mládeže je v současnosti jedním z nejaktuálnějších témat v oblasti teorie i praxe výchovně-vzdělávací práce s mládeží. Důležitou součástí dospívání je budování vlastní identity, přičemž sociální a psychologické aspekty identity mladého člověka velice úzce souvisí právě s konstituováním subkultur mládeže.

Jednou z mého pohledu rizikových subkultur mládeže, která výrazně „oslovila“ i českou mládež, je EMO. Ze sociálněpsychologického hlediska jde o výrazně kontroverzní fenomén, jehož charakteristika představuje složitou úlohu. Jedná se o několik rovin, a to pojímání subkultury mládeže z hlediska symbolu generační identity jako projevu životního stylu i jako atributu určitého sociogenetického moratoria. Již při vzniku v šedesátých letech 20. století se subkultury mládeže staly symbolem generační identity soudobé mládeže. Příslušností k subkultuře projevuje mladý člověk svou odlišnost, resp. někdy až odpor vůči majoritní populaci. Tímto způsobem získává životní styl přívlastek alternativní, nebo se v důsledku aktivního vzdoru dostává do pozice tzv. kontrakultury. Příslušností k subkultuře může mládež i redukovat psychosociální zátěž spojenou s přechodem od dětství k dospělosti. Aspekt tzv. „odložené dospělosti“ je velmi významným charakteristickým znakem mnohých subkultur současné mládeže.

EMO jako hudební a životní styl

EMO je slangový americký výraz pro označení zpočátku hudebního, později životního stylu a subkultury současné mládeže. Počátky používání tohoto pojmu spadají do poloviny 80. let minulého století, kdy se někteří fanoušci americké hudební skupiny „Rites of Spring“ začali označovat jako „EMO“, a to zejména z důvodu emocí, které tato skupina projevovala na svých vystoupeních. Vznik stylu EMO je ale i výsledkem zklamání z „amerického snu“, které mládež přivádělo k apatii, ignoranci, beznaději, možná až k ztrátě víry v budoucnost. Právě prostřednictvím hudby se příslušníci tohoto nového stylu snažili vypořádat s frustrací. Vývoj určitého hudebního stylu a jeho relativní setrvání na scéně je ovlivněno kromě jiného i tím, že se chce odlišit, i když přebírá některé prvky z jiných hudebních stylů. Pak hovoříme o tzv. crossover stylech. EMO (resp. Emocore) jako hudební styl vzniklo vyčleněním se z punkové scény. První vlna tohoto stylu přišla v druhé polovině 80. let a 90. let minulého století. Postupně vznikaly hudební skupiny, které výrazněji prožívaly svá vystoupení, chovaly se spontánně a projevovaly své emoce tak řečeno naplno. Takto prezentovaná hudba si získávala množství fanoušků a expandovala ze Spojených států amerických do celého světa.

Druhá vlna EMO přichází začátkem nového století, kdy „nové“ EMO již zdaleka neznamená jenom hudbu, ale i životní styl. Hudební složka EMO se stává hůře rozpoznatelnou (je poněkud těžké určit, co EMO vlastně je), stoupenci EMO se však svým životním stylem stávají svébytnou součástí subkultur dnešní mládeže.

Příslušníci EMO se označují jako emo boys a emo girls. Součástí jejich životního stylu je především specifická móda, která je odlišuje od příslušníků jiných subkultur. Je to např. černé oblečení, někdy kombinované s růžovou, případně jinou výraznou barvou. Módním trendem jsou např. dlouhé, hladké, asymetricky sčesané vlasy do tváře s jedním překrytým okem, celkově těsnější oblečení, tmavý make-up (u dívek i chlapců), doplňkem bývá často i piercing, brýle s hrubším tmavým rámem, různé náramky, nalakované nehty atd.

Podstatnou součástí životního stylu EMO je, že se často odehrává ve virtuálním světě. „Emáci“ si v něm nacházejí virtuální „přátelství“, sdílejí své pocity, vyměňují si názory a postřehy a posílají si textové, zvukové i obrazové soubory o EMO stylu.

EMO jako současná subkultura mládeže se dostává do průniku podobností a zároveň odlišností s jinými subkulturami, které dnes ovlivňují mládež. Patří sem například punk, gothic, hip hop a straight edge. Punk vznikal přibližně o desetiletí dříve. Byl vnímán nejenom jako hudební styl, ale i jako životní postoj. Původní punkeři se programově stavěli proti společnosti kritizováním zejména přetvářky a konzumního způsobu života. K nejznámějším hudebním skupinám punkového hnutí patří například Sex Pistols. Ve svém vývoji prošel punk mnohými podobami, přičemž za jeden z punkových proudů je možné považovat i EMO. Mnohé podobnosti nacházíme mezi příslušníky EMO a gothicu. Gothic jako hudební žánr vznikl, podobně jako EMO, na punkové scéně již v 70. letech minulého století. Charakteristickými rysy tohoto stylu jsou černé oblečení, zvýrazněná bílá tvář a „tajemné vystupování“. Část příslušníků EMO sympatizuje se životním stylem, který představuje i hnutí straight edge (z angl. ostrá hrana). Jeho vznik se datuje do začátku 80. let minulého století, kdy skupina Minor Threat nazpívala skladbu „Straight Edge“, ve které popularizovala životní styl založený na tom, že nekouří a nepijí alkohol. Projevují zájem i o ochranu zvířat a s ní spojené vegetariánství až vegánství, boj proti drogám a národní cítění.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 5/2009
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy