5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Má se na vysokých školách platit zápisné?

Má se na vysokých školách platit zápisné?

Datum: 9.9.2009 | Vydání: 7/2009

Reforma vysokých škol se chystá už nějakou dobu. Vysokým školám chybí peníze a mnozí studenti nejsou ke zvolenému studijnímu oboru motivováni – často studium nedokončí. Logicky se nabízí řešení v zavedení školného, alespoň symbolického. Jaký na to mají názor učitelé a studenti?

Pro: Petra Suchardová, speciální pedagog

   S placením zápisného na vysokých školách souhlasím. Navrhovaných pět tisíc korun českých za každý rok studia není tak vysoká částka, aby si ji člověk, který má o studium opravdu zájem, nemohl dovolit zaplatit. Zápisné je vhodná forma pomoci státu a vysokým školám, díky které by se mohla zlepšit současná finanční situace vysokého školství. Toto zápisné by možná mohlo i trochu napomoci snížení výskytu situací, kdy někteří lidé studují na vysokých školách obor, kterému se ale ve skutečnosti nechtějí po dostudování vůbec věnovat, nestudují z touhy po poznání daného oboru, ale z touhy mít titul (jakýkoliv). Nebo situací, kdy někteří lidé studují na vysokých školách jen proto, aby se ještě nemuseli začlenit do pracovního procesu a nezáleží jim na tom, co studují a jestli úspěšně dostudují. Tím zabírají výše jmenovaní lidé místo někomu, kdo se o daný obor opravdu zajímá, složil úspěšně přijímací zkoušky, ale nebyl ke studiu přijat z kapacitních důvodů fakulty. Pokud by člověk měl za pět let magisterského studia na vysoké škole zaplatit zápisné v celkové výši dvacet pět tisíc korun českých, tak věřím, že někteří lidé, kteří o studium nemají skutečný zájem, by tyto peníze raději investovali jinak. A lidé, kteří mají o studium opravdový zájem, je rádi investují, protože se nejedná o přemrštěnou částku. Takže zápisné na vysokých školách jednoznačně ANO.

Proti: Jan Kouřimský, učitel

   Všude slyšíme, že studijní výsledky dětí v České republice příliš korelují se sociálním zázemím, ze kterého pocházejí. Děti z rodin, jejichž rodiče nestudovali a nedosahují na vysoké příjmy, mají jen malou šanci, že budou studovat na vysoké škole a naopak. Z toho pro mne vyplývá, že je důležité tyto sociální bariéry bourat a i pětitisícový poplatek může být další klín, který studium dětem ze sociálně znevýhodněných rodin neumožní.
   Dále se obávám, že jakmile se poplatek zavede, může se kdykoliv zvýšit. Pro začátek bude únosný, ale jednotlivé školy si jej pak třeba upraví, pomůže jim vypořádat se s přetlakem studentů. A nakonec skončíme u toho, že si na vysokou školu budou brát mladí lidé půjčky a budou zadlužení ještě dříve, než začnou pracovat. Bezplatný nárok na vzdělání je součástí konceptu sociálního státu, ke kterému se doufám počítáme.


Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 7/2009
nebo v On-line archivu.


V příštím čísle se budeme věnovat otázce: Může učitel komentovat či snažit se usměrňovat oblečení a úpravu žáků, a pokud ano, tak v jakém případě?
Posílejte své vyjádření na cechova@portal.cz.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy