5000
Kurz jako dárek Rodina a škola jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > MÍSTO TESTOVÁNÍ DĚTÍ BYCHOM MĚLI TESTOVAT UČITELE

MÍSTO TESTOVÁNÍ DĚTÍ BYCHOM MĚLI TESTOVAT UČITELE

Autor: Jan Šebelka | Datum: 14.5.2008 | Vydání: 5/2008

Romana Pirocha jsem poznal jako frontmana folkové kapely Vltavín, která pravidelně koncertuje, zúčastňuje se letních festivalů a vydala několik CD. Až později jsem se dozvěděl, že je také ředitelem základní školy na Frýdlantsku. Slyšel jsem o ní ze všech stran mnoho pozitivních ohlasů, až jsem se do Dolní Řasnice vypravil.

Doufám, že se vás nedotknu, ale znáte ten nelichotivý vtip o učitelích: Jaký je rozdíl mezi učitelem a pedofilem?

Znám. Pedofil má děti opravdu rád...

Proč ho připomínám. Když pominu jeho poněkud vulgární rozměr, není na něm cosi podstatného? Mají učitelé děti rádi a opačně, mají děti rády své učitele?

Začal jste zostra... Nemyslím tím, že jste se mne dotkl. Naopak - v tom hrubém vtipu jste otevřel hned téma na knihu. To je zrovna jedna z těch, jak v Řasničce říkáme, neviditelných věcí, jeden z pilířů, kvůli kterým právě Řasničku budujeme.

Měli bychom čtenářům vysvětlit: Co je to Řasnička?

Řasnička je státní škola, kterou vedu společně se svou ženou. Překročili jsme práh oné budovy, abychom si splnili sen o škole, kterou budeme moct dělat „po našem“. Tak vznikla „Řasnička - oáza pro děti a rodiče“. Před naším příchodem zde byly dvě učebny, ve kterých se učili žáci od prvního do čtvrtého ročníku. Dnes máme k dispozici pět učeben a vyučujeme celý první stupeň, tedy včetně pátého ročníku. Naší součástí je i škola mateřská nacházející se v samostatné budově areálu. Mohl bych vyprávět o počítačích, logopedii, táborech, interaktivních tabulích, školním autobusu, o výletech na Slovensko a do Itálie…, ale také o zednických lžících a kolečkách malty, o valnících harampádí, o partě lidí, co to všechno museli vydržet, a kolik jich to nevydrželo… Ale Řasnička, to je hlavně škola, která má ráda děti.

Neviditelné věci

Když jsem za vámi jel, spletl jsem si vesnice a vkročil do školy v blízké vesnici. Tam zřejmě žádného Romana Pirocha nemají. Jejich škola je zvnějšku i zevnitř ošuntělá a hlavně jako by vypadla z minulého režimu. Jak je možné, že pár kilometrů od sebe existují tak rozdílné světy?

Často se stane, že když cizí člověk vstoupí do Řasničky, je nadšený. Nebylo by ale ode mne fér, kdybych hodnotil ostatní. Od toho jsou jiní. Určitě mne, ale i mé kolegy těší, že všechno to úsilí nevyznívá nadarmo.

Pojďme k těm neviditelným věcem, které jste naznačil…

Škola může mít deset školních vzdělávacích programů, projektů, grantů... Když ale chybí učitelovo „srdce na dlani“, a nejen učitelovo, celé posádky, tak je to o ničem. To jsou ty neviditelné věci, které tolik hledáme, jsme schopni a ochotni o nich svolávat i vícekrát denně tříminutové porady, řešit je do nejmenších maličkostí jen proto, aby zde byly děti opravdu šťastné a pozitivně naladěné. Lidé, kteří k nám přišli poprvé, velmi často právě tuhle nehmatatelnou sílu a energii vnímají. V tom je všechen smysl, práce, odměna, složitost i jednoduchost.

To je přeci jen trochu obecné. Pokuste se pojmenovat alespoň jednu neviditelnou věc.

Promiňte, know-how Řasničky jsem odhalil jako na dlani! Ale dobrá, tak alespoň ještě jednu větu… a rozhodně to nebudu myslet sebestředně: Škola je taková, jaký je její ředitel.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 5/2008
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy