5000
Kurz jako dárek Rodina a škola jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Kaše a Skála. S Patricií Kolhamrovou o logopedii, inkluzi, sportu, hudbě i humoru

Kaše a Skála. S Patricií Kolhamrovou o logopedii, inkluzi, sportu, hudbě i humoru

Autor: Jan Nejedlý | Datum: 6.12.2016 | Vydání: 10/2016

Přes své mládí patří Patricie Kolhamrová k lidem, kteří jsou v mých očích skutečně oprávněni mluvit o inkluzi. Nejen proto, že hraje a zpívá ve skupině The Tap Tap, jejíž jádro tvoří hudebníci s tělesným či mentálním handicapem. Patricie se už od základní školy pohybuje mezi postiženými, ať už jsou to handicapovaní sportovci, muzikanti, či „obyčejní“ vozíčkáři, kterým dělá osobní asistentku. Jakožto budoucí logopedka pomáhá i lidem s vadami řeči. U tohoto tématu jsme naše povídání začali.

Kaše a Skála. S Patricií Kolhamrovou o logopedii, inkluzi, sportu, hudbě i humoru

Blíží se Mikuláš a s ním tradiční obava, že čert vyděsí děti natolik, až začnou koktat. Je to možné, nebo jde spíš o městskou legendu?

Koktavost nemůže vzniknout pouze na základě postrašení. Neznáme přesnou příčinu vzniku koktavosti, ale u dětí, které k tomu mají vrozené dispozice, může stres z čerta spustit vadu řeči a dítě může začít koktat nebo může dojít ke zhoršení jeho stávajícího stavu.

Kde se vůbec řečové vady berou?

Většina vad bývá dědičných. Některé jsou získané, třeba po cévní mozkové příhodě, a některé bývají symptomem jiného postižení, například mozkové obrny.

Jsou všechny vrozené vady řeči vyléčitelné?

Bohužel ne. Nejlépe lze korigovat dyslalii, nesprávnou artikulaci. Hodně záleží, jak dítě pracuje s rodiči, protože k logopedovi dochází jen jednou za tři týdny. Náprava bývá obvykle úspěšná.

Mezi nesprávnou výslovnost patří i ráčkování. Znamená to, že ráčkující dospělý je lenoch, který zanedbal léčbu?

Ráčkovat člověk začíná už v dětství. Když s ním rodiče nejdou na logopedii, nebo dítě nechce spolupracovat, vytvoří si nesprávnou artikulaci, kterou si nese až do dospělosti. U dítěte je potřeba silná motivace, a pokud se dlouho nedaří nastolit správnou výslovnost, přestane to dítě bavit a s ráčkováním se naučí žít. Ráčkování lze ale opravdu odstranit v každém věku. Snáze to jde u dítěte, dospělý zas může mít silnější motivaci k nápravě, pokud ho ráčkování ruší v komunikaci s partnerem, v práci a podobně.

Dokonce bych řekl, že některé řečové vady významně ovlivňují kvalitu života. Pro známého, který koktá, je problém koupit si jízdenku. Když vyloženě nemusí, raději nemluví…

Koktavost se dostavuje obzvlášť při stresových situacích. Koktání lze potlačit, ale ne vyléčit. Je třeba, aby člověk vadu přijal za svou, protože psychická tenze koktání zhoršuje. Člověk se bojí mluvit, a proto více koktá. Musí se tudíž otužovat v sociálních situacích. Terapie koktavosti se děje na pomezí logopedie a psychologie.

Pozorujete v současnosti nárůst řečových vad?

Bohužel ano. Podle údajů Asociace logopedů ve školství má vadu výslovnosti 40 % dětí v předškolním věku. U každého čtvrtého dítěte je to dokonce důvodem k odkladu školní docházky.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 10/2016 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy