5000
Kurz jako dárek Rodina a škola jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > NÁMĚTY PRO MULTIKULTURNÍ VÝCHOVU

NÁMĚTY PRO MULTIKULTURNÍ VÝCHOVU

Autor: Šárka Nováková | Datum: 6.6.2007 | Vydání: 6/2007

Od školního roku 2007/2008 jsou všechny školy na území ČR povinny vyučovat podle nového rámcového vzdělávacího programu. Jedním z průřezových témat je multikulturní výchova. Cílem tohoto tématu je již zmiňovaná osvěta, která má předcházet xenofobii a rasismu. Dále má naučit děti přijímat své spolužáky takové, jací jsou, a nevidět problémy v odlišnosti.

Kniha Evy Cílkové a Petry Schönerové chce formou pestrých aktivit přibližovat dětem základní informace o jiných státech, národech a lidech, kteří z různých důvodů žijí s námi. Autorky uvádějí náměty pro tyto země: Ukrajina, Rusko, Řecko, některé balkánské státy - např. Chorvatsko, Srbsko a Slovinsko, Vietnam, Čína, Indie a arabské země. Při činnostech se děti seznamují s odlišnými skutečnostmi a prožívají je všemi smysly - sluchem, zrakem, hmatem i chutí; srovnávají různé kultury a jejich estetické i duchovní hodnoty.

Jednotlivé části jsou zaměřeny na vybrané země nebo určité oblasti, kde jsou lidé podobného etnického složení, mají obdobné zvyky a tradice, nebo stejné kulturní zázemí, případně náboženské vyznání. Aktivity lze využít pro projektové vyučování celého dne, nebo je používat příležitostně při tematické výuce.

Kapitoly obsahují základní údaje o daném území, literární ukázku, hudbu, práci s mapou, významná nebo zajímavá historická fakta, podněty k diskuzi, příběh či pohádku, kreativní aktivity, ukázky některých písem a základních výrazů, přípravu národních jídel dle receptů, kaleidoskop postřehů a závěrečný kvíz.

VIETNAM

Hlavní město: Hanoj
Největší město: Saigon
Celková rozloha země: 329 566 km2
Měna: vietnamský dong
Počet obyvatel: asi 82 milionů (2004)
Úřední jazyk: vietnamština
Další používané jazyky: angličtina, francouzština a desítky místních jazyků
Obyvatelé: Vietové (vlastní Vietnamci) a mnoho dalších národů a etnických skupin, např. Muongové, Thajové, Khmerové, Číňané.

Vietnam leží v Asii na východním pobřeží poloostrova Západní Indie. Na východě ho oblévá Jihočínské moře. Sousedí s Čínou, Laosem a Kambodžou. Severní částí poloostrova prochází obratník Raka, větší část Vietnamu leží v tropickém pásmu. V roce se střídají dvě roční doby - období dešťů a pak období suché (v době, kdy je u nás podzim a zima). Poloostrov Západní Indii od dávných dob obývá pestrá směsice národů rozličných jazykových a národnostních skupin a různých náboženství. Tato vzdálená země má více než třítisíciletou historii, často podléhala kulturnímu vlivu Číny, a proto se zde také původně psalo čínským znakovým písmem.

Lidé, historie a legendy

Pro Vietnamce je typický je jejich úsměv. Úsměv má totiž v Asii, vedle vyjádření pocitu radosti, humoru a veselosti, několik dalších významů. Často vyjadřuje omluvu v případě, že člověk nerozumí, je v nepříjemné situaci; nebo v nesnázích naznačuje, že nechce svými problémy obtěžovat.

Při rozhovoru o spolupráci není pro Vietnamce nutné znát celou pravdu a postup, důležitá je ochota spolupracovat. Není vhodná ostrá argumentace a stejně nepříjemný bývá i delší pohled do očí, který může vyjadřovat domýšlivost. Hádky, hlasitá diskuze a spory pro dosažení vlastních cílů jsou pro Vietnamce velice nepříjemné a z domova na ně nejsou zvyklí.

Cit je ve Vietnamu velice střežená hodnota. Veřejně se líbat je nepřípustné - „to nejcennější, co mám, nebudu ukazovat na ulici“. Dotyk či pohlazení po vlasech je výsadou rodičů, pohlazení je už projev přílišné důvěry. Při podání ruky druhá ruka přikryje obě první podané ruce. Při pozdravu nejprve zdraví muž a pak žena. Být slušně oblečen a upraven je znakem dobrého vychování.

Někteří vietnamští muži si nechávají narůst na malíčku (nebo obou) dlouhý nehet. V historii Vietnamu se tím vyznačovali bohatí lidé, obchodníci, kteří takto dávali najevo, že nemusí fyzicky pracovat, což s takovým nehtem není možné. Podle tohoto znaku bylo možno hned člověka zařadit do „vyšší“ vrstvy.

Legendy

Ve vietnamských příbězích ožívají legendy o tom, že jejich národ vzešel z kmene Hung, o dračím králi a jeho potomcích, o váčku se stovkou vajec, o 18 králích z dynastie Hong Bang, ale také o betelu, palmových ořeších a vodních melounech.

Ukázka z knihy Náměty pro multikulturní výchovu, Portál 2007, brož., 168 s., 239 Kč

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 6/2007
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy