5000
Kurz jako dárek Rodina a škola jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Mají se učit o prázdninách?

Mají se učit o prázdninách?

Autor: Daniela Kramulová | Datum: 10.6.2009 | Vydání: 6/2009

S blížícím se koncem školního roku těžko říct, jestli se na prázdniny víc těší žáci nebo učitelé. Zatímco děti se nemohou dočkat, až se zbaví ranního vstávání, písemek, zkoušení a úkolů, učitelé občas mívají obavy, aby dvouměsíční „nebrzděné zapomínání“ nezanechalo v myslích žáků příliš velké stopy.

Nebylo by zvlášť v případě slabších žáků, kteří mají s osvojováním učiva problémy, hůře se soustředí, určitou látku obtížněji chápou a bez pravidelného procvičování ji stěží uchovají v paměti, vhodnější, aby se i o prázdninách alespoň trochu učili? Ostatně, v nabídce knihkupectví a prodejen učebnic bývají k dostání nejrůznější zábavně pojatá prázdninová opakování pro žáky prvního stupně, starší mohou využít různých sbírek úloh a cvičení. Když se rozplánuje na každý den jen pár příkladů, řekněme nejvýš půlhodinku denně, mohlo by takové upevňování učiva pomoci. Nebo ne?

Nárok na odpočinek

Přestože v dětském věku probíhá regenerace sil rychleji, žáci si zcela jednoznačně potřebují odpočinout také. „Počátkem prázdnin by děti rozhodně měly pocítit změnu denního režimu, dopřát si dostatek spánku, odpočinku od běžných povinností – nejlépe zároveň se změnou prostředí,“ doporučuje psycholožka Ivana Jakešová. Proto je podle ní vhodné hned na začátek prázdnin zařadit například rodinnou dovolenou, pobyt dítěte s prarodiči, případně letní tábor. Zejména u mladších školáků není ideální vyměnit přesně strukturované školní dny za nečinnost doma bez dozoru i bez programu.

Nicméně v otázce učení – ve smyslu opakování si školní látky – má psycholožka jasno. I dětský organismus potřebuje ke zdravému fungování relaxovat, na čas se oprostit od myšlenek na výuku i od učiva samého. V plné míře je dobré takový odpočinek dětem dopřát alespoň v první polovině prázdnin.

„Pro děti s normálním prospěchem není učení o prázdninách nutné. Výjimkou jsou kluci a děvčata, kteří o nové školní znalosti jeví zájem, chtějí si číst a listovat v nových učebnicích, řešit matematické úkoly. Nebraňme jim, ale dohlédněme na to, aby i oni měli dostatek pohybu na čerstvém vzduchu,“ upozorňuje psycholožka Jakešová. V srpnu by se měli začít průběžnému učení věnovat v první řadě žáci, kteří mají z některého předmětu nedostatečnou a čekají je opravné zkoušky. Od začátku prázdnin by měly děti i jejich rodiče s touto variantou počítat, zajistit k učení čas a prostor, případně i osobu, která může žákovi s učením pomoci – pokud není dítě schopno se samostatně soustředěně učit v průběhu školního roku, o prázdninách se situace sama od sebe patrně nezlepší. „Vždy je dobré znát důvod, proč dítě selhává. Důvodem mohou být jeho rozumové schopnosti, ale i zanedbání výchovy a pomoci rodičů. V takových případech je potřebná spolupráce učitele, rodičů a dětského psychologa. Společně stanoví plán přípravy, určí časový rozvrh, včetně chvíle, kdy s učením začít, a množství látky, které je třeba zopakovat. Školní neúspěch denně nepřipomínáme, ale nastane-li dohodnutý čas přípravy na zkoušku, musíme být důslední k dítěti i k sobě a dodržovat stanovený harmonogram,“ říká psycholožka.

Opatrný rozjezd

Jeden až dva týdny před začátkem nového školního roku můžeme případně začít s opakováním učiva, ovšem lehkou, nenásilnou formou. Například tak, že si rodiče či prarodiče společně s dítětem prolistují nové knihy, zopakují si základy z předešlého roku. Menší děti může lépe motivovat například hra se změněnými rolemi: stanou se učiteli, kteří vysvětlují třeba pravopis „zapomnětlivému“ dědovi.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 6/2009
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy