5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > JDE TO I BEZ FACKY

JDE TO I BEZ FACKY

Autor: Gabriela Bachárová | Datum: 11.3.2009 | Vydání: 3/2009

Obratné švihání rákoskou pomohlo učiteli Igoru Hnízdovi ve filmu Obecná škola k získání neotřesitelné autority. Přísný, ale spravedlivý. Takový obraz si filmový hrdina získal u českého publika. Ve školách se dnes už tělesné tresty netolerují. Doma je však stále mnozí rodiče považují za účinnou výchovnou metodu. Podle průzkumů je schvaluje osmdesát procent lidí. Mohou být nebezpečné? A čím je nahradit?

Minulý rok jsem navštívila Itálii. A celkem přirozeně zažila několik šoků. Tím největším byl pobyt v italské rodině. „Překvapilo mě, jak se chováte k dětem. I muži si s nimi něžně hrají a společně dovádějí. Nevidím, že byste je okřikovali. Natož bili,“ řekla jsem jednou s viditelným údivem. Vzápětí jsem si uvědomila, jak hluboce nás ovlivňuje kultura. A že opravdu existuje něco jako „kultura výchovy“.

„Proč bych měl bít svoje vlastní dítě? Vždyť je miluji,“ evidentně zase nechápal můj společník, tatínek dvou rozkošných dcer ve věku deset a pět let. Dívčiny po něm mezitím lezly, vyzouvaly mu boty nebo si z něj dělaly živý terč. U nás by leckterý tatínek už varovně zvýšil hlas, případně se ohnal rukou. Italský otec to považoval za velmi vítané osvěžení líného toskánského odpoledne. „Výchova dětí má být radost a ne utrpení,“ dodal ještě a pak už ho dcerka vlekla, aby si společně hráli s kočkou.

Vidět českou rodinu, jak se všichni společně s nadšením baví? Mnohem běžnější je plnění nejrůznějších úkolů a povinností. Rodiče i děti jsou zasmušilí. Žádná radost, jen otročina. Protože tak je to správné. A rozumné. Rodinně skotačit mohou snad jen ti dětinští Italové.

V našich zeměpisných šířkách se navzdory moderním poznatkům o výchově stále urputně drží názor, že dítě se má chovat tak, jak požadují rodiče. Pokud si dovolí „vyskakovat“, musí ho stihnout zasloužený trest. Aby se naučilo poslouchat autority. Rodiče nikdo neučí, jak vychovávat svoje děti, a tak zcela přirozeně přebírají to, co viděli a zažili ve své původní rodině.

Proč děti nebít

„Každý tělesný trest ale porušuje tělesnou integritu dítěte,“ říká MUDr. Eva Vaníčková, CSc., předsedkyně vládního Výboru pro práva dětí. A jmenuje další důvody, proč se častých fyzických trestů vyvarovat:
* Hlavně na starší děti tělesný trest neúčinkuje. U potomka vyvolá jen frustraci a pocit nespravedlnosti.
* Facka v emocionálním afektu není spravedlivý trest, ale pouze nezvládnutá reakce rodiče, který se nechal vytočit.
* Dítě si použití síly a násilí uloží do paměti a budou je v budoucnu používat jako způsob řešení obtížných situací.
* Tělesný trest učí podřízenosti a slepé poslušnosti.
* Bité dítě nezíská pocit důvěry ve svět a v budoucnu bude mít potíže navazovat rovnoprávné a šťastné vztahy.

Existuje balíček dalších důvodů, proč fyzicky netrestat. Dítě ztrácí sebeúctu a vytváří si o sobě negativní obraz: za nic nestojím, když mě rodiče bijí. Použití síly také narušuje vztahy mezi rodiči a dětmi. Ty sice potřebují autoritu, ale takovou, která je neohrožuje a které se nemusí bát. Z bitého dítěte může také vyrůst člověk, který se chová morálně jen proto, že se bojí potrestání. Ne proto, že to tak vnitřně cítí.

Psychologové Pavel a Tatjana Kopřivovi upozorňují ve své knize Respektovat a být respektován také na to, že dítě může trest považovat za „odpustek“ a dále se chovat podle svého. „Trestem má být nesprávné chování zaplaceno, vyrovnáno. Pro některé děti se může stát přímo otázkou cti, že trest vydrží,“ upozorňují psychologové.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 3/2009
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Rozumíme penězům Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy