5000
Kurz jako dárek Rodina a škola jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Hit letošního roku: školní projekt na téma Mácha

Hit letošního roku: školní projekt na téma Mácha

Autor: Irena Poláková | Datum: 11.1.2011 | Vydání: 1/2011

V České republice se slaví 200. výročí narození Karla Hynka Máchy, což jistě inspiruje k otázce: „Je Mácha stále žijícím klasikem?“ Čím může zaujmout tzv. školní mládež ( kromě pikantností z vlastního života)? Tuto otázku jsme si kladli ve sborovně poslední srpnový týden, kdy jsme půlroční projekt plánovali. Zjistili jsme, že i na jiných školách se pro Máchu letos rozhodli.

Hit letošního roku: školní projekt na téma Mácha

Ve škole, která pod sebou sdružuje mateřskou školu, základní školu a gymnázium, se již několik let každé září vyhlašuje zastřešující téma a učitelé, obvykle ve dvojicích, vypíšou několik dílen, napíšou stručnou anotaci a pak už se jen těší, kolik žáků a studentů se k nim přihlásí. Posléze společně stráví pět projektových dní (v každém měsíci jeden) a v den rozdání pololetního vysvědčení při slavnostním ukončení projektu prezentují své výstupy.

Obdobně tomu bylo i v tomto školním roce, nicméně velice brzy se ukázalo, že samotný Mácha je téma příliš úzké a nedaří se vymyslet dostatečné množství různorodých dílen. Proto jsme projekt nazvali Život v době romantismu. Nakonec se naplnilo pět dílen napříč 2. stupněm a gymnáziem.

První stupeň pracoval v rámci ročníku. Například druháci vytvářeli ilustrovaný životopis K. H. Máchy, inspirováni naším nejslavnějším romantickým autorem četli tajemné pověsti o českých hradech a na prezentaci chystají krátké divadelní představení. Netradičně pojali téma páťáci: nejprve se seznámili s obdobím romantismu a základními znaky slohu. Pracovali s pomocí interaktivní tabule, plnili různé úlohy a zprvu se zdálo, že jejich výstup bude zajímavý, ale nikterak výjimečný. Záhy se ovšem ukázalo, že třída, která v loňském roce představila spisovatele Karla Poláčka mimo jiné kankánem v šantánu, má umělecké sklony stále. Poté, co ve třídě zaznělo několik veršů z Máje, začali žáci psát scénář příběhu volně inspirovaného Máchovou cestou do Benátek… a o tom, co se událo na jednom z plesů v městě na laguně, bude celé divadelní představení, v němž zazní hudba romantických autorů i několik současných skladeb. Divadelní hra je obohacena i o básně dvou žákyň a žáka 8. třídy, které jsou inspirované prostředím Máchových Cikánů. Zdá se, že touha po tanci, hudbě a literatuře naše žáky neopouští.

Na závěrečné prezentaci bude k vidění ještě jednou autorské divadlo inspirované Máchovou tvorbou. Zájemci z řad 2. stupně a gymnázia se sešli v dílně Mácha dramatický. Nejprve pracovali s různými Máchovými texty a učili se je dramaticky vyjádřit, ať již jednotlivě, či po dvojicích.

S připravenými etudami se vydali na Petřín, kde si navzájem, ale především samotnému Máchovi, své scénické pokusy předvedli. Odměnou jim byl potlesk a čokoláda, která hraje v projektu této skupiny nezastupitelnou, ba přímo klíčovou úlohu. V rámci druhého projektového dne se skupina pustila již do textu, s nímž posléze pracuje i nadále – do Máchova románu Cikáni. Účastníci se seznámili s dějem a jednotlivými postavami a připravili si ve skupinách po jedné scéně z dramatizace románu. Cílem je předvést při závěrečné prezentaci sevřený dramatický útvar… a neopominutelnou roli bude opět hrát i čokoláda.

Výstupem další umělecky zaměřené dílny Krajina viděná a slyšená bude pravděpodobně velmi alternativní film s výraznou hudební a výtvarnou složkou. Dílnu vedou učitelé výtvarné a hudební výchovy.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 1/2011 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy