5000
Kurz jako dárek Rodina a škola jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > NA LOVU KAMZÍKŮ V TATRÁCH aneb Mediální výchova v přírodě

NA LOVU KAMZÍKŮ V TATRÁCH aneb Mediální výchova v přírodě

Autor: Pavel Wojnar | Datum: 16.1.2008 | Vydání: 1/2008

Efektivní mediální výchova může probíhat i mimo školu. Co třeba vydat se s žáky na turisticko-mediální kurz? Pavel Wojnar s Martinem Blatoněm ze ZŠ Mendelova v Karviné - Hranicích takový vymysleli a zrealizovali pro zájemce z 8. a 9. ročníku. Do Jasné v Nízkých Tatrách vyrazili na čtyři dny v září 2007. Mediální výchovou byly naplněny ale také dny před odjezdem do hor.

Týden před turisticko-mediálním kurzem. Je nejvyšší čas rozdat si deníky. „Ale proč?“ ptá se kdosi z žáků, „vždyť vyrážíme teprve za týden.“ No právě. Už za týden! Měli bychom přece vědět, kam a proč jedeme a na co se máme připravit.

A tak žáci už týden před odjezdem plní svůj první týmový úkol. Sepisují ve skupinách vše, co o lokalitě našeho výjezdu sami vědí. No, není toho sice moc, je vidět, že jde o městské děti, které vyrůstají především mezi paneláky, ale někteří už o pobytové lokalitě slyšeli od rodičů, jiní zahlédli něco v časopisech nebo televizi. Ale najdou se samozřejmě i jednotlivci, kteří už v dané lokalitě dříve pobývali třeba s rodiči. Stačí se jich zeptat. S poznatky seznamují ostatní žáky mluvčí jednotlivých skupin. A do mediálních deníků tak přibývají první řádky o místě, kam za týden společně vyrazíme. Zatím ale vyrážíme jen do počítačové učebny, abychom doplnili své chabé informace o rozšiřující - internetové. Jedna skupina dostává za úkol najít zajímavé informace o minulém i současném osídlení tamní krajiny člověkem, druhá o výškových poměrech v krajině a turistických trasách, třetí o místních klimatických poměrech, další o zajímavostech ze světa fauny a flóry či vlivu člověka na tamní krajinu. Hotovo? Co zajímavého jste zjistili? Dokážete pro ostatní vybrat podle vás tři nejzajímavější údaje? A do našich deníků tak přibývají další informace. „A dá se tam někde zaplavat? Jezdí tam také cizinci? Žijí tam nějací medvědi? A uvidíme kamzíky? A proč zrovna tam vznikly jeskyně?“ připisují si žáci k novým informacím také otázky, které jim právě běží hlavou.

Jak se tam dostaneme a kde budeme bydlet?

Ptám se překvapených žáků. „Ale vždyť jste říkal, že jste už nějaký hotel objednal,“ brání se moudře. No jasně, mají pravdu. Výběr místa ubytování opravdu nelze nechat na poslední chvíli, ne každému by totiž rodiče dovolili spát v oblasti medvědů pod širákem. Zatímco polovina žáků vyhledává informace o zamluveném hotelu, kde bude ubytován základní tábor naší výpravy, druhá část žáků se na internetu pídí po informacích, jak se do dané lokality co nejvýhodněji dostat. A na řadu tak přichází i matematické propočty finančních nákladů. Ve hře je samozřejmě také pohodlí a délka přepravy. A vůbec mě nepřekvapuje, že i žáci docházejí ke stejným návrhům pro přepravu, které mám již několik týdnů připraveny. Přivstaneme si na první ranní vlak, který nám zaručí výhodnější cenu než případný autobus. Na místě také budeme v nejkratším možném čase, a dokonce již dopoledne, abychom si užili co nejvíce chvil v místě pobytu.

Den odjezdu. Potemnělé ranní vlakové nádraží. Kontrolujeme, zda jsou přítomni všichni členové naší turisticko-mediální výpravy. Máme všechno? Kromě různých dobrot od maminek na cestu kontrolujeme především mediální výbavu: digifoťáky, kamery, mobily, vysílačky, diktafony, mikrofon, dataprojektor, notebook. No, vypadá to, že můžeme vyrazit. Počkat! A máte někde po ruce své mediální deníky a propisky? V soutěži o nejlepší deník totiž těžko uspěje ten, ve kterém budou chybět postřehy z cesty. Výpravčí píská, jedeme!

Soutěž pro fotografy

Hned po příjezdu do Jasné vyrážíme na obhlídku místní krajiny. Stoupáme na kopec nad hotel a pořádně u toho funíme. Zdatnější skupina zkouší funkčnost mobilního spojení s tou pomalejší. A vida, i v horách pokrytí mobilním signálem docela dobře funguje. Cestou se snažíme vyfotit nejen co nejzajímavější snímky našeho hotelu v krásném horském údolí, ale také ty s jezdci na horských kolech. Díky předodjezdové internetové přípravě jsme totiž zjistili, že v místě našeho pobytu budou právě v době našeho příjezdu probíhat závody… A také do vyhlášené kategorie o nejzajímavější přírodní snímek nám ve foťácích přibývají hezké úlovky. Třeba když kdosi objevil neskutečně velikánskou houbu. Její jedlost ale raději nezkoušíme.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 1/2008
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy