5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Jak pečovat o svůj hlas

Jak pečovat o svůj hlas

Autor: Jana Vodáková | Datum: 5.5.2011 | Vydání: 5/2011

Hlas je základním prostředkem mezilidské komunikace. Přirozenou cestou, jak vyjádřit emoce, názory, myšlenky, přání. Ve vzdělávacím procesu dobrá kvalita hlasu pomáhá k srozumitelnosti sdělení učitele, udržení pozornosti a vzájemného kontaktu s posluchači. Nehledě na to, že mluvní projev učitelů bývá zejména v nižších ročnících základní školy vzorem k napodobování.

Z výzkumných šetření Katedry hudební výchovy Pedagogické fakulty Ostravské univerzity v Ostravě, která proběhla v roce 2006 na základních a středních školách v Moravskoslezském regionu, vyplývá, že učitelé pokládají hlasovou přípravu jako důležitou součást pedagogické kompetence. Na druhou stranu v oblasti správné funkce hlasového ústrojí je jejich sebereflexe vyvinuta nedostatečně. Chybí jim základní znalosti z oblasti fyziologie hlasového ústrojí a psychohygieny, mnohdy používají při mluvě špatnou techniku a při hlasových obtížích nevyhledávají odbornou foniatrickou pomoc.

Nepodceňujte chrapot

Dá se říci, že hlas je základním pracovním nástrojem, který učitelé ve své profesi používají. Učitelé vystavují hlas zátěži v obtížných školních podmínkách, kde panuje hluk a mnohdy nevyhovující akustika. Jak obtížná je komunikace s okolním světem, si zpravidla uvědomíme až ve chvíli, kdy nás postihne ztráta hlasu, byť dočasná.

„Lidé často podceňují chrapot a ten je přitom signálem, že hlasivky nejsou v pořádku a potřebují léčit. Při chrapotu, bolestech v krku je potřeba hlas šetřit. Pokud chraptivost nepřejde do tří týdnů, znamená to, že se hlasivky nehojí. To už je čas navštívit lékaře,“ vysvětluje lékařka Marie Rašková ze soukromé polikliniky Programu H Plus.

Jak docílit ideálu, kterým je uvolněný, přirozeně tvořený hlas s převahou hlavové rezonance a správným využitím dechu? Je velmi důležité, jak s hlasem zacházíme. V případě pedagogů jde zejména o takové použití hlasu, které nebude mít za následek funkční až organické změny na hlasivkách a umožní tak učiteli jeho profesi vykonávat. Základní vlastnosti lidského hlasu jsou dány fyziologií hlasového ústrojí, pravidelným cvičením se dá ale dosáhnout změn v síle hlasu i plnosti tónu. Dobrá technika řeči v sobě zahrnuje péči o správné dýchání, zdravé hlasivky a rezonanci bez hlasového napětí. Přirozenou funkci hlasu podpoří správné držení těla, uvolněný postoj i správná artikulace. „Je důležité naučit se hlas správně používat, aby nedocházelo k recidivám. Pokud budete nadále používat špatnou techniku, budou se potíže opakovat a pravděpodobně stupňovat“, zdůrazňuje Klára Anna Kadlecová, hlasová terapeutka.

Zajímavé názory najdete v internetových diskuzích hlasových profesionálů, zpěváků. Kromě postupného posilování hlasu radí naučit se více mlčet, zbytečně netelefonovat (při telefonování máme tendenci zvyšovat hlas), vyvarovat se horkých i ledových nápojů, popíjet mátový čaj a udržovat krk v teple.

V případě výskytu potíží je nejlepší využít samoregeneračních schopností lidského organismu. Snažte se zůstat v klidu, nenamáhat hlasivky, co nejméně komunikovat. V akutní fázi konzumujte studené nápoje, které dokážou silně podrážděné hlasivky účinně zchladit. Naopak v případě regenerace v dalších dnech se doporučuje popíjení teplých až horkých nápojů. Vyzkoušet můžete také inhalaci nad párou. Osvědčenou metodou pro regeneraci hlasu i celé oblasti krku a dutin je minerální voda Vincentka. I když není kdovíjak chutná, má blahodárné účinky na nemocné hlasivky.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 5/2011 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Rozumíme penězům Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy