5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Esejistické soutěže v Knihovně Václava Havla

Esejistické soutěže v Knihovně Václava Havla

Autor: Jan Hron | Datum: 4.1.2012 | Vydání: 1/2012

I v potemnělém období státního smutku se v Knihovně Václava Havla předávaly ceny vítězům esejistické soutěže, kterou Knihovna pravidelně pořádá. Jedním z cílů Knihovny Václava Havla je totiž oslovování středoškolské generace. Jedním ze způsobů je pravidelná esejistická soutěž. Letos proběhl její třetí ročník na téma „Svoboda projevu a moderní komunikační technologie – dvě strany jedné mince?“.

Esejistické soutěže v Knihovně Václava Havla

Porota tentokrát nevybírala práce z příliš velkého množství: na téma zareagovalo 29 studentů (v prvním roce jich bylo 86). Přesto bylo možné ocenit několik úvah, které vyčnívaly. Téma příštího ročníku snad přitáhne víc: „Proč je sport o tolik atraktivnější než myšlení? A co z toho pro nás plyne?“

Nabízíme aktuální úryvky z několika zajímavých textů, které se sešly letos a před dvěma lety.

2011: MODERNÍ KOMUNIKAČNÍ TECHNOLOGIE A SVOBODU PROJEVU – DVĚ STRANY JEDNÉ MINCE?

Martin Caha – 2. místo

„Se svými poddanými jsem uzavřel oboustranně výhodnou smlouvu. Oni si mohou říkat, co chtějí, a já mohu dělat, co se mi zlíbí.“ Tento citát Fridricha II. Velikého znamenitě vystihuje všední realitu demokracie, která dnes vládne na obou stranách severního Atlantiku. Pasivně konstatovat, že my, lid, jsme ve svém jednání příliš pasivní, a tím jsme umožnili světovým finančníkům a všemožným nadnárodním institucím a korporacím, aby vyrvali moc z našich rukou a naložili její tíhu na svá vlastní bedra, však nestačí. Je důležité si položit otázku: Proč mezi lidmi upadá zájem o věci veřejné? Nestali se z médií – hlídacích psů demokracie – psi honicí, kteří jdou její podstatě ze všech sil po krku?

Co se týče masových médií, dá se obecně říci, že nás jednak zahlcují bezcenným balastem, a slouží tak jako opium mysli již od nejútlejšího věku, ale též nám vštěpují představu, že nás materialismus může vnitřně naplnit. Stávají se tak prostředkem propagandy, tato propaganda však nehlásá svoje ideály otevřeně, nýbrž nám je podsouvá podprahově, dočista nenápadně, ale o to více je nebezpečná a ve svém snažení úspěšná.

Plynule běžící tok dat na různých obrazovkách a displejích nám umožňuje v polospánku proplouvat životem, aniž bychom byli nuceni se čas od času zastavit, reflektovat svůj život, poznat chyby a sestavit plány pro budoucnost. A apatický spánek rozumu plodí monstra.

Jde například o monstra, jež se zhmotňují v televizní tvorbě určené pro tzv. obyčejného diváka. Pokud pro zajímavost nahlédneme v libovolnou roční dobu do televizního programu, existuje nepříjemně vysoká šance, že zjistíme, že na Nově se dnes večer bude vysílat „Slunce, seno, jahody.“

Jakub Vaněk – 3. místo

Ať máme co máme, nikdy bychom neměli bránit alespoň části naší osobnosti se bouřit, být nespokojenou, toužit po něčem víc.

Nemluvím o tom nemít nikdy klid – každý potřebujeme svou naivitu – mluvím o přítomnosti kritického hlasu, o vědomí, že i o současný stav je pořád třeba se bít, neustrnout jen proto, že to „nějak přece funguje“, ať je to „nějak“ sebelepší a ať by vědomí neustálé nedokonalosti jakkoli mělo/mohlo svádět ke stagnaci; nenechat věci ustrnout a neupadat do toho, co už jsme překonali – ne ve jménu cíle, ale cesty, schopnosti svižně a zdravě chodit.

(…)

Internetová síť umožňuje si každou informaci pohodlně najít – není nutné ji nosit neustále v hlavě nebo nedejbože se ji učit nazpaměť. Staré, trapně zaprášené výukové metody jsou konečně překonány. Začíná být ale čím dál jasnější, že po takovýchto informacích už nikdy nikdo ani nevzdechne.

Elektronické čtečky knih jsou další vydělenou buňkou v řadě. Možnost nemuset se tahat s těžkou bichlí a neshánět pracně tituly po obchodech se spolu s mnohým dalším jeví jasně kladně. Tisíce – co tisíce, statisíce knih volně dostupné každou vteřinu jsou ale opět jasnou zárukou toho, že reálně si jich nikdo moc nepřečte. Musel-li jsem pro knihu všechno výše řečené – a mnohdy mnohem víc – absolvovat, přečetl jsem si ji zcela jistě celou, a to i několikrát; když bude ovšem dostupná tak snadno jako miliarda dalších věcí na internetu každou vteřinu, zůstane povětšinou spíš v rovině možnosti.

Kniha je vytlačována opět tím, co nás nenutí pohlížet do obličeje námaze a marnosti světa. I když to bylo řečeno mnohokrát a nejen v souvislosti s moderními komunikačními technologiemi: kniha je válcována přístupností, povrchností a „zábavností“.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 1/2012 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy