5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Jak se osvědčily tablety

Jak se osvědčily tablety

Autor: Leona Hornová | Datum: 9.10.2013 | Vydání: 8/2013

Gymnázium Jiřího Ortena v Kutné Hoře má za sebou první rok využívání tabletů ve výuce studentů primy. V dalším školním roce se chystá v projektu pokračovat. O rozhovor jsem požádala ředitele Gymnázia Jiřího Ortena Vladislava Slavíčka.

Jak se osvědčily tablety

Co jste si od zavedení tabletů do výuky sliboval a jak se očekávání naplnilo?

Naše očekávání se naplnilo: tablety výuku zatraktivní a studenty podněcují k větší aktivitě. Stávající systém výuky je překonaný. S pasivitou žáků bojuje naše školství obecně a využití nových technologií je určitou cestou. Velký boom zaznamenávají interaktivní tabule, ale ty samy o sobě zas tak velké změny nepřinášejí, ve výsledku je výuka s nimi stále jen frontální.

Takže tablety vyřeší neuspokojivou situaci v našem školství?

V žádném případě nevzýváme tablety jako všelék! Prioritní je pedagog. Dobrý učitel dokáže udělat hodinu zajímavou i bez techniky. Tablety české školství nespasí, ale jejich prostřednictvím lze reagovat na stávající situaci. Jedním z problémů je nedostatek financí na nákup stále nových, aktuálních učebnic. Informace v tabletu se dají aktualizovat stále. Doba je rychlá a vše se mění.

Máte k dispozici dostatek materiálů, existují vůbec podklady pro tuto formu výuky?

Stojíme teprve na začátku. Značná část práce leží na bedrech pedagogů, kteří si musejí podklady pro práci na tabletu připravovat sami. Spolupracujeme s nakladatelstvím Fraus, pro které zkoušíme pilotní projekt elektronických učebnic, ale je to taková první vlaštovka. Projekt je třeba ještě podstatným způsobem dopracovat a vylepšit. Je ale třeba ocenit, že nakladatelství Fraus se vydalo touto neprobádanou cestou.

Nemají vaši pedagogové problémy při práci s tablety? Traduje se, že naši žáci jsou v těchto oblastech gramotnější než jejich učitelé.

Nezaznamenal jsem s tím žádné problémy. Zpočátku jsme se s kolegy scházeli a sdíleli nápady a informace, ale je to potřeba stále méně.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 8/2013 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.



Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy