5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Jak najít společnou řeč

Jak najít společnou řeč

Autor: Libor Popela | Datum: 5.5.2016 | Vydání: 5/2016

V době rádia, televize a především internetu asi nezní překvapivě sdělení, že podle psychologů spolu málo mluvíme. Na vše je méně času, doba je uspěchanější a nabízí také více lákadel, kvůli kterým na nějaké rozmlouvání není čas, prostor, energie. Komunikace v rodině by se však rozhodně zanedbávat neměla. Mohlo by se to jejím členům vymstít, a to jak rodičům, tak i dětem.

Jak najít společnou řeč

Komunikace je totiž jedním ze základních stavebních kamenů, na kterých rodina stojí. Pokud chybí, nebo je nedostatečná či nevhodná, „stavba“ rodiny je náchylnější ke zřícení. Zhruba polovina manželství se rozvádí, to je statistika, a nejeden odborník má za to, že v pozadí velké části rozvodů stojí právě špatná komunikace. I když partneři jako důvod uvádějí třeba nevěru, nebylo v prvopočátku náhodou právě to, že spolu neuměli mluvit? Psychoterapeut Ivo Plaňava ve své knize Manželství a rodiny uvádí ještě jiný zajímavý údaj. Do manželské poradny podle něj chodí s problémem komunikace asi 19 % manželských párů. Ani to není zanedbatelné číslo.

Vnímat druhého

Jak tedy spolu mluvíme? To je individuální. Každá rodina má svůj způsob, jak si její členové sdělují informace, pocity, emoce. Oba partneři, děti vzájemně, děti spolu s rodiči. Nedá se soudit, že když to někdo dělá tak a tak, že to dělá špatně. A že když spolu manželé hovoří co do četnosti méně než jejich sousedé, že je funkčnost rodiny ohrožena a partneři by měli navštívit manželskou poradnu. Četnost je jen jedna věc, kvalita druhá. Nejde o to, dělat si čárku za každou prohovořenou hodinu. Důležité je i naslouchat. Vnímat druhého. Dát mu šanci vyjádřit vlastní názor, postoj, pocit.

A co děti? Ty jsou přece také vhodnými partnery ke komunikaci. Co třeba každý večer si v klidu sednout a popovídat o tom, co je během dne potkalo a jak uplynulý den prožily? Rodiče se díky tomu dozvědí spoustu o zájmech svých dětí, o jejich kamarádech, také o dění ve škole. Někteří totiž ani netuší, jak jejich ratolesti tráví volná odpoledne, natož co je souží.

Komunikační patero

Přestože je každá rodina se svými vzory komunikace individuální, existuje několik obecných rad a doporučení, jak komunikaci zlepšit.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 5/2016 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Rozumíme penězům Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy