5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Mají učitelé zasahovat do odívání žáků?

Mají učitelé zasahovat do odívání žáků?

Autor: Jana Křížová | Datum: 8.10.2009 | Vydání: 8/2009

Na první pohled se zdá, že jde o triviální téma. „Je to podstatné?“ můžete se ptát. Příběhy rodičů, zvláště některých maminek, ale dosvědčují, že se ocitáme na citlivé půdě. Objevilo se dokonce několik agresivních poznámek.

Pro

Dominika Friedlová, maminka
   Myslím si, že učitelé by neměli nijak komentovat styl oblékání, který často vychází z ekonomické a sociální situace rodiny. Měli by ale například upozornit na to, že by se žák měl umýt, pokud třeba zapáchá, vyčistit zuby, pokud mu je cítit z pusy. Je to ale nutné udělat tak, aby přitom nikdo jiný nebyl a aby se to žáka nedotklo.

Zuzana Macháčková, učitelka ZŠ
   Rodičům svých žáků musím poměrně často posílat vzkazy ohledně oblékání. Mnoho maminek neodhadne dobře venkovní teplotu, a když jdeme někam na výlet, tak je pravidelně alespoň třem žákům venku zima. Na třídních schůzkách zase často řešíme nevhodné oblečení na tělesnou výchovu: některé děti si nosí stejné věci, ve kterých pak sedí i ve třídě. Bohužel hodně dětí chodí do školy i špinavých, ale to se stydím rodičům říct. Využiji tedy alespoň možnost vašeho časopisu, abych rodičům sdělila, že špína je skutečně vidět a kromě mě si toho všímají i ostatní děti a „špindírům“ se posmívají. Často mě překvapí, že dítě, které chodí špinavé a neupravené, je z bohaté rodiny.

Proti

Lenka Marková, maminka dvou dcer na prvním stupni
   Třídní učitel mé mladší dcery (třetí třída) jí velmi ostře dal několikrát najevo, že by neměla do školy chodit s natočenými vlasy. Jelikož moje dcera závodně tančí a mívá vystoupení po večerech, nestihne si účes z vystoupení do druhého dne úplně sundat. Dcera byla z jeho poznámek velmi špatná, styděla se před ostatními a nechtěla kvůli tomu chodit na vystoupení. Mě osobně to velmi rozzlobilo. Byla jsem se ho na třídních schůzkách zeptat, proč se mu to nelíbí a on řekl, že to „považuje za nevhodné“. Nevidím žádný důvod, proč to musel komentovat. V pozadí cítím erotický aspekt. Pan učitel nechce, aby dcera vypadala příliš jako žena (s upravenými vlasy vypadá samozřejmě starší) a jemu by se mohla líbit. Domnívám se, že by učitel měl mít tyto věci vyřešené.

Sylvia Hradečienková, matka syna na prvním stupni, Prostějov 
   Syn mi několikrát sděloval, že mi má od paní učitelky vyřídit, že si příště má vzít do školy “nějaký světřík” nebo “bundičku”. Opakovalo se to asi pětkrát. Myslela jsem si, že je to kvůli tomu, že je ve škole zima, že se tam špatně topí nebo něco podobného. Tak jsem se syna ptala, jestli je mu tam zima, a on vždy odpověděl, že ne. Až v rozhovoru s paní učitelkou jsem se dozvěděla, že důvodem bylo vždy tričko se skupinou Kabát (!), které paní učitelka chtěla svetrem nebo bundou zakrýt. Můj syn je čtvrťák, Kabát je jeho oblíbená skupina a tohle tričko zbožňuje, proto jej často nosí. Paní učitelce jsem také řekla, že jej určitě nosit nepřestane. Dala mi přednášku o školním řádu a o tom, že škola není holubník a že ve volném čase si může nosit, co chce. Nakonec jsem šla za panem ředitelem, který mi řekl, ať si syn nosí, jaké tričko chce, a že to s paní učitelkou vyřídí. Jen se bojím, aby si na něj kvůli tomu nezasedla.

V příštím čísle se budeme věnovat otázce: Bylo ŠVP pro naši školu přínosem? Posílejte své vyjádření na cechova@portal. cz, za otištěný příspěvek obdržíte hru z nakladatelství Albi (více na str. 2).

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 8/2009 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy