5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Naše skvělá skotská škola

Naše skvělá skotská škola

Autor: Simona Pekárková | Datum: 9.5.2014 | Vydání: 5/2014

Naše dvě děti mají za sebou osmý měsíc docházky do základní školy v Edinburghu. Škola má ročníky od 1. do 7. třídy a celkem je zde kolem čtyř set dětí. Pedagogický sbor má osmnáct členů, v čele stojí ředitelka se dvěma zástupkyněmi. V posledním srovnávání všech základních škol v Edinburghu a přilehlých částech se tato škola mezi 87 školami umístila na prvním místě. Domnívali jsme se, že se bude jednat o školu výkonově zaměřenou s důrazem na dril a prospěch ve srovnávacích testech. Naštěstí byla naše představa mylná.

Naše skvělá skotská škola

Odjeli jsme pracovně na dva roky do Skotska s velkými obavami. Jak naše devítiletá dvojčata zvládnou britské curriculum? Budeme schopni držet krok s českými osnovami? Jakou podporu budou potřebovat od nás? Při představě možných rizik nám bylo úzko. První zajímavá věc byla, že synovi se vytratily opakované bolesti hlavy, související s docházkou do školy. Stalo se, že rozuměl učitelce, se kterou se zpočátku ani nedomluvil. Zvláštní? Rozuměl jejímu sociálnímu chování, jednání. Rozuměl, když něco udělal dobře, rozuměl, když měl něco zkusit znovu, rozuměl, když mu učitelka chtěla pomoci, a získal k ní důvěru, která mu dříve k učitelce chyběla.

Uniformy

I v Česku občas proběhne diskuse, zda školní uniformy jsou, či nejsou dobrým podpůrným řešením nerovností mezi dětmi, které jsou často příčinou sociální šikany. V Čechách si děti již ve 2. třídě všímaly, kdo má jakou kšiltovku či mikinu, a některé začaly své věci porovnávat. Na zdejší školní uniformy jsme si všichni zvykli velmi rychle a našli v nich spoustu výhod. Odpadá ranní výběr oblečení s dohadováním o tričku, o kalhotách či sukni, ve škole odpadá riziko posměšků, co kdo má na sobě, odpadly hovory o lepších či horších značkách oděvů. Jediná nevýhoda je, že své dítě špatně rozeznáváte na hřišti před školou.

Dva sáčky chipsů ke svačině?

Je běžné, že děti posvačí sáček chipsů. Svačiny, obědy a úroveň stravy nás překvapily v negativním slova smyslu nejvíce. Můžete zde objednat obědy ve školní jídelně či připravovat dítěti tzv. packed lunch, což znamená donesený oběd v krabičce. Obědy v jídelně jsou jednoznačně lepším způsobem stravování z důvodu zachování určité úrovně pestrosti jídel a alespoň nádechu vyvážené stravy, ale přesto jsem si vzpomněla na všechny školní jídelny v českých školách, které se nesnížily k používání a ohřívání polotovarů a skutečně vaří. Většina českých školních jídelen by byla v místních podmínkách luxusem. Složení packed lunch „oběda z domova“ by představovalo noční můru pro nejednoho českého rodiče či odborníka na stravu pro děti. Je však zajímavou sondou do životního stylu Skotů. Většinou mají děti v krabičce z domova nějaký sendvič, sáček chipsů a kus sladkého pečiva jako zákusek. Poté, co naše děti jako jediné ke svačině vytáhly ze svých batůžků chleba se sýrem a šunkou a zjistily, že jsou s chlebem jediné, odmítly „tradiční podobu českých svačin“ a dospěli jsme ke kompromisu cereálních tyčinek všemožných příchutí, jablek a banánů. Stojí za zmínku, že čas na svačinu zde zároveň znamená čas na hraní a běhání venku před třídami. Zkuste si však pochutnat na housce se sýrem a hrát přitom na honěnou. I ty jednoduché tyčinky se mým dětem hromadí vedle hnědnoucích pochroumaných banánů ve školních taškách. Nejrychleji a nejefektivněji svačí pak děti, které mají právě ten sáček chipsů! – Prostě si ho několikrát nasypou do pusy. Z dálky oceňuji paní učitelky v našich školách, které ještě mají sílu dbát na to, aby se děti nasvačily v míru a pokoji. V poslední době je však ve Skotsku mizerná úroveň výživy od raného dětství zmiňována v místních médiích a začínají se objevovat návrhy pro zrušení možnosti vybavovat děti packed lunchem.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 5/2014 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Rozumíme penězům Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy