5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Malý spisovatel v domě a jiné pohromy

Malý spisovatel v domě a jiné pohromy

Autor: Jan Nejedlý | Datum: 4.9.2015 | Vydání: 7/2015

Co dělat, když se váš potomek chystá „vrhnout v sebevražedném úmyslu na koleje dráhy spisovatelské“, jak hezky napsal básník T. R. Field? Jak nezavraždit jeho literární talent, poradí lektorka tvůrčího psaní Markéta Dočekalová.

Malý spisovatel v domě a jiné pohromy

Když si dítě rádo hraje s míčem, dají ho rodiče na fotbal. Když rádo kreslí, tak na výtvarku. Co s děckem, které píše básničky?

Hlavně je třeba dítě maximálně podpořit! Můj tatínek mi na stroji přepisoval básničky v době, kdy jsem je už skládala, ale ještě jsem neuměla psát. Když jsem povyrostla, chodil a sbíral po mně každý papír, který jsem kde „počmárala“, a poctivě vše schovával. Oba rodiče mi dali pocítit, že jim dělám radost, že jsou na mne hrdí a že mi fandí.

Čeho by se měli rodiče vyvarovat?

Hlavně se dítěti nesmát! Nezlehčovat jeho tvorbu větami typu „Copak to zase smolíš!“ nebo „Ó, náš pan velký spisovatel!“. Pro první krůčky je rodičovská podpora formou pochvaly a fandění naprosto dostačující. Dítě bude mít motivaci v psaní pokračovat.

A co dál?

Je dobré dítěti vysvětlit, co mu může pomoci k ještě lepším výsledkům – například čtení knížek. Založit mu „slavnostně“ průkazku do knihovny, naučit ho tam chodit. Seznámit ho s tím, že právě v knihovně může při různých akcích potkat skutečné spisovatele a něco se od nich naučit. Tohle jsou do začátku moc důležité věci. A může je pro své dítě udělat úplně každý rodič. Samozřejmě ne v každém městě nebo obci bude možné dítě zapsat do kroužku, který se věnuje psaní. Bývají to různé kroužky mladých reportérů, novinářů nebo spisovatelů často při domech dětí a mládeže.

Některé školy ještě mají školní časopisy.

Pokud škola vydává časopis, nasměrujte tam své dítě. Není nic lepšího pro jeho zkušenosti než se stát členem redakce a vyzkoušet si vše na vlastní kůži. Stejně tak vynikající zkušeností je zasílání příspěvků do novin a časopisů. Od deseti let výše jsou již děti schopné napsat do redakce samy, stačí jim jen poradit, kde by to třeba mohly zkusit – společně vybrat vhodný dětský nebo mládežnický časopis.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 7/2015 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy