5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > NECHCI ŽÍT V NESVOBODĚ

NECHCI ŽÍT V NESVOBODĚ

Autor: Marie Těthalová | Datum: 11.2.2009 | Vydání: 2/2009

Letos by mu bylo jedenašedesát let. Mohl by mít dospělé děti, vnoučata, přátele, úspěchy v práci…, ale nic z toho se nestalo. Svobody, po které bytostně toužil a které obětoval svůj život, se nedočkal. Jan Palach.

Narodil se 11. srpna 1948, tedy po „únorovém vítězství pracujícího lidu“. Rodina, která měla zavedenou a prosperující cukrárnu, o ni vinou znárodňování přišla, a tak se z jeho otce - cukráře a živnostníka - stal dělník. Josef Palach zemřel, když Janovi bylo 11 let, přesto se do jeho života zapsal jako velký vlastenec a ctitel národního bohatství. Vyprávěl svým dětem o hrdinech, velkých osobnostech českých dějin, a v Janovi podle všeho proudil mimořádný zájem o historii českého národa.

Jan Palach vystudoval mělnické gymnázium a po něm se - napodruhé - dostal na Filozofickou fakultu Karlovy univerzity. Studoval dějepis a politickou ekonomii a právě během studia jej zastihlo Pražské jaro, doba, kdy se podařilo uvolnit politické poměry a kdy se zdálo, že se blýská na lepší časy. Komunistický režim se ale tehdy „nedal“ a srpen 1968 poznamenal příchod „spřátelených“ armád a okupace Československa sovětskou armádou. Sovětskou invazi provázela velká vlna emigrací, komunistickou stranu, orgány státní moci, ale i média, školy a další instituce čekaly čistky a život v socialistickém Československu se měl vrátit k „normálu“. Pro Jana Palacha bylo období po srpnové invazi velkým rozčarováním. Věřil tomu, že se národ vzchopí a nepodvolí se sovětskému diktátu, ale to se bohužel nestalo.

Živá pochodeň

„Městská správa Veřejné bezpečnosti v Praze sděluje, že dnes kolem 15. hodiny se na Václavském náměstí těžce popálil jedenadvacetiletý J. P., student Filozofické fakulty. Polil se dosud neznámou hořlavinou, zapálil na sobě oděv a přivodil si těžké popáleniny. Rychlým zákrokem dispečera Dopravního podniku byl oheň na studentu uhašen a záchranná služba ho odvezla do nemocnice k ošetření. Motiv činu se vyšetřuje.“ Poněkud suše přednesená zpráva, která byla 16. ledna 1969 součástí rozhlasových zpráv, nemluví o tom, co najdeme ve svědectví Jaroslava Špirka, dispečera Dopravního podniku a očitého svědka Palachova činu. „Vyběhl mladý člověk a byl v jednom plameni a běžel kolem mě směrem na Vinohradskou třídu. Zdálo se mi, jako by volal,hoďte na mě kabát‘. Tak jsem rychle sundal kabát, běžím za ním; snažil jsem se k němu přiblížit. Plameny jsem nemohl pořád uhasit. Až u přechodu klesl k zemi, zůstal ležet, plameny šlehaly, tak jsem se na něj vrhl s tím kožichem… Přišli i další lidé, kteří mi pomohli ty plameny na tom člověku uhasit,“ barvitě a se chvěním v hlase líčil pan Špirek, který jel s Janem Palachem i sanitkou do nemocnice. „Viděl jsem, že je ještě při vědomí, tak jsem se ho zeptal:,Prosím vás, jak se vám to stalo?‘ A on mi řekl:,Já jsem si to udělal sám.‘ Viděl jsem, že je v šoku, tak jsem mu řekl, že nebudeme mluvit,“ vyprávěl.

Jan Palach se upálil nejen na protest proti sovětské okupaci, ale především proto, že se mu příčila tehdejší kapitulantská politika. Byl první pochodní, která měla vyburcovat společnost a probudit zbytky svědomí tehdejší politické garnitury. V dopise, který po sobě zanechal, vysvětlil, že je členem skupiny složené z dobrovolníků, kteří jsou odhodláni se upálit. Mezi požadavky, které sepsali, bylo okamžité zrušení cenzury a zákaz rozšiřování „Zpráv“. „Zprávami“ Palach mínil tiskovinu vydávanou okupačními vojsky. Dopis podepsal jako „Pochodeň č. 1“ a v doušce dodal, že doufá, že národ nebude potřebovat více světla.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 2/2009
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy