5000
Kurz jako dárek Rodina a škola jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Každá revoluce je tak trochu sen

Každá revoluce je tak trochu sen

Autor: Jan Nejedlý | Datum: 4.12.2015 | Vydání: 10/2015

Sešli jsme se v samém „doupěti pravdoláskařů“, tedy v Knihovně Václava Havla. Zajímalo mne, jak Michael Žantovský vidí svět a potažmo i školství optikou svých zahraničních zkušeností. A také jak by s dnešními dětmi mluvil třeba o migrantech a o strachu z nich. A především: Co zbylo z duchovního odkazu Václava Havla v roce 2015.

Každá revoluce je tak trochu sen

Jak vzpomínáte na školní léta?

Samozřejmě v dobrém, byla to léta mého mládí. I když v případě školy to neplatí tak docela. Byl jsem problematický školák. Nejspíš to souviselo s tehdejším způsobem výuky, proti němuž jsem se podvědomě bouřil. Měl jsem velmi často špatné známky z chování, měl jsem vůbec dost často špatné známky. Na gymnáziu jsem dokonce propadl z pracovní výchovy. Práce u soustruhu mi zkrátka moc nešla. Taky mě z jednoho gymnázia vyhodili.

Důvod?

To byla složitá historie. V roce 1965 připravilo naše studentské divadlo pásmo beatnické poezie. A co čert nechtěl. Byl to zrovna rok, co přijel do Prahy Allen Ginsberg, jenž byl nejprve zvolen králem majálesu a pak vypovězen ze země za údajné nepřístojnosti. Naše škola si to všechno spojila dohromady, nastalo vyšetřování a já byl označen za hlavního viníka aféry. Naštěstí mě vzali na jiné gymnázium, kde předtím studovala moje vzorná sestra. Tím pádem mám maturitu.

Anketa v našem časopise se zrovna zabývá tím, že úspěch ve škole a v životě nejde ruku v ruce…

Karel Čapek, jak známo, měl trojku z češtiny. A celá řada dalších velikánů se školou zápasila. Tím samozřejmě neříkám, že škola je zbytečná, nebo dokonce škodlivá. Záleží hodně na konkrétních lidech. I v mém případě to nabralo lepší směr. Když jsem v šedesátých letech maturoval, doba se uvolnila a studovalo se příjemněji. Sice jsem nezačal slavně, ale promoval jsem s červeným diplomem. Kdyby to šlo opačně, bylo by to horší.

Když jste pobýval jako velvyslanec v zahraničí, poznaly vaše děti jen diplomatické školy, nebo zažily dotek s místním vzdělávacím systémem?

Dvě starší, dnes už dospělé děti se mnou byly ve Washingtonu, kde chodily do normální místní školy. To pro ně byla velmi zajímavá zkušenost. Washington je etnicky smíšené město, tam poprvé poznávaly děti jiných ras a kultur. Dvě mladší děti chodily jak v Londýně, tak v Izraeli do mezinárodních, nikoli diplomatických škol. Taktéž získaly dobrou zkušenost, že lidi se rodí v různých podobách a pocházejí z nejrůznějších krajů, a přesto přese všechno spolu dokážou vyjít a kamarádit se.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 10/2015 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy