5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > JSME NA CESTĚ DO NEKLIDNÉ DOBY

JSME NA CESTĚ DO NEKLIDNÉ DOBY

Autor: Barbara Čechová | Datum: 10.10.2007 | Vydání: 8/2007

Geolog, který oslovil knihami o krajině, přírodní vědec, jehož poslední kniha Borgesův svět se věnuje literatuře. VÁCLAV CÍLEK dokáže propojovat přírodní a humanitní vědy a krom toho má vytříbený vkus pro umění. Co si myslí, že by se ve školách mělo učit? Jaký předpovídá vývoj společnosti?

Co si myslíte o současných učitelích?

Moje žena je učitelka, a proto mám docela přehled, jak to v současné době vypadá na základních školách. Učitelé často musí věnovat veškerou energii na to, aby třídu utišili. Pak už jim zbývá jen málo potenciálu pro kreativní výuku. Já se vůbec divím, že učitelé jsou, když uvážíte, čím procházejí! Ještě na malých městech to možná jde, ale v Praze to lehké není. Jedním z důvodů je skutečnost, že se na malých městech rodiče spíše zastanou učitele. V Praze se velmi často dozvídám, že rodiče popichují žáky proti učitelům nebo je nabádají, aby je nebrali vážně. Velká legrace je být někde s učiteli. Oni se chovají úplně stejně jako jejich žáci! Chodí pozdě, hlučí, vyrušují, sedají si do zadních lavic, opisují. To je zvláštní věc!

Co je to důležité, co se mají děti ve škole naučit?

Já si myslím, že to nikdo dnes neví. Vidím, že existují sedmé, osmé třídy dětí, které se aktivně vzpírají vzdělání. Snaží si všechno najít na internetu a skoro nic si nepamatovat. Občas si ale říkám, jestli ony se tím neustálým brouzdáním po internetu vlastně nevzdělávají. Jestli samy o sobě instinktivně nejdou po tom, co doba potřebuje. Nechci ovšem říkat, že nová doba je dobrá. Naopak v ní cítím velký nepokoj. Má konzervativní duše by si přála, aby děti dostávaly základ znalostí, jako jsme měli my: aby věděly něco o zeměpisu, dějepisu, literatuře apod. Ale současný duch doby je jiný. Uspějí ti, kdo mají rychlý a snadno uskutečnitelný nápad. Pomalé a kumulativní získávání vzdělanosti je dnes nemoderní koncept. Dnes je cílem najít trik, který umožní úspěch. Cítím tedy, že se střetává snaha učitelů, kteří se stale snaží o konzervativní základ vzdělání, s duchem doby. A doba bude vždycky silnější než učitel.

Myslíte si, že by škola měla předávat hlavně znalosti?

Jeden čas jsem učil na Fakultě humanitních studií a tam mi přišlo, že by bylo užitečné vyučovat něco jako základy filozofie. Nikoli však ve smyslu dějin filozofie, ale v rozvíjení porozumění různým myšlenkám a pohledům na svět. V Anglii byli za druhé světové války oblíbení filozofové, protože jako jedni z mála dokázali zacházet s informacemi. Když ale začneme mluvit o výchově k přemýšlivosti, tak to zase dopadne špatně (směje se). Co si myslím, že by ve školách pomohlo, je zavedení nějakých fyzických trestů. Sám chápu, když to takhle vyřknu, že je to dost podivný názor, ale ve školách už jsou děti, na které nic neplatí.

Podle průzkumu Mladé fronty stejný názor sdílí téměř 60 % populace…

Nevím ale, jak to udělat. Možná nějak symbolicky? Při třiceti žácích ve třídě se opravdu nedá zvládnout, když někdo během hodiny pochoduje po třídě nebo si jen tak křičí. Krom toho se ve školách objevují ve velkém počtu děti imigrantů, kteří mají odlišnou mentalitu. Jsou živější, mezi čtyřma očima třeba s učitelem spolupracují, ale v hodině jdou proti němu. V ČESKÉ REPUBLICE CHYBÍ VZDĚLANOSTNÍ ELITA

Říkáte, že se žáci chtějí učení vyhýbat. Vidíte ten samý trend i u svých vysokoškolských studentů?

Vidím. Byla provedena celá řada sociologických výzkumů, ve kterých se potvrzuje současný hédonismus ve společnosti, který u nás jen s určitým zpožděním kopíruje obecný trend ve světě. A součástí tohoto trendu je koncept „získej vše snadno a rychle“. Já mám dokonce pocit, že řada studentů vnímá školní vzdělání jako antihodnotu.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 8/2007
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Rozumíme penězům Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy