5000
Kurz jako dárek Rodina a škola jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Facebookové matky

Facebookové matky

Autor: Jan Nejedlý | Datum: 2.11.2017 | Vydání: 9/2017

Přijdou domů, hodí tašku do kouta a často ještě v kabáte běží k počítači nastartovat Facebook (tedy pokud jej nemají rovnou v mobilu). Na mysli ale nemáme školáky, nýbrž jejich matky. Facebookové matky.

Facebookové matky

Kdyby se to týkalo jenom žen samotných, asi bychom o tom nepsali v Rodině a škole a přenechali bychom téma ryze ženským časopisům. Bujaré aktivity, ba závislost na sociálních sítích těchto facebookových divoženek však mohou ovlivňovat dění v celé rodině děti nevyjímaje.

Rodinné album

Klasická situace z dávných dob. Chlapec si přivede domů dívku, načež ji hochova maminka odlapí a zaboří jí nos do rodinného fotoalba. „To musíte vidět! Tady je Toník na hrníčku, tady má ale faldíky a plachťáky, tady nemá plavky, tady je plný uhříků…“ Chlapec je zkrátka důkladně ztrapněn a dívka vyděšena, ani ne tak faldíky jako potenciální tchyní. A teď si představte, že taková chlubivá matička díky Facebooku ukazuje rodinné album vlastně celému světu.

Život dítěte facebookové matky začíná na sociálních sítích už před jeho narozením. Mnohem horší než fotky z ultrazvuku jsou však momentky z porodního sálu. Módní zhůvěřilost žhavé současnosti pak představují saudkovsky stylizované retro snímky několikadenních mimin, které matky neváhaly dovléct do profesionálního fotostudia a zde je nechaly ukojené do letargie snímat ležící na kožešině v baretu s pavími péry. A pak už celý Facebook čeká jen na první hovínko v nočníku, nejlépe s patřičnými „komentíky“ v modu mykání, tedy jakou máme stoličku, případně jak jsme se vykakánkovali. Ale tato nebohá mimina rostou a rostou – a jednoho dne si také pořídí Facebook.

Asi by se dalo ještě vydržet, kdyby ženy podobné příspěvky nechávaly na svém profilu. Jenže ony horlivě označují jednotlivé členy rodiny na fotografiích, takže nelichotivý záběr z brouzdaliště vidí i ta nejposlednější sestřenice či nenáviděný spolužák.

Obtěžuje to celou rodinu

A nejsou to jenom děti, koho aktivity facebookující maminky obtěžují a skličují. Ani manželé nejsou nadšeni, že se objevují na internetu snímky z jejich soukromí. Když si hledáte práci, je pravděpodobné, že si vás budoucí zaměstnavatel vygooglí. Stejně tak činí i další pracovní partneři. Fotky v plavkách, záběry na podbradek, pleš či rozcuchané vlasy po ránu anebo momentky s pivními půllitry a panáky nejsou nic, čím by se chtěl člověk chlubit. A to si představte, že muž takové facebookové závislačky pracuje třeba jako učitel. Jeho žáci mají o zábavu postaráno a jeho autorita se tímto, věřte, nezvyšuje.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 9/2017.


Hodnoťte a doporučte:Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy