5000
Kurz jako dárek Rodina a škola jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > MYSLÍM SI DODNES, ŽE BÝT UČITELEM JE KRÁSNÉ POVOLÁNÍ

MYSLÍM SI DODNES, ŽE BÝT UČITELEM JE KRÁSNÉ POVOLÁNÍ

Autor: Barbara Čechová | Datum: 10.10.2007 | Vydání: 8/2007

Nejznámější český herec-učitel, nejpopulárnější dramatik, nejlidovější scenárista. ZDENĚK SVĚRÁK vystudoval učitelství češtiny, a dokonce i pár let učil. V rozhovoru mimo jiné prozradil, kdo byl vzorem pro postavu Igora Hnízda v jeho autobiografické Obecné škole.

Co se vám vybaví, když se řekne škola?

Strávil jsem ve škole mnohem víc let jako žák a student, a tak vidím masivní, šedou školní budovu, která mi nahání strach. Teprve potom si vybavím i veselé chvíle se spolužáky a učitele, na které vzpomínám rád.

Býval byste chodil do školy, i kdyby nebyla povinná?

O tom naštěstí rozhodovali rodiče. Ti považovali vzdělání za poklad a chtěli, aby se mi ho dostalo víc než jim samým.

Co vás ve škole opravdu bavilo?

Kromě přestávek a školních brigád mě bavila literatura a dějepis, někdy i zpěv. Největším zážitkem bylo, když nás učitel dokázal strhnout barvitým vyprávěním. Zážitkem bylo i to, když mě některý z nich pochválil. Nebo řekl, abych třídě přečetl svou slohovou práci.

Který předmět byl váš nejméně oblíbený?

Snad chemie. V hodinách matematiky jsem byl nešťastný, když jsem nic nechápal, a šťastný, když jsem něco pochopil a dostal třeba trojku.

Byly pro vás a vaše rodiče důležité známky?

Rodiče často nebyli spokojeni se známkami, z nichž já byl na větvi.

Na kterého svého učitele rád vzpomínáte a proč?

Na paní učitelku Hustolesovou (1. třída) a na pana učitele Václava Mejstříka (Igor Hnízdo ve filmu Obecná škola). Měl jsem rád paní učitelku Novou, že celá zrudla, když se smála, profesorku Červenkovou, že jí v hodinách literatury každý náš názor stál za úvahu, třídního z maturitní třídy Vonáška, který začínal a nevěděl, co s námi, angličtinářku Kmochovou, že byla sexy… Na vysoké škole jsem měl rád profesorky Janáčkovou a Formánkovou a dodnes se s oběma přátelím. Matematikáře Fuchse, jehož hodiny jsem prožil v husí kůži, jsem si oblíbil až po letech jako učitel. Pochopil jsem, proč hrál přísného.

Co jste se ve škole skutečně naučil?

Proti znalostem studentů předválečných gymnázii byly ty naše ubohé. Ale přes všechny školské reformy jsem se něčemu naučil. Už sám život v kolektivu třídy člověka připravil na život ve společnosti, kde si každý hledá pole, na němž se mu daří. Naučil jsem se lásce k češtině, k literatuře. Škola mě naučila, že dobrat se podstaty a objevit souvislosti je produktivní.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 8/2007
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy