5000
Kurz jako dárek Rodina a škola jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Porozumět duši chuligána

Porozumět duši chuligána

Autor: Jan Nejedlý | Datum: 8.10.2014 | Vydání: 8/2014

Takové příběhy můžeme číst v Bibli či alespoň ve Strážné věži. Říká se tomu obrácení Šavla na Pavla nebo návrat ztraceného syna. Vzdáleně to připomíná i příběh Michala Černého, dnes ředitele jedné pražské základky. Zastihli jsme ho na tradiční školní slavnosti, k níž patří i disciplína „Trefa do Černého“, tedy hod mokrou houbou na ředitele. Ten je skryt v pláštěnce za dřevotřískou s otvorem akorát pro hlavu. První otázka byla nasnadě.

Porozumět duši chuligána

Když po vás žáci metají houby, nemáte strach, že vaše autorita utrpí?

Ne, naopak. Mám pocit, že mi to může jedině prospět.

Jak tato tradice vlastně vznikla?

Přišla s tím jedna učitelka, že prý se to dělá v Anglii. Možná neměla jenom čisté úmysly, ale já tyhle věci beru jako výzvu. Proto jsem z toho udělal show. Kdybych tam stál a plakal, třeba tu autoritu opravdu ztratím, jenže já děti ještě hecoval. A pozor, škola na tom slušně vydělala. Každý hod stál deset korun. Jen z čistě fyziologických důvodů už to dělám pouze pro první stupeň. Starší děti si na mně hojily křivdy a házely moc prudce.

Nepřipomněly vám rány houbou šikanu, kterou jste jako dítě zažil a nijak se s tím netajíte?

Netajím. Naopak tím argumentuji, když šikanu trestám. Vím, co to je. První a druhou třídu jsem absolvoval v Británii, kde otec pracoval. Cítil jsem se dost osamělý a spolužáci mnou poněkud opovrhovali. Umím si tudíž představit, že podobně se dnes může cítit třeba ukrajinské dítě v Čechách, když je samo ve třídě.

Ta pravá šikana ale přišla až po návratu do Čech.

Ano. V sídlištní škole jsem zažil šikanu jako bejk. Fyzicky jsem nebyl extrémně silný, a hlavně tak otrlý jako někteří spolužáci. Byl jsem slušně vychovaný, proto si mě vybrali. Postupně jsem si našel obranu tím, že se ze mě stal třídní šašek.

Ani vy jste však nebyl žádný svatoušek…

To souviselo s tím, že mě základní škola absolutně nebavila. Těšil jsem se třeba na fyziku. Chtěl jsem se dozvědět, jak funguje svět. Místo toho jsem se dozvěděl jenom nějaké definice a příklady. Druhým důvodem mých špatných mravů bylo, že jsem se chtěl vyrovnat těm chuligánům ve třídě. Vlastně jsem je hrozně obdivoval, přestože mě šikanovali. Pořád jsem za nimi lezl, a o to víc mě šikanovali. Podobný model najdete v šikaně dodnes. Kolikrát oběť odpřisáhne, že šikanující je její nejlepší kamarád.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 8/2014 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy