5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Hra o život

Hra o život

Autor: Jiří Lacman | Datum: 5.1.2015 | Vydání: 1/2015

Tuto hru můžete hrát při hodině občanské výchovy zhruba v 7.-9. třídě anebo ji můžete využít v těchto ročnících jako pohotovostní přípravu při nečekané suplované hodině.

Je to hra zdánlivě snadná, avšak s hlubokým podtextem. Žáky velmi baví, je třeba však před a hlavně po skončení hry rozebrat veškeré její aspekty, neboť hráči jsou stavěni před mravní dilema. Na webu www.hranostaj.cz, odkud jsme hru převzali, ji najdete pod názvem Lék na AIDS.

Pravidla

Na úvod by měl učitel krátce pohovořit o onemocnění AIDS. Poté se žáci rozdělí do skupin nejméně po třech. Každá skupina dostane prázdnou tabulku (viz níže) se jmény osob a kolonkami pro jejich charakteristiku. Vyplněnou tabulku s kompletními informacemi má u sebe učitel.

Skupiny tvoří lékařské týmy, které mají k dispozici „zázračný“ lék na AIDS. Zachránit můžou ale pouze jednu osobu. Úkolem skupin je rozhodnout se a vybrat jednu osobu z tabulky, které zachrání život. Potíž je v tom, že zpočátku o osobách hráči nic neví. Mají možnost vyžádat si od učitele pouze 23 informací z celkových třiceti. Poznatky si skupiny nesmí mezi sebou vyměňovat. Žáci chodí po jednom k učiteli, který jim šeptem sděluje vždy jen jednu informaci, stejně jako se i o skutečných lidech postupně dozvídáme, jací jsou.

Na základě získaných informací skupina zvolí nejvhodnějšího kandidáta na „zázračný lék“. Rozhodnutí musí následně obhájit a také sdělit, proč nevolila jiné osoby. Pozor: Neexistuje žádná správná odpověď!

Ke hře je nezbytná zpětná vazba. Popovídat si o této „Sofiině volbě“ a vyslechnout názory jiných.

Dokumenty ke stažení


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy