5000
Kurz jako dárek Rodina a škola jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Nejpopulárnější sport na základce

Nejpopulárnější sport na základce

Autor: Jiří Karban | Datum: 6.1.2016 | Vydání: 1/2016

Kdyby se v naší zemi vše rozvíjelo stejným tempem jako florbal, měli bychom trochu jiné starosti. Přesněji řečeno, trápilo by nás méně problémů. Proč je tento sport tak populární? Jistě i proto, že se těší velké oblibě mezi školáky.

Nejpopulárnější sport na základce

Teenagera chvátajícího ke školní budově s plastovou holí potkáte v mnoha městech a obcích. Zmíněné sportovní náčiní patří do výbavy leckterých žáků a studentů podobně jako penál nebo mobilní telefon. Domácí úkol lze zapomenout, ale nechat doma „florbalku“, to nepřipadá v úvahu. Zvláště pak, když se blíží trénink školního týmu nebo důležitý zápas.

Sportovní pískle

V porovnání s tradičními kolektivními sporty je florbal opravdu mladý. Za průkopníky jsou v naší zemi považováni studenti Vysoké školy ekonomické v Praze, kteří v polovině 80. let získali od finských kolegů plastové hole a zkoušeli hrát to, co připomínalo hokej s tenisákem. Dá se říct, že experimentovali. Netrvalo dlouho a florbal začal zapouštět kořeny. V roce 1992 byla založena Česká florbalová unie (ČFbU). Koho by tehdy napadlo, že po necelém čtvrtstoletí bude možné konstatovat, že český florbal patří k evropské i světové špičce. Hned za Švédskem, Finskem a na srovnatelných pozicích jako Švýcarsko.

Je zřejmé, že výsledky reprezentačních výběrů nebo nejlepších klubových celků přidávají tomuto sportu na přitažlivosti u nejmladší generace. K popularizaci přispívá i veřejnoprávní televize. Na začátku prosince odvysílala světový šampionát ženských týmů a na ČT sportu se pravidelně objevují také přenosy z extraligových soutěží. Atraktivním zakončením sezony bývá dubnové superfinále v pražské O2 areně. Složení publika při těchto zápasech obvykle dosvědčuje, že florbal je do jisté míry studentský sport. Fanoušci jsou většinou kultivovaní, žádné „ultras“ mezi nimi nepotkáte.

Florbal je považován za nejpopulárnější sport na základních školách. S tímto tvrzením souhlasí i Lukáš Laštovička, koordinátor nesoutěžního úseku ČFbU: „Nejpočetnější zastoupení hráčů na základních školách mají žáci a žačky čtvrtých a pátých tříd. V oddílech sdružených v České florbalové unii je registrováno mezi ročníky narození 2004 až 2009 téměř 8700 členů. K nejsilnějším regionům patří Praha, Středočeský a Moravskoslezský kraj.“ Právě děti mladšího školního věku (6–11 let) mívají daleko větší zápal pro věc než jejich starší kamarádi či sourozenci.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 1/2016 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy