5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Na rok rodiči zahraničního studenta

Na rok rodiči zahraničního studenta

Autor: Monika Nikolova | Datum: 6.11.2013 | Vydání: 9/2013

Pokud vás láká potkat se s cizí kulturou, nabídněte zahraničnímu studentovi na pár měsíců či na rok místo ve své rodině. Vaše děti naopak mohou vyjet ven. Hostitelský program organizace AFS propojuje děti a rodiny z celého světa.

Na rok rodiči zahraničního studenta

Michaela Argalášová z Vodochod byla loni na jaře právě rok na mateřské, když se s manželem rozhodli k velkému kroku: pozvou si k sobě na rok japonskou studentku. Nabídnou jí domov, podporu ve výuce češtiny i v poznávání zcela odlišné kultury. Zdarma.

Jak neobvyklý experiment dopadl? Sedmnáctiletá Yuzu je zpět doma v Japonsku sotva pár týdnů a už teď se české rodině stýská. Dívka si odvezla silný zážitek z objevení vánočního kapra ve vaně, česká rodina se zamilovala do sushi. „Jsme spolu v neustálém kontaktu po internetu a chystáme se brzy za Yuzu na návštěvu,“ říká Michaela Argalášová.

Argalášovi jsou jedna z více než šedesáti rodin v Česku, které se v loňském školním roce zúčastnily hostitelského programu sdružení AFS Mezikulturní programy. Mezinárodní síť organizací AFS působí v téměř šedesáti zemích světa a zprostředkovává středoškolským studentům tříměsíční, půlroční či roční pobyty v zahraničí. Vyjet mohou jak do hojně navštěvovaných zemí, jako jsou Spojené státy, Francie, Německo či Švýcarsko, tak i do destinací méně obvyklých, třeba do Brazílie, Srbska, Thajska nebo Kostariky. Z těchto zemí naopak míří studenti k nám, do České republiky. Cílem programů je nabídnout lidem zkušenost s odlišným prostředím a naučit je otevřenému přístupu k neznámým kulturám.

Děti se učí v místních jazycích, pomáhají jim kurzy

Organizace AFS tak zajišťuje jak cesty studentů za hranice, tak hledá rodiny, které by cizí studenty u sebe přijaly. Funguje to především díky síti organizací AFS po celém světě. Oběma stranám pak zaměstnanci a dobrovolníci z AFS v dané zemi poskytují podporu a informace.

Například organizují soustředění, kterých se děti ze zahraničí musejí v průběhu pobytu zúčastnit. Hned při prvním, těsně po příjezdu, je třeba naučí aspoň prvních pár slov v místním jazyce. Ačkoli to zní neuvěřitelně, nastupují studenti ihned po příjezdu do tamních škol, kde výuka přirozeně probíhá v místním jazyce. Japonka tak třeba sleduje výklad matematických vzorců v češtině, Čech naopak naslouchá dějepisné přednášce v dánštině. „Podporujeme studenty, aby se přirozeným způsobem integrovali do dané společnosti a kultury, aby se s ní sžili. Proto nejsou hozeni do vody bez záchytných lan v podobě našich dobrovolníků a celého podpůrného mechanismu naší organizace. Pomáhají jim například intenzivní jazykové kurzy a samozřejmě klíčová je pro ně samotná hostitelská rodina, která s nimi mluví v místní řeči,“ popisuje ředitelka českého AFS Klára Kutišová.

A že se to daří, potvrzuje třeba sedmnáctiletá Klára z Prahy, která na rok vyrazila do Itálie. „Ze začátku jsem se všemi mluvila jen anglicky nebo španělsky. Bála jsem se ale, abych studium nezmeškala, tak jsem se po dvou týdnech rozhodla, že nebudu mluvit jinak než italsky,“ popisuje Klára, která se z jihu Evropy vracela domů s obstojnou znalostí jazyka i země.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 9/2013 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Rozumíme penězům Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy