5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Pedagogické poklesky Miloše Hoznauera

Pedagogické poklesky Miloše Hoznauera

Autor: Jan Nejedlý | Datum: 7.10.2016 | Vydání: 8/2016

Dlouholetí učitelé často říkají: „To by bylo na knížku, co já zažil!“ Anebo: „Až budu v důchodu, tak to všechno napíšu!“ Jenže málokdo se k tomu opravdu odhodlá. Češtinář Miloš Hoznauer se odhodlal. Coby milovník Jaroslava Žáka nazval svou zpověď Cesta do hlubin kantorovy duše. A je to báječné čtení.

Pedagogické poklesky Miloše Hoznauera

Miloš Hoznauer se stal už dávno ikonou pražských češtinářů. Vychoval řadu žáků, z nichž se stali významní umělci, novináři, lékaři či vědci a kteří na něj dodnes vzpomínají. Nebyl to totiž žádný profesorský suchar, nýbrž učitel-svéráz, jenž by v chystaném sterilním kariérním řádu možná zůstal věčně na pozici pouhého vojína. Vždyť i své memoáry pojal navzdory všudypřítomné korektnosti jakožto výčet vlastních pedagogických „hříchů“.

Já k vám nepatřím

Náš protagonista se narodil v roce 1929 v malé vesničce Drahelice v Polabí. Maturitu složil na nymburském gymnáziu, přestože – jak ukázala tamější výstava o slavných rodácích – páně profesorovo vysvědčení ze septimy obsahovalo hned devět dostatečných (včetně z češtiny). Navzdory skeptikům vystudoval na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy obor čeština-ruština. Tyto předměty pak po více než čtyři desetiletí vyučoval na různých typech středních škol. I když žádná cesta růžovým sadem to nebyla.

Do svého prvního učitelského místa nastoupil roku 1955. Atmosféra na školách byla jedním slovem – strašná. Z pánů profesorů se stali soudruzi učitelé, do všech předmětů prosakovala ateistická výchova a inspektoři nabádali kantory, aby kontrolovali i pijáky v sešitech, jestli se zde žáci nedopouštějí protistátních projevů. Mladého vzpurného učitele překládali za trest z místa na místo, takže uvažoval, že učení nechá.

Jak sám říká: „Styděl jsem se za své povolání (tohoto pocitu jsem se vlastně nikdy nezbavil) a tajil ho. Když na ně ve společnosti cizích lidí přišla řeč, prohlašoval jsem, že jsem zaměstnán v nápravném zařízení, což zase tak daleko od pravdy nebylo.“ Na dovolené se představoval jako nakladatelský redaktor, což občas vyústilo v trapas, pokud ho někdo poznal. Když doprovázel žáky na výchovný koncert či do kina, šel po chodníku na druhé straně ulice.

Také jste měli někdy chuť jednat stejně?

Spálená třídnice

Naštěstí přišla 60. léta a uvolnění poměrů. Pan profesor začíná být veřejně známý díky svým článkům v Literárních novinách. Podle jeho reportáží točí televize dokumentární pořady. Satirickou knížku o socialistickém školství, nazvanou Laterna pedakomika, však odevzdá těsně před sovětskou invazí a na dalších dvacet let se stane zapovězeným autorem. Druhou satiru Do posledního dechu vydá už jen v samizdatu.

Následuje normalizace aneb „návrat do doby středověku, exulantů, libri prohibiti, ničení knih“. Přestože ředitel jeho školy je „stvůra“, učí-li pan profesor o Nerudovi, nezatajuje žákům ani dalšího výtečného fejetonistu Ludvíka Vaculíka, byť se zrovna nachází v klatbě. I na vyšetřování ztráty třídní knihy dojde. Kdo ukradl a spálil třídnici protekční kolegyni z estébácké rodiny si domyslete sami. V pravý čas přichází sametová revoluce. Z ministerstva školství je vznesen požadavek, aby novou učebnici literatury napsal – Miloš Hoznauer. Jeho Dobrodružství s literaturou se pak na řadu let skutečně stalo důležitým pomocníkem tuzemských češtinářů.

Když nastal čas, vrhl se penzionovaný kantor na psaní pamětí. Vypráví v nich historky, kde vystupuje jako „opovrženíhodný pachatel“. Jakých zločinů se dopustil?

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 8/2016 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy