5000
Kurz jako dárek Rodina a škola jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Naučte děti prohrávat!

Naučte děti prohrávat!

Autor: Jiří Karban | Datum: 4.9.2015 | Vydání: 7/2015

Žijeme v soutěživé době. Z různých stran je nám vtloukáno do hlavy, že máme šanci být první na pásce a že se od toho odvíjí životní štěstí. Přitom by bylo zdravější šířit zcela jinou zprávu. Opačnou, tedy pravdivější. Proč není slyšet?

Naučte děti prohrávat!

Kdy jindy zadávat obtížné úkoly než na začátku školního roku. Možná se mnou nebudete souhlasit, ale toto zadání – naučit děti prohrávat – překonává nejnáročnější učební látku v nejméně oblíbených předmětech. Bez legrace, je to těžká práce. A vlastně – pro koho? Navrhuji: učitele tělesné výchovy, školní psychology a střízlivé rodiče. Jistě v tom nezůstanou sami.

Generace pod tlakem

Když závažné téma zúžíme jen do sportovního rámce, můžeme si ukázat, pod jakým tlakem se ocitá generace současných školáků. Pokud chcete ukázku z terénu, vypravte se na fotbalové utkání přípravek nebo mladších žáků a pozorujte chování rodičů. Jestliže si vyberete „povedený“ zápas, nevyjdete z údivu. Křičí se na rozhodčí, na soupeře, leckdy i na trenéry. Projevovaná agresivita zjevně souvisí s lačněním po úspěchu. Otcové (ale i matky) často tlačí na pilu. Mluvíme o těch, kteří rezignovali na myšlenku, že sport má být především radost, a zcela podlehli představě, že k vysněnému cíli je nutné dojít za každou cenu.

Před nedávnem se v médiích diskutovalo o poměrech v hokejových klubech, kde se za nominace (údajně) platí, či dokonce uplácí. Nezaujatý čtenář nebo divák měl problém rozlišit pravdu a pomluvu. Jisté je, že v kauzách tohoto typu hrají významnou roli rodiče a jejich ambice. Lidé opilí snem o úspěchu vlastního dítěte podnikají nestandardní kroky, porušují pravidla a podléhají pokušením. Na sportovní kolbiště vyslaný potomek se stává produktem, do kterého je nutné investovat, aby se to pak celé vrátilo v podobě sportovního úspěchu a ekonomického doživotního zabezpečení pro celou rodinu. Tak uvažují šílení rodiče.

Zkuste si tipnout, jak se asi cítí mladší dorostenec, který se díky tatínkovým penězům na pár zápasů protlačí do sestavy, ale sám ví, že jeho výkonnost má nepřekročitelné limity? Není tohle přesně ta chvíle, kdy je zaděláno na problémy, které se projeví o něco později? K odpovědi na otázku by nás mohla přiblížit statistika drogově závislých, kteří prožili zklamání spojené se sportováním. Problém je, že takové údaje nejsou k dispozici.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 7/2015 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy