5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2015 Připravujeme nový speciál   Ročník 2015 Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > PODMÍNKY ADOPCE. ZVLÁDNU TO?

PODMÍNKY ADOPCE. ZVLÁDNU TO?

Autor: Adriana Neklusová | Datum: 10.12.2008 | Vydání: 10/2008

V říjnovém čísle jste otiskli článek Kniha roku Rok kohouta? Pozor na rasismus. V zásadě s pohledem autorky souhlasím, ale chtěla jsem se zeptat, jaké jsou podmínky adopcí dětí. Můžu požádat o adopci, i když nejsme s partnerem oddáni? Do kolika let lze adoptovat? Je možné si vybírat mezi etniky? Píše také někdo o pozitivních zkušenostech s adopcí romských dětí?

Děkujeme za reakci a dotazy. Naše legislativa umožňuje osvojit si dítě jako společné pouze manželům. Požádat o svěření dítěte do adopce můžete. Oba budete muset doložit všechny potřebné doklady a projít odborným posouzením, zda máte všechny předpoklady pro přijetí dítěte do péče. Zařazeni do evidence osvojitelů budete oba dva, avšak dítě bude moci být nakonec svěřeno pouze jednomu z vás. Pokud časem uzavřete manželství, pak si druhý partner bude moci vaše dítě osvojit jako váš manžel(ka) s vaším souhlasem.

Žádosti posuzují úřady individuálně

Podat žádost o svěření dítěte do náhradní rodinné péče máte ale možnost i jako samotná žena nebo muž. Ovšem dítěti je vždy vybírána ta nejvhodnější rodina, a proto může být někdy dána přednost úplné rodině. Osamělí žadatelé by měli dobře zvážit nejen míru své tolerance vůči přijímanému dítěti, ale také své možnosti, zda a jak budou schopni dítě po všech stránkách zabezpečit. Co se týče věku, zákon o rodině v ustanovení § 65 říká, že mezi osvojitelem a osvojencem musí být přiměřený věkový rozdíl. Za přiměřený věkový rozdíl mezi osvojitelem a osvojencem je zpravidla považován takový, který není menší než 20 let a není větší než 40 let. Vždy se však k posouzení případného konkrétního svazku přistupuje zcela individuálně. Každý žadatel by se měl zamyslet sám nad tím, zda bude schopen být dítěti dostatečnou oporou a průvodcem až do jeho dospělosti. A zda se bude umět vždy přizpůsobit potřebám dítěte, přiměřeně jeho věku. Součástí dokumentace žadatelů jsou i údaje o finančních a sociálních poměrech. Žadatele lze zařadit do evidence, i když je jeden z manželů nezaměstnaný, a to tehdy, jestliže ekonomické poměry a schopnosti žadatelů dávají předpoklad, že i po převzetí dítěte (příp. dětí) do péče bude rodina dostatečně hmotně zabezpečena.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 10/2008
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.



Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Přijďte na kurzy v Portálu! Schola pragensis Rozumíme penězům Čtěte nás online! Všechny učebnice pro základní a střední školy